Zachovali sme sa ako ponížení lokaji. Trump sa dostal na úroveň Talibanu, povedal Chmelár na proteste pred veľvyslanectvom USA

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Kroky Spojených štátov na Blízkom východe nenechali chladnými predstaviteľov hnutia Socialisti.sk, ktorí zorganizovali protest pred ambasádou Spojených štátov v Bratislave. Podľa analytika a lídra socialistov Eduarda Chmelára sa predstavitelia Slovenskej republiky boja v tomto prípade nazývať veci pravým menom a aj pri stiahnutí našich vojakov vraj čakali na súhlas veľmoci.

Hlavným dôvodom na zvolanie protestu pred americkou ambasádou bol novoročný útok Spojených štátov na medzinárodné letisko v Bagdade, pri ktorom zomrel druhý najdôležitejší muž v Iráne, generál Kásem Solejmání.

Teherán chce v odvete útočiť na americké vojenské ciele a prezident USA Donald Trump sa v reakcii vyhráža útokom na iránske kultúrne pamiatky, ak bude Iránom zranený čo i len jediný Američan. Socialisti.sk v tejto súvislosti varujú pred ďalšou nebezpečnou eskaláciou napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom.

„Svet je v mimoriadne nebezpečnej situácii a naši predstavitelia sa boja nazývať veci pravým menom. To, čo už lídri celého západného sveta, aj taký priateľ Američanov ako Karel Schwarzenberg, nazvali zločinom, sa naši predstavitelia snažia ešte zaobaliť do nejakého pozlátka a tvrdia, že to bola chyba a také veci sa nerobia, vraj musíme byť hlavne lojálni k spojencom. Ja túto rétoriku považujem za zvrhlú,“ vyhlásil Chmelár v úvode protestu.

Nie sú toto teroristické činy?

Podľa predsedu hnutia Socialisti.sk sú Spojené štáty najväčším agresorom na Blízkom východe. Likvidáciu Solejmáního, ako jedného z najvyšších predstaviteľov Iránu označil Chmelár za vraždu.

„Nepotrebujeme stabilizovať situáciu, tú sme destabilizovali my tým, že sme tam išli, že sme napochodovali do Iraku, Lýbie, Sýrie a že sme ich rozbili. A oni (USA) teraz budú moralizovať. Prečo nemáme v sebe viac ľudskosti?“ položil si analytik rečnícku otázku.

Chmelár pripustil, že aj Solejmání mal na svedomí vojenské operácie, ktoré stáli ľudské životy, ale jedným dychom dodal, že šlo o vojenského veliteľa a Spojené štáty majú za posledné roky na svedomí tisícky civilných obetí len pri útokoch dronov. „Nie sú toto teroristické činy? Nie je to práve to, proti čomu by sme sa mali postaviť? Hanbím sa za našich predstaviteľov, ktorí nedokážu brániť naše záujmy,“ povedal líder socialistov pred americkou ambasádou.

Ako ponížení lokaji

Ďalej Chmelár pripomenul vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho, ktorý najprv tvrdil, že všetci slovenskí vojaci, ktorí boli v Iraku, sú v poriadku a ráno na to povedal, vzhľadom na nebezpečnosť situácie ich sťahujeme. „Čo sa stalo za tých 12 hodín? To sa tak mimoriadne zhoršila situácia? Nie, poviem vám, čo sa stalo. Nemecko suverénne rozhodlo, že stiahne časť vojakov a my sme ako ponížení lokaji čakali, kým nám veľmoc dovolí sa odtiaľ odpratať, akoby sme neboli suverénna krajina, ako keby to bola naša povinnosť,“ vyhlásil analytik.

Chmelár pripomenul, že šéf UNESCO už varoval Trumpa, pred akýmikoľvek útokmi na kultúrne pamiatky a vyhlásil, že ak splní svoje vyhrážky a zaútočí na kultúrne dedičstvo Iránu, tak sa dopustí najhorších vojnových zločinov. Naposledy takéto vážne varovanie zaznelo smerom k islamskej teroristickej organizácii Taliban, ktorá ničila posvätné miesta iných náboženstiev. „Trump sa týmto dostal na úroveň Talibanu,“ dodal.

Po Chmelárovi prehovorili aj ďalší kandidáti hnutia Socialisti.sk, ktorí podobne ako ich líder vyjadrili nesúhlas s americkou politikou na Blízkom východe, a zazneli aj slová o tom, že by bolo načase, aby ambasáda Spojených štátov buď odstránila nevzhľadný plot, ktorý špatí Hviezdoslavovo námestie, alebo aby sa úplne odsťahovala z centra mesta. Protest pred americkým veľvyslanectvom v Bratislave prišlo podľa odhadu organizátorov podporiť približne 120 ľudí.

Gepostet von Socialisti am Dienstag, 7. Januar 2020

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

10

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...