Najnebezpečnejšími krajinami pre Slovákov sú Irak, Sýria, Líbya, Jemen a Somálsko

Protesty v Iraku (Zdroj: SITA)

Agentúru SITA o tom informoval vedúci tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí (MZV) Juraj Tomaga. Pre krajiny platí najvyššia štvrtá výstraha, čo znamená odporúčanie opustiť krajinu.

Už aj tak veľmi náročná situácia v Iraku sa výrazne zhoršila po zavraždení veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších ôsmich ľudí Američanmi. Podľa MZV je štvrtý stupeň výstrahy nevyhnutný pre nestabilnú bezpečnostnú situáciu v krajine spôsobenú protivládnymi protestami a stúpajúcim napätím medzi Iránom a USA a ich spojencami v regióne. Sýria je podľa MZV dlhodobo nestabilná kvôli niekoľkoročnej občianskej vojne a paralelne prebiehajúcim vojenským operáciám tretích štátov ako je Turecko, Rusko alebo USA.

V Líbyi je zlá bezpečnostná situácia spôsobená najmä vnútropolitickým napätím a terorizmom. Občianska vojna, ktorá prebieha v Jemene, prispieva podľa rezortu diplomacie k aktívnej činnosti teroristických organizácii a vojenskej intervencii koalície arabských krajín. „Pobyt na celom území Jemenu predstavuje hrozbu pre zdravie aj život,“ vysvetľuje ministerstvo.

Slováci by sa mali určite vyhnúť aj Somálsku, pretože na celom jeho území prebiehajú ozbrojené konflikty. „Cestovanie do krajiny je spojené s vysokým rizikom únosov, prepadnutí a ohrození života,“ dodáva MZV.

Rezort vydáva štyri druhy odporúčaní pred cestovaním do zahraničia. V prípade prvého stupňa ide iba o výstrahu (varovanie). Druhý stupeň znamená zvážiť nevyhnutnosť cestovania do celej krajiny alebo určitých oblastí. Pri treťom stupni už ministerstvo odporúča necestovať do krajiny či niektorých jej oblastí. Štvrtý stupeň, ktorý platí pre Irak, Sýriu, Líbyu, Jemen a Somálsko, znamená odporúčanie opustiť krajinu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...