Chmelár: Ste pripravení na vládu Smeru, Kisku a progresívcov?

Peter Pellegrini a Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Lídri opozičných strán vyhlasujú, že so Smerom po voľbách do vlády nepôjdu. To isté však v roku 2016 hovoril Radoslav Procházka so stranou Sieť a nakoniec išiel do koaličnej vlády so Smerom. Politický analytik a predseda hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár pripomína tento fakt a varuje, že to isté by sa teraz mohlo stať aj v prípade progresívcov a Andreja Kisku. Pred podobným scenárom pritom varoval aj líder OĽaNO Igor Matovič.

Chmelár v pomerne rozsiahlom vyjadrení na sociálnej sieti píše o jednom z možných scenárov, ktoré by sa mohli odohrať po februárových parlamentných voľbách. Varuje, že spojenie strán Smer, PS/Spolu a Za ľudí nie je až také nemožné ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Môže sa totiž podľa neho stať, že nebude iné východisko z patovej situácie, ktorá by mohla po voľbách nastať.

„Možné scenáre vývoja sa niekedy hovoria preto, aby sa nesplnili. Predstavte si teda takúto nepravdepodobnú situáciu: po voľbách vznikne politická a ústavná kríza. SNS vypadne z parlamentu, nezaberie ani Most-Híd, Dobrá voľba či Vlasť, a tak sa stane pôvodný scenár záchrany Smeru – menšinová koalícia tzv. národných síl s tichou podporou kotlebovcov – matematicky bezpredmetným. Silná ĽSNS prakticky paralyzuje parlament a spôsobí politický pat, v dôsledku ktorého nebude mať dosť hlasov ani demokratická opozícia,“ píše predseda strany Socialisti.sk.

Vo vyššie spomínanom scenári sa podľa Chmelára nikto z politikov nebude hrnúť do predčasných volieb, a tak by vraj mohla zostať jediná možnosť: „Peter Pellegrini, Andrej Kiska, Michal Truban a Miroslav Beblavý oznámia vytvorenie vládnej koalície.“

Politici neuvažujú ako normálni ľudia

Líder socialistov vo svojom statuse priznáva, že je to do značnej miery domýšľavá úvaha, ale dodáva jeden veľmi podstatný fakt. „Uvedomte si, že politici neuvažujú ako normálni ľudia. S tým, čo by vám za bežných okolností nikdy nezišlo na um, oni už dávno kalkulujú,“ varuje Chmelár.

Analytik dodáva, že v prvom momente takúto myšlienku zavrhol ako absolútne šialenú, ale keď počul z prostredia dvoch strán, že na takejto možnosti sa skutočne už teraz pred voľbami pracuje, tak načrtol takýto, scenár:

„Členovia parlamentných subjektov zhrození z vysokého volebného zisku fašistov už nebudú tak striktne trvať na nezmieriteľnosti jednotlivých táborov. Po náročných rokovaniach…, napokon lídri znepriatelených strán Smer, Spolu, Progresívne Slovensko a Za ľudí oznámia dohodu o vytvorení vládnej koalície,“ píše Chmelár o možnom povolebnom vývoji.

V závere komentára predseda socialistov vystríha pred vytvorením vyššie popísaného koaličného spojenectva. „Nielen preto, že je hodnotovo nesúrodé a mocensky účelové. Ale najmä preto, že by malo fatálne následky na politickú atmosféru a volebnú kultúru na Slovensku. Bola by to taká zrada voličov, že obrat Rada Procházku je popri tom iba nevinným prestupom politického legionára. Zničilo by to posledné zvyšky dôvery v demokraciu a dovŕšilo by to ultrapravicovú premenu vývoja Slovenska,“ varuje Chmelár.

Čo vraj Matovič počul na rokovaní opozície

Akokoľvek nepravdepodobný sa Chmelárov scenár môže zdať, tak predseda socialistov nie je jediný politik, ktorý o takejto možnosti hovorí. Vlani sa už takto vyjadril predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič, keď v júli minulého roka vyjadril obavu, že progresívci by do vlády so Smerom šli, keby im pomohol presadiť zákon o registrovaných partnerstvách.

Podobne sa Matovič vyjadril aj koncom novembra, keď prebiehali rokovania opozičných strán o vzniku takzvaného Bloku zmeny, ktorý sa nakoniec nepodarilo vytvoriť. Líder OĽaNO na sociálnej sieti uviedol, že na týchto rokovaniach počul jedného z dôležitých predstaviteľov opozície hovoriť, že v prípade konania predčasných parlamentných volieb by šli do vlády aj so Smerom na čele s Petrom Pellegrinim.

„Áno, počas vyjednávaní som počul názor dôležitého človeka: ‚Nevadí, že to nedáme na prvýkrát. Možno prepadnú nejaké hlasy, ale verme, že Pelle splní slovo a nepodporí vládu Smeru s Kotlebom. Potom sa rozpadne Smer, budú v júni predčasné voľby…a po nich to dáme spolu s Pellem.‘ To hovorí samé za seba,“ povedal Matovič o svojej skúsenosti z rokovaní o vytvorení Bloku zmeny.

Na rokovaniach o vytvorení takzvaného Bloku zmeny, ktoré sa skončili vlani neúspechom, sa na pozvanie exprezidenta a predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku zúčastňovali predstavitelia KDH, hnutia OĽaNO a strán SaS, Progresívne Slovensko a Spolu.

STE PRIPRAVENÍ NA VLÁDU PELLEGRINIHO, KISKU, TRUBANA A BEBLAVÉHO?Ak sa nič zásadné nezmení, volič si z tejto volebnej…

Gepostet von Eduard Chmelár am Dienstag, 14. Januar 2020

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...