Národnú kriminálnu agentúru je potrebné chrániť pred politickým zneužívaním

Policajti Národnej kriminálnej agentúry (Zdroj: SITA)

V NAKA sa podľa bývalého policajného funkcionára Branislava Diďáka v súčasnosti objavujú aj ľudia, ktorí nevyšetrujú, ale len informujú ľudí zo záujmových skupín.

Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) je potrebné chrániť pred politickým zneužívaním, to by malo byť najdôležitejšou zmenou v jej fungovaní. Pre agentúru SITA to uviedol predseda združenia Za lepšiu políciu a bývalý policajný funkcionár Branislav Diďák. „Dnes to vidíme pred voľbami, ako sa táto zložka významne angažuje pri prešetrovaní politikov, najmä opozičných. Musíme urobiť všetko preto, aby túto zložku alebo jej časti neovládali rôzne záujmové skupiny,“ zdôraznil Diďák.

V NAKA sa podľa Diďáka v súčasnosti objavujú aj ľudia, ktorí nevyšetrujú, ale len informujú ľudí zo záujmových skupín, čo dokazujú aj medializované prepisy z Threemy. „Mali by tam pracovať vyšetrovatelia, ktorí už majú skúsenosti a sú profesionáli. Kľúčová je ich schopnosť vyšetrovať a doťahovať prípady a nie byť lojálny tomu, kto ho tam dosadil,“ skonštatoval. Ak majú v NAKA pracovať len skutočne elitní policajti, treba im podľa Diďáka na prácu vytvoriť podmienky. „Dať im väčšiu slobodu, ale aj zodpovednosť a myslím, že potrebná bude aj racionalizácia jednotlivých útvarov,“ dodal predseda združenia Za lepšiu políciu.

Národnú kriminálnu agentúru vedie od mája 2019 bývalý šéf jej protizločineckej jednotky Branislav Zurian. Po svojom vymenovaní do funkcie skonštatoval, že spolu s policajným prezidentom Lučanským pracujú na reorganizácii NAKA za využitia najefektívnejších síl a prostriedkov. „Ja osobne zatiaľ môžem zhodnotiť len činnosť protizločineckej jednotky, ktorá, myslím si, za poslednú dobu zaznamenala určitý pokrok,” povedal s tým, že urobí všetko pre to, aby pokrok smerom vpred zaznamenala celá NAKA.

„Aby ten status špecializovaného útvaru Policajného zboru bol opodstatnený,” uviedol Zurian, podľa ktorého by príslušníci NAKA mali vzbudzovať rešpekt a to nielen odbornosťou a skúsenosťami, ale aj disciplínou. „Budem chcieť, aby na Národnej kriminálnej agentúre pracovali naozaj najlepší z najlepších policajtov,” dodal.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median SK pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) od 14. do 18. septembra na vzorke 1 007 respondentov. V spojitosti so súdnictvom si 61..