Štrajk autodopravcov podľa premiéra trochu zaváňa politikou

Pohľad na kamióny blokujúce cestu z Košíc (Zdroj: SITA)

Trvajúci štrajk, resp. protest Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) proti podmienkam podnikania v cestnej doprave podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) trochu zaváňa politikou. Ako povedal v relácii Ide o pravdu na tv.pravda.sk, mrzí ho, že si na protesty, na čo majú právo, vybrali akurát obdobie tesne pred parlamentnými voľbami.

Ak chce niekto debatovať o výške daní z motorových vozidiel, tak by mal o nich diskutovať a možno prejavovať nespokojnosť s ich výškou ešte predtým, ako sa definitívne stanovia,” povedal Pellegrini. Poznamenal, že tieto sadzby sa pravdepodobne ani nemenili a sú rovnaké ako aj minulý rok.

Prísť ako keby po funuse, keď sadzby sú platné a podávajú sa daňové priznania z motorových vozidiel, príde mi to trochu účelové. Je to v rukách ministra dopravy, ministra financií, lebo jeden má na starosti výber mýta, druhý má na starosti dane,” uviedol predseda vlády v rozhovore pre tv.pravda.sk.

Ako Pellegrini poznamenal, ministri musia rokovať, je to v ich rukách a v tejto fáze žiadnym spôsobom nemieni ani nechce do toho zasahovať. “Úniu autodopravcov sledujem, keď začala ešte pod hlavičkou terajšieho primátora Košíc ako taká revolučnejšia organizácia, ktorá sa snažila bojovať proti zavedeniu mýta a tak ďalej,” dodal premiér pre tv.pravda.sk.

UNAS vo štvrtok pokračuje v treťom dni protestu, resp. štrajku na rôznych miestach Slovenska, vrátane blokácie viacerých ciest či hraničných priechodov. Žiada najmä zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta do vyriešenia záverov správy Najvyššieho kontrolného úradu o prevádzke elektronického mýtneho systému.

Uspokojivé výsledky nepriniesli ani rokovania s ministrami dopravy a financií. Preto autodopravcovia každú chvíľu stupňujú rozsah štrajku. Aktuálne sú blokované hraničné priechody na hranici s Poľskom v Chyžnom a na hranici s Maďarskom v Komárne,” informoval vo štvrtok UNAS v tlačovej správe, ktorú poskytol Juraj Smrečan.

Po čiastočnej blokácii ulíc v Bratislave, Košiciach aj v Ružomberku pripravujú autodopravcovia aj blokovanie hraničného priechodu v Kútoch na česko-slovenskej hranici. “Zo spomienkovej protestnej jazdy sa stáva šíriaci sa oheň. Len múdre konanie predstaviteľov vlády môže zastaviť eskaláciu napätia, ktorá sa mení na hnev a šíri sa po celom Slovensku,” upozornil UNAS. Autodopravcovia tvrdia, že dosť bolo rozkrádania peňazí zo spotrebnej dane a cestnej dane a ich zneužívania pri platení mýta.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nové spojenectvo? Drucker a Hlina sa pravidelne stretávajú

Nové spojenectvo? Drucker a Hlina sa pravidelne stretávajú

Zbližovanie a vzájomné rozhovory väčších mimoparlamentných strán začínajú byť podľa očakávaní realitou. Za jeden stôl si napríklad sadol aj Tomáš Drucker s Alojzom Hlinom. Hoci sa obaja zhodujú, že spolupracovať treba, konkrétnu formu zatiaľ nepoznajú. Veľkú zhodu našli v ambícii bojovať..