Namiesto gayov a lesieb transsexuálna Posledná večera. Švédsky kostol vymenil kritizovaný obraz

Obraz "Paradise" (Raj) od švédskej umelkyne Elisabeth Ohlsonovej-Wallinovej (Zdroj: ohlson.se)

Kontroverzný obraz, ktorý koncom roka vystavili v Kostole svätého Pavla vo švédskom Malmö, síce dočasne odstránili, ale nahradili ho ďalším dielom vyvolávajúcim zmiešané reakcie. Maľbu s tematikou biblického raja, na ktorej boli vyobrazené černošsko-belošské homosexuálne páry v erotických pózach, po novom roku nahradilo dielo alternujúce da Vinci-ho Poslednú večeru, avšak apoštolov aj Krista v ňom predstavujú trans ľudia.

Švédska evanjelická cirkev, ktorá od roku 2009 povoľuje homosexuálne sobáše, k prvému obrazu od švédskej umelkyne Elisabeth Ohlsonovej-Wallinovej začiatkom minulého decembra uviedla, že maľba „ukazuje, že v raji je miesto pre všetkých bez ohľadu na to, koho milujeme a ako sa identifikujeme“.

Voči vyobrazeniu biblického raja, v ktorom sú umiestnené aj homosexuálne páry, sa zdvihla vlna kritiky zo strany konzervatívnej časti verejnosti a nakoniec prišlo k jeho stiahnutiu. No dôvod na výmenu obrazu bol celkom iný, ako by sa dalo očakávať.

Tamojšia farnosť ešte vlani uviedla, že dielo Raj, popísané ako „prvý švédsky oltárny obraz priateľský k LGBTI“, by mohlo byť považované za transfóbne, pretože zobrazuje trans osobu ako hada, čo by vraj mohlo vyvolávať negatívne konotácie voči LGBTI komunite.

Teraz bude namiesto neho v kostole visieť vedľa oltára iný, starší obraz Elisabeth Ohlsonovej. Ide o fotku, ktorá má zachytávať poslednú večeru Ježiša Krista s apoštolmi, len s jedným podstatným rozdielom.

Dielo Posledná večera švédskej umelkyne Elisabeth Ohlsonovej-Wallinovej (Zdroj: Pinterest)

Krista a jeho dvanásť učencov predstavujú trans ľudia. Výstava tohto putovného diela napríklad vyvolala v minulosti v Srbsku taký rozruch, že ho museli nepretržite strážiť ozbrojení ochrankári. Fotka je z oficiálnej stránky švédskej umelkyne stiahnutá.

Po výmene kontroverzného diela za ešte kontroverznejšie sa stále očakáva verdikt švédskych cirkevných orgánov, ktoré majú rozhodnúť o tom, či by malo byť dovolené vystavovať zobrazenie raja od Ohlsonovej.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Merkelová navštívila Navaľného v nemocnici

Merkelová navštívila Navaľného v nemocnici

Nemecká kancelárka Angela Merkelová navštívila ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v nemocnici, keď tam ležal po otrave nervovoparalytickou látkou typu novičok. Štyridsaťštyriročný politik a protikorupčný aktivista to potvrdil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, kde sa šéfke nemeckej..