Baránek o prezidentských oceneniach: Nespravodlivé, spolitizované. Ale ľavicové elity si vždy presadili svojich

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto Youtube/TA3)

ROZHOVOR Nezhody medzi premiérom a predsedom Národnej rady SR v otázke Iránu považuje politický analytik Ján Baránek za snahu SNS vymedziť sa voči Smeru. Pre Denník S tiež konštatoval, že nechápe, prečo prezidenti dlhodobo ignorujú prínos Milana Kňažka k Novembru.

Premiér Peter Pellegrini sa k americkému útoku v Iraku, pri ktorom prišiel o život iránsky generál Kásem Solejmání, vyjadril len veľmi zdržanlivo. Predseda NR SR a líder SNS Andrej Danko označil čin USA za nezodpovedný a Pellegriniho pre jeho vlažné vyjadrenie nazval zbabelcom. Čo si o tomto konflikte myslíte?

Jednak je to tým, že už idú voľby a jednak tým, že Danko sa hlási k Rusku, ktoré tento útok odsúdilo. Je to mix viacerých dôvodov. Danko sa samozrejme potrebuje voči Smeru nejakým spôsobom vymedziť a to aj robí, lebo má negatívnu skúsenosť z minulosti, keď Smer bral voličov SNS. Tých dôvodov je viacero a nemyslím si, že práve tento americký útok je vhodný na to, aby sa Danko vymedzoval voči Pellegrinimu, pretože na ten útok sú rôzne názory, ale keď sa takto rozhodol, tak prosím. Pre málo znalých voličov, ktorí nevedia o čo ide, to stačí.

Pellegrini mu to opätoval slovami, že to vyjadrenie zodpovedá nočnej dobe, v ktorej bolo vyslovené. Ide o ďalší dôkaz toho, že Danko sa s Pelelgrinim nemusí a bližší mu je Fico?

To by som netvrdil, že je Dankovi bližší Fico. Myslím si, že keby bol dnes na Pellegriniho mieste Fico a reagoval by podobne, tak by sa Danko tak isto vymedzil aj voči nemu.

Kto z tejto medzinárodnej krízy môže pred voľbami ťažiť na slovenskej politickej scéne?

Z tohto nikto.

Zaujímavé je, že kritika z politického spektra je takmer univerzálna. Vyzerá to, akoby sa nikto na slovenskej politickej scéne nechcel v tomto postaviť za Američanov. Čo si o tom myslíte?

Je to v súlade s ľavicovým smerovaním európskej politiky a ja to považujem za veľkú chybu. Myslím si, že Amerika by si v tomto zaslúžila podporu. Solejmání nebol žiadne neviniatko. Toto je neznalosť nedávnej histórie a absolútna neznalosť geopolitických súvislostí. Neznalosť toho, že Irán bezprostredne ohrozuje Izrael a doteraz existenciu židovského štátu neuznal. Izrael je najbližší spojenec USA a aj Európa dostáva množstvo spravodajských informácií, ktoré sa môžu týkať prípadných teroristických útokov. Je to absolútna nekompetentnosť a veľký politický amaterizmus.

Irán v reakcii vyhlásil, že bude útočiť na americké vojenské ciele a Donald Trump pohrozil, že sa v útokoch zameria aj na iránske kultúrne pamiatky. Nie je to príliš, keď medzinárodné dohovory zakazujú počas vojnových konfliktov útoky na kultúrne dedičstvo?

Neviem či nemal skôr namysli to, že moslimovia likvidujú naše – kresťanské – pamiatky. Ďalšia vec je, že teroristi sa všeobecne veľmi radi skrývajú práve v takýchto aj chránených objektoch, kde majú väčšiu istotu, že na takéto objekty sa neútočí. Videli sme, čo robil Islamský štát, že nemal problém do prvej línie poslať ženy. Treba to dať celé do kontextu. Treba zistiť prečo. Solejmáního mali Američania na zozname teroristov, takže pokiaľ to vnímajú takto, tak je Trumpove vyjadrenie v úplne inom svetle.

Čo hovoríte na povyk okolo sťahovania slovenských vojakov z Iraku a prísľub premiéra, že je pripravený okamžite vyslať pre našich vojakov vládny špeciál?

Je to reakcia na vyhlásenie irackej vlády, ktorá vyzvala všetky zahraničné ozbrojené sily, aby sa stiahli z Iraku. Ako ich odtiaľ dostať, to je len logistická otázka, ktorú by som nechcel komentovať.

Vráťme sa na Slovensko. Po Novom roku prezidentka Zuzana Čaputová rozdávala štátne vyznamenania účastníkom udalostí Novembra 1989 a in memoriam Milade Horákovej. Ako ste pokojný s výberom? Nechýbal vám niekto medzi ocenenými?

V tomto súhlasím s Matovičom. Určite tam mal byť Kňažko, keď sa bavíme o Novembri. Nechápem prečo ho dlhodobo ignorujú. Bol to Kňažko s Budajom, ktorí šli vtedy „s kožou na trh“. Boli to oni, ktorí tam stáli na tribúne. Pokiaľ ani Budaj nebol ocenený, tak tam chýba samozrejme aj on.

Čím to podľa vás je, že Milana Kňažka, žiaden zo slovenských prezidentov neocenil za jeho prínos k Novembru?

Aj toto rozdávanie ocenení bolo zrejme spolitizované. Chýba tam objektivita, lebo keď k 30. výročiu nedostanú ocenenie títo dvaja (Kňažko s Budajom), tak potom nechápem kto by ho mal dostať.

No menovite sa líder hnutia OĽaNO Igor Matovič obul do Petra Zajaca, ktorého označil za kukuričného partizána…

Peter Zajac určite v tých štruktúrach pôsobil, ale celý ten proces na Slovensku sa začal Kňažkom a Budajom. Nech už si o nich ľudia myslia čokoľvek, ale určite to ocenenie mali dostať. Obaja boli na tribúnach a nebola istota, že si ich niekto nezoberie na mušku. Vtedy sme naozaj nevedeli čo sa môže stať.

Znova sa však pýtam, prečo nebol Kňažko podľa vás dodnes ocenený za prínos k Novembru?

Ľavicové elity si nejakým spôsobom vždy presadili svojich, keď hovoríme o minulosti, ale je to aj teraz nespravodlivé. Tento samotný fakt spochybňuje relevanciu štátnych vyznamenaní. Mňa to tiež zarazilo, keď som Kňažka k 30. výročiu vzniku republiky nevidel pri vyznamenaniach.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...