FOTO Prokurátor prečítal v kauze vraždy Kuciaka obžalobu: Mal byť najskôr unesený

Marian Kočner (Zdroj: SITA)

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice prečítal na pôde Špecializovaného trestného súdu jeden z dvojice prokurátorov obžalobu. Podľa nej si obžalovaný podnikateľ Marian Kočner na prelome rokov 2017 až 2018 objednal u Aleny Zsuzsovej vraždu novinára, ktorý v textoch poukazoval na jeho rôznorodú ekonomickú trestnú činnosť.

Podľa zadania mal byť Kuciak najskôr unesený a neskôr zavraždený. Alena Zsuzsová sa so zadaním obrátila na Zoltána Andruskóa, ktorému za vykonanie sľúbila odpustenie dlhu vo výške 20 000 eur, plus finančnú čiastku 50 000 eur. Zároveň mu odovzdala údaje o Kuciakovi, ktoré Marian K. získal z jeho sledovania a tiež jeho podobizeň. Andruskó sa so zadaním obrátil na dvojicu Tomáš Sz. a Miroslav M.

Miroslav Marček a Tomáš Szabó následne niekoľkokrát vykonali obhliadku domu vo Veľkej Mači pri Galante, kde Kuciak so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou bývali. Vo večerných hodinách 21. februára 2018 Miroslav Marček vnikol do domu s pištoľou s tlmičom a Kuciaka zasiahol dvakrát do oblasti hrudníka. Následne jednou strelou do hlavy usmrtil aj Martinu Kušnírovú.

Obžaloba sa týka aj vraždy podnikateľa Petra Molnára z Kolárova. Podľa prokuratúry sa v lete 2016 Miroslav Marček a Tomáš Szabó dohodli, že dom podnikateľa vykradnú, pričom tento skutok podľa dohody vykonajú, keď sa Molnár bude nachádzať doma. Dohodli sa tiež, že podnikateľa usmrtia, keďže ten poznal Tomáša Szabóa. Skutok nakoniec vykonali v decembri 2016, pričom v dome poškodeného nenašli vyššiu finančnú hotovosť, hoci to predpokladali. Obžaloba sa tiež týka niekoľkých skutkov nezákonného zabezpečenia zbraní a streliva a tiež porušovania domovej slobody.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v tomto prípade obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsová a tiež Mariana Kočnera. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa.). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

Jána Kuciaka a jeho partnerku zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom Kočnerom.

Marian Kočner (Zdroj: SITA)
Alena Zsuzsová (Zdroj: SITA)
Alena Zsuzsová (Zdroj: SITA)
Tomáš Szabó (Zdroj: SITA)
Miroslav Marček (Zdroj: SITA)

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat. Vláda bude pokračovať v..

Odoberajte náš newsletter