Podľa Baránka je tu reálna možnosť, že do parlamentu sa progresívci nedostanú

Michal Truban (Zdroj: SITA)

V týchto dňoch sa objavili dva prieskumy volebných preferencií. Podľa toho, ktorý robila agentúra Median SK, s.r.o. ešte vlani pred Vianocami, by sa koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu len tesne dostala do parlamentu. Podľa zákona musí mať totiž volebná koalícia 7 % a nie 5 % hlasov na vstup do Národnej rady. Politický analytik Ján Baránek varuje, že progresívcom klesajú preferencie a mohli byť mať problém sa do parlamentu dostať.

Spomínaný prieskum robila agentúra Median od 15. novembra do 23. decembra na vzorke 1 112 respondentov a koalícia PS/Spolu v ňom mala 7,5 %, čo je len tesne nad hranicou zvoliteľnosti do parlamentu.

Politický analytik Ján Baránek k prieskumu agentúry Median pre portál Webnoviny uviedol, že by si radšej počkal na ďalšie prieskumy. „Preferencie PS/Spolu sústavne klesajú a treba sa pozrieť, kde sa to zastaví,“ varoval Baránek s tým, že každý prieskum má odchýlky a preto existuje reálna hrozba, že sa PS/Spolu nedostanú do parlamentu.

Kandidát progresívcov Pavel Macko si nemyslí, že prieskum je dôveryhodný. Agentúra Median nepoužíva podľa neho v prieskumoch štandardnú metodiku. Podľa Macka má koalícia PS/Spolu viac precent. To ukazuje aj druhý prieskum zverejnený v uplynulých dňoch, ktorý si dala u agentúry AKO urobiť spravodajská televízia TA3.

Prieskum agentúry AKO zo 7. až 9. januára tohto roka na vzorke 1000 respondentov prisudzuje volebnej koalícii progrevícov 9,1 %, čo by bohate stačilo na vstup do parlamentu.

Súvisiaci článok:

Prieskumy boli ZASE vedľa

Len pre porovnanie

Zaujímavé je aj porovnanie ďalších výsledkov v oboch spomínaných prieskumoch. Kým v tom od agentúry Median má Smer 22,5 %, tak v januárovom prieskume agentúry AKO sa najsilnejšia vládna strana prepadla na 17,7 %.

Preferencie ĽSNS sú v oboch prieskumoch takmer totožné. Kotlebovci by podľa oboch prieskumov boli druhou najsilnejšou parlamentnou stranou a získali by vyše 11 % hlasov.

Tretie miesto patrí v oboch prípadoch strane exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorej podpora u voličov sa pohybuje okolo 11 %.

TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Fico by mal ísť za straníkmi do regiónov

Fico by mal ísť za straníkmi do regiónov

Predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico by mal čoskoro vycestovať za straníkmi do regiónov, aby s nimi hovoril o aktuálnej situácii v strane. Pre agentúru SITA to povedali členovia strany. Dianie v Smere-SD sa vyhrotilo po nedávnom..