Zsuzsová sa po výpovedi matky zavraždenej rozplakala

Jeden z najsledovanejších justičných procesov v modernej histórii Slovenska pokračuje aj dnes. Za prítomnosti obrovského počtu domácich i zahraničných novinárov od rána vypovedajú svedkovia, ktorí majú priniesť do prípadu viac svetla a ozrejmiť životy obetí, poškodených i obžalovaných s jediným cieľom – učiniť spravodlivosti za dosť. Azda najviac prekvapivým momentom v pezinskej súdnej sieni bol plač obžalovanej Aleny Zsuzsovej po emotívnej výpovedi matky zavraždenej Martiny. Údajnej sprostredkovateľke činu dokonca priniesli lieky na upokojenie.

Druhý deň ostro sledovaného procesu sa začal ráno o 9:00. Už v úvode sa nezaobišiel bez komplikácii, keď právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica meškal z dôvodu dopravnej nehody.

Ako svedkovia boli predvolaní Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak ml. a jeho otec, taktiež Jozef, mama Jána Kuciaka Jana, expartnerka strelca Miroslava Marčeka Martina Rigová, Michal Varga a podnikateľ Zoltán Andruskó, ktorému súd na základe dohody o vine a treste vymeral 15 rokov odňatia slobody. Na súde sa objavil aj kontroverzný výtvarník Peter Kalmus práve po boku Romana Kvasnicu.

Po vykonaní listinných dôkazov vo veci ako prvá vypovedala Zlatica Kušnírová. Obžalovaných z vraždy jej dcéry pochopiteľne nešetrila a pýtala sa ich, „kto im dal právo siahnuť na život“ Jána a Martiny. Rovnako opisovala, ako sa dozvedela o vražde a nevynechala ani detaily zo súkromného i profesného života svojej dcéry.

Kušnírová súdu okrem iného povedala aj to, že jej potencionálny zať jej o vyhrážkach obžalovaného podnikateľa Kočnera hovoril a takisto aj o dávnejšom vzájomnom stretnutí, na ktorom Kočner Kuciakovi povedal myšlienku v zmysle „kde si to vyňúral, to je 12 rokov staré a len traja ľudia to na Slovensku vedia,” no nespomína si, o čo presne malo ísť.

Zsuzsová sa následne opýtala Kušnírovej, na základe ktorých informácii ju považuje za vinnú zo smrti dcéry Martiny. „Toto, čo je v spise,“ odpovedala Kušnírová. „Hovorí vám niečo pojem prezumpcia neviny?“ reagovala Zsuzsová. Vtedy predsedníčka senátu striktne povedala: „Pani obžalovaná, klaďte otázky!“

„To sa nedá peniazmi vyčísliť. Keby mi dali aj celú zemeguľu, nič nechcem. Vrátim všetko, čo mám, len nech mi vrátia Martinku. Oni nezomreli na chorobu, oni boli zavraždení,“ hovorila krátko na to Kušnírová po otázke o nemajetkovej ujme.

Neskôr výpoveď matky komentovala aj obžalovaná Zsuzsová a to slovami, že jej bolesť chápe, ale vyčítala jej, že za dôkaz o jej vine považuje už len to, že je obžalovaná. Po tomto konštatovaní sa rozplakala aj ona, načo jej priniesli aj lieky na upokojenie.

Myslím, že už vtedy mal obavy

Zlaticu Kušnírovú následne vo vypovedaní vystriedal otec Jána Kuciaka Jozef. Keď sa dozvedel o vražde svojho syna, vraj mu ako prvé napadlo to, že za ňou stojí Kočner. „Čo sa nakoniec aj potvrdilo,“ dodal Kuciakov otec.

Na margo finančnej kompenzácie a toho, prečo ju požadujú, povedal, že pre ľudí ako Kočner je mamon všetkým. „Celý svoj život zasvätil peniazom a nezastavilo ho ani to, že dal zavraždiť dvoch mladých ľudí,“ povedal Kuciakov otec s tým, že prípadné odškodné venujú charite.

Počas výpovede tiež uviedol, že hoci sa jeho názory s tými synovými rozchádzali, i tak mali pekný vzťah. „Prvé tri dni som bol paralyzovaný, neviem nič, matne si pamätám nejaké veci,“opisuje svoj šok po tragickej udalosti.

Neskôr sa začal výsluch Kuciakovej mamy Jany, no pre jej rečovú chybu súd iba prečítal jej výpoveď z prípravného konania. Toho času vyšetrovateľom povedala, že synovi odporúčala, aby sa radšej venoval športu a nie nebezpečným témam.

Svojich rodičov potom vystriedal brat zavraždeného novinára, taktiež Jozef Kuciak. „Keď sme zistili, čo sa stalo, tak po prvé nás napadlo, že je to Kočner,“ povedal a zopakoval tak podozrenie svojho otca. Aj keď novinár brata upokojoval, že nič zlé sa mu stať nemôže, podľa Jozefa mal i tak obavy.

Povedal, že nie je dobrým človekom

Po rodinných príslušníkoch dostala slovo svedkyňa Martina Rigová, expriateľka Miroslava Marčeka, ktorý bol priamym vykonávateľom ohavného skutku. Zoznámila sa s ním však až štyri mesiace po vražde.

Súdu povedala, že Marček mal údajného komplica Szabóa ako svojho brata. Doplnila, že nepoznala Zoltána Andruskóa, aj keď chodili do jeho pizzerie. Marček jej vraj vravel, že Andruskó je dobrý človek, ktorý ľuďom požičiava peniaze. „Pýtala som sa ho, ako to myslí, a povedal, že on to vie o sebe,“ hovorí zase o situácii, keď jej Marček povedal, že si o sebe myslí, že nie je dobrým človekom.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...