Vždy budeš primitív, balkánsky nacionalista a šovinista, odkazuje kosovský veľvyslanec Djokovičovi

Novak Djokovič (Zdroj: SITA)

Ostré slová adresoval kosovský veľvyslanec v Bulharsku srbskému tenistovi Novakovi Djokovičovi. Ten si mal po vyhratom turnaji ATP Cup zaspievať v šatni vlastenecké pesničky Marš na Drinu a Vidovdan. Kosovský vyslanec ho za to označil za primitíva, zaostalca či šovinistu.

To, že Srbi sú silní národovci, je známa vec. Výnimkou nie je ani profesionálny tenista Novak Djokovič, ktorý si spolu so spoluhráčmi po víťazstve nad Španielmi na turnaji ATP Cup v šatni zaspieval vlastenecké piesne „Marš na Drinu“ (Pochod na Drinu) a „Vidovdan“ (Deň sv. Víta).

Pochod na Drinu je vojenská pieseň z obdobia prvej svetovej vojny, ale spievaná bola aj rôznymi polovojenskými jednotkami počas vojny v Juhoslávii v 90. rokoch. Pieseň Deň sv. Víta bola zase napísaná k 600. výročiu bitky o Kosovo.

To sa očividne znepáčilo kosovskému veľvyslancovi v Bulharsku Edonovi Canaovi. Ten na Djkovoviča reagoval na sociálnej sieti Twitter, kde mu adresoval nelichotivé slová.

Šovinista a primitív?

„Po vojenskom pochode pokračovali s Kosovom! Môžeš byť víťaz ATP, ale v hĺbke ostaneš primitív, zaostalec a obyčajný balkánsky nacionalista a šovinista!,“ píše vyslanec. Dodáva, že niet divu, že je Djokovič najmenej obľúbený tenisový šampión v dejinách.

Reakcia kosovského veľvyslanca nie je však taká zvláštna, keďže medzi Srbskom a odtrhnutou južnou provinciou Kosovo panujú stále napäté vzťahy.

Na Canaove slová reagoval Djokovičov otec Srdjan Djokovič. Ten nevidí nič urážlivé na tom, že milujú svoju zem a národ. „Nie je to tak, že nenávidíme cudzí národ alebo cudziu zem. Vy ste vstúpili do našej zeme a viete, že je to naša svätá zem ako pre židov Jeruzalem,“ povedal Srdjan.

Nálady sú stále ostré

Od konca 80. rokov stúpalo medzi srbským a albánskym obyvateľstvom napätie, ktoré nakoniec vyústilo do kosovskej vojny v roku 1998. Vo vojne došlo aj k intervencii vojsk NATO proti vláde Slobodana Miloševiča.

V roku 2008 vyhlásila srbská autonómna provincia Kosova a Metochije nezávislosť, ktorú Srbsko, ale napríklad ani Slovensko, neuznáva. Od vyhlásenia nezávislosti uznalo Kosovo viac ako 100 štátov sveta, viacero z nich však v posledných rokoch toto rozhodnutie stiahlo.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...