Účasť na vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vysvetlil Andruskó strachom o život

Zoltán Andruskó (Zdroj: SITA)

Hlavnou motiváciou pri spolupráci na vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bol strach o život. Niekoľkokrát to dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku zopakoval právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó.

Andruskó pred súdom priznal, že bol sprostredkovateľom medzi Alenou Zs., Tomášom Sz. a Miroslavom M. Andruskó okamžite po zadržaní políciou v septembri 2018 spolupracoval s vyšetrovateľmi, preto mu prokuratúra nevrhla uzavretie dohody o vine a treste. V rámci nej mu súd uložil trest 15 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia.

Andruskó vo svojej výpovedi uviedol, že Alenu Zs.pozná zhruba deväť rokov. Vyhlásil, že finančne podporil kandidáta na primátora Hurbanova Romana O. a bol svedkom toho, ako Alena Zs. objednala vraždu jeho protikandidáta Lászlóa Basternáka. „Pár dní na to, sa tá vražda stala,“ povedal a dodal, že od tohto momentu sa Aleny Zs., prípadne osôb, ktoré za ňou stáli, bál. „Mal som rešpekt, vedel som, čoho je schopná,“ povedal a konštatoval, že o veci zo strachu roky mlčal. Vo veci vraždy exprimátora Hurbanova je v súčasnosti obvinená aj Alena Zs. aj Roman O. Alena Zs. mala podľa Andruskóa blízky vzťah s podnikateľom Marianom K. „Najprv mi to bolo avizované, že sú ako milenci, ale potom mi to prišlo tak, že pre neho pracuje,“ vyhlásil.

V roku 2017 Alena Zs. Andruskóvi povedala, že Marian K. sa chystá do politiky. Za účelom založenia strany údajne výmenou za osobné údaje Alena Zs. rozdávala sociálne znevýhodneným občanom potravinové balíčky. Zároveň Andruskóvi povedala, že Marian K, má problém s prokurátorom Marošom Žilinkom, konkrétne, že si k nemu „nevie nájsť cestu“. Následne mu na prelome leta a jesene 2017 odovzdala sumu 20-tisíc eur ako zálohu za jeho vraždu. Andruskó podľa vlastných slov najskôr peniaze zobral, potom ich však chcel vrátiť, no Alena Zs. ich už nechcela prijať.

Následne sa na prelome rokov 2017 a 2018 objednávka zmenila na vraždu Jána Kuciaka, pričom Andruskó za týmto účelom kontaktoval Tomáša Sz. „Bál som sa o život,“ zopakoval Andruskó a dodal, že na políciu nešiel, pretože jej nedôveroval. Alena Zs. mu v tejto súvislosti odovzdala aj súbor informácií o Kuciakovi, vrátane fotografií. „Bolo vidno, že je to profesionálne vypracované,“ povedal. Zároveň potvrdil, že pôvodná objednávka zahŕňala zmiznutie Kuciaka.

Po vykonaní vraždy Kuciaka bol Andruskó s Alenou Zs. dohodnutý, že jej pošle cez Threemu správu o tom, že dostal defekt. Následne sa stretli. Keď sa Alena Zs. dozvedela, že pri skutku zomrela aj Marina Kušnírová, podľa Andruskóa zúrila. Následne mu však odovzdala 50-tisíc eur pre vykonávateľov. Po medializácii prípadu požadovali vykonávatelia ďalšie peniaze, preto im podľa Andruskóa poskytla ďalších približne 10 až 20-tisíc eur. Andruskó tiež v tejto súvislosti povedal, že on presne nevie, ktorý z dvojice Tomáš Sz. a Miroslav M. strieľal na zavraždený pár. Pokiaľ ide o vraždu Petra Molnára, Tomáš Sz. podľa Andruskóa priznal jeho vraždu v čase, keď diskutovali o možnosti vraždy prokurátora Žilinku.

Tomáš Sz. označil v reakcii Andruskóa za klamára. „Konečne sa ti môžem pozrieť do očí,“ povedal mu. Obžalovaný Marian K. zase svedka vyzval, aby spresnil informácie o jeho stykoch s politikmi. Andruskó totiž povedal, že Alena Zs. mu hovorila aj to, že Marian K. má styky napríklad s Robertom Ficom, Martinom Glváčom, Robertom Kaliňákom, Jánom Počiatkom alebo napríklad s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Andruskó na to odpovedal, že detaily týchto kontaktov nepozná, no Alena Zs. ho uisťovala, že v súvislosti s pripravovanými alebo vykonanými vraždami im nič nehrozí.Takisto si podľa vlastných slov myslí, že Alena Zs. nebola v minulosti odsúdená v kauze vraždy exprimátora Hurbanova práve vďaka Marianovi K. a jeho kontaktom. Podľa Mariana K. však svedok už v priebehu prípravného konania menil výpovede podľa dôkaznej situácie. Orgány činné v trestnom konaní tiež podľa Mariana K. poskytli Andruskóvi neprimerané výhody. To podľa neho uznal aj súd, keď mu v rámci schvaľovania dohody o vine a treste zvýšil pôvodne navrhovaný trest 10 rokov väzenia na 15 rokov. Alena Zs. v súvislosti s výpoveďou svedka uviedla, že je plná rozporov. „Nehovorí pravdu a klame účelovo,“ zdôraznila s tým, že mu napríklad nikdy nerozprávala o Marianovi K.

Prokurátor v rámci kladenia otázok predložil obžalovanému súbor fotografií, ktoré sú súčasťou jedného zo znaleckých posudkov vypracovaných k prípadu. Andruskó v tejto situácii potvrdil, že sú medzi nimi fotografie, ktoré mu ukázala Alena Zs. v rámci odovzdania informácií o Jánovi Kuciakovi pred vykonaním jeho vraždy. Pojednávanie v tejto kauze pokračuje v stredu výsluchom ďalších svedkov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Tomáša Sz., Miroslava M., Alenu Zs. a tiež Mariana K. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana K. je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava M. a Tomáša Sz.). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...