Priemerná dĺžka života v USA a Británii klesá. Zvláštne, ale je to tak

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Očakávaná dĺžka života občanov USA klesla už po tretí rok za sebou. Podľa CNN je tento trend v kontraste voči ostatným vyspelým krajinám sveta, kde sa naopak zvyšuje. Problém sa týka celej populácie, najviac sa však od roku 2010 do roku 2017 zhoršil výhľad ľudí vo veku 25 až 34 rokov.

Štúdia analyzujúca roky 1959 až 2017 zistila stovky faktov o zdravotnom stave a úmrtnosti Američanov. Úmrtnosť v strednom veku začala rásť medzi belochmi v roku 2010, u latino-americkej populácie v roku 2011 a u afro-americkej v roku 2014. Vyššia úmrtnosť je u mužov, ženy ale zase umierajú častejšie na choroby a problémy, ktoré boli predtým rozšírené predovšetkým medzi mužmi. Typickými príkladmi sú samovraždy a choroby pečene spojené s nadmernou konzumáciou alkoholu.

Strašným zistením je, že medzi rokmi 1999 a 2017 sa u žien v strednom veku zvýšilo riziko predávkovania drogami o 486 %, u mužov došlo k nárastu o 351 % a úmrtnosť v dôsledku obezity vzrástla o 114 %.

Ľudia sa boja o svoju budúcnosť

Podľa profesora Stevena Woolfa z Center on Society and Health sa zatiaľ nepodarilo identifikovať jedinú príčinu všetkých týchto problémov:

„Niečo z toho pripadá na obezitu, niečo na závislosť od drog a niečo môže byť aj vplyvom toho, že ľudí dnes rozptyľujú mobilné telefóny.“

Profesorka Ellen Mearová z Dartmouth Institute for Health Policy and Clinical Practice poukazuje najmä na stres: „Ľudia sa cítia horšie a viac sa boja o svoju budúcnosť, čo ich vedie k tomu, že viac robia deštruktívne a nezdravé veci.“

Obrat po roku 2014

Medzi rokmi 1959 a 2014 sa očakávaná dĺžka dožitia zvýšila z 69.9 roka na 78.9 roka. Tento pokrok bol hnaný vpred predovšetkým lepšou liečbou zranení a znižovaním úmrtnosti na rakovinu. Roku 2011 sa ale hodnota prestala zvyšovať a od roku 2014 klesá. V roku 2017 sa priemerný Američan dožil 78.6 roka.

Pokles priemernej dĺžky života je spojený so zvýšením počtu prípadov predávkovania drogami, najmä opiátmi, ktoré v mnohých prípadoch predpisujú lekári. Po druhé, počet úmrtí na chronické zlyhanie pečene a cirhózu pečene sa za posledných 10 rokov významne zvýšil, najmä u mladých ľudí. Príčiny týchto chorôb sa líšia – od dedičnosti až po nadmernú konzumáciu alkoholu a obezitu. A po tretie, od roku 1999 sa počet samovrážd medzi americkými občanmi zvýšil o 38.3 % pre ľudí vo veku 25 až 64 rokov, zatiaľ, čo v rovnakom období sa vo svete počet samovrážd znížil o 30 %.

Pokles aj v Británii

USA však nie je jediná krajina, ktorá začala zaznamenávať pokles dĺžky života ako trend. Odborníci z Institute and Faculty of Actuaries, ktorý mimo iného vypočítava priemernú dĺžku života pre britský dôchodkový systém predpovedajú, že vo Veľkej Británii sa toto číslo zníži o 5 mesiacov. Niektorí analytici obviňujú úsporné opatrenia a škrty vo výdavkoch NHS (britský zdravotnícky systém), iní poukazujú na zhoršenie obezity, demencie a cukrovky.

Inštitút uviedol, že očakáva, že muži vo veku 65 rokov zomrú vo veku 86.9 rokov, čo predstavuje pokles oproti predchádzajúcemu odhadu 87.4 rokov, zatiaľ čo ženy, ktoré dosiahnu 65 rokov, pravdepodobne zomrú vo veku 89.2 roka, čo je pokles z 89.7 rokov.

Klesajúca dlhovekosť sa zrýchlila. Minuloročná analýza znížila predpokladanú dĺžku života o dva mesiace. Tento rok to bolo ďalších šesť mesiacov. V porovnaní s rokom 2015 sa predpokladaná dĺžka života pre mužov znížila o 13 mesiacov a pre ženy o 14 mesiacov.

Migrácia?

Akademici predložili množstvo teórií o tom, prečo sa predpokladaná dĺžka života zastavila. Sir Michael Marmot, riaditeľ Institute of Health Equity, poukázal na úsporné opatrenia a populačné zmeny. Imigranti z tretích krajín, hlavne Afriky a Blízkeho východu sa dožívajú priemerne nižšieho veku než občania narodení už v Spojenom kráľovstve či v krajinách Európskej únie.

Existuje len zopár krajín, kde očakávaná stredná dĺžka dožitia klesá. Sú to štáty ovplyvnené konfliktmi ako Somálsko, Afganistan či Líbya. V Sýrii klesol tento údaj od roku 2010 zo 74 až na takmer 64 rokov.

Negatívne trendy sledujeme v „našej” západnej civilizácii už asi dve desaťročia a je preto na čase, s nimi niečo spraviť. Okrem civilizačných ochorení z príčin čoraz deštruktívnejšieho životného štýlu, úpadku hodnôt, robia svoje aj kvalita potravín či znečistenie životného prostredia.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...