Stojíme na prahu tretej svetovej vojny?

Ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Je mimoriadne neobvyklé, aby sa deň po atentáte na vysokopostaveného generála cudzej krajiny, objavili správy v médiách, že tento atentát bol riadený prezidentom USA. Donald Trump sa pod túto akciu verejne podpísal a je zrejmé, že ňou sledoval svoje vnútropolitické ciele.

V USA momentálne prebieha jeho impeachment a taktiež sa stupňuje masívna prezidentská kampaň nesúca neoficiálny slogan: „Všetci proti jednému (Trumpovi)“.

Americký prezident sa rád vykresľuje ako bojovník proti terorizmu a nedávne zabitie vodcu Islamského štátu Abu Bakra al-Baghdadího prinieslo dostatočný mediálny rozruch, ktorý je možné použiť ako zástupnú tému pri iných problémoch.

Lenže jeden z najsilnejších mužov Iránu Kásem Solejmání je vnímaný ako terorista len na Západe a v ostatných krajinách mu boli pripisované zásluhy za boj s Islamským štátom.

Trump zrejme prišiel s nasledujúcim kalkulom: Irán si nemôže dovoliť riskovať vojnu s USA pre mocenský nepomer medzi dvomi krajinami. On sám si zatiaľ môže pripísať body za zabitie ďalšieho vysoko-postaveného teroristu a vyvolať dostatočný rozruch v krajine, aby zakryl tému impeachmentu – čo sa mu mimochodom aj podarilo.

Okrem iného sa islamská republika nachádza v obkľúčení nepriateľov a logika prežitia akúkoľvek rozsiahlejšiu akciu zo strany Iránu nedovoľuje. Pripojenie sa Ruska alebo Číny k aktívnej obrane Iránu je tiež veľmi málo pravdepodobné.

Logika však diktuje, že iránske elity budú musieť vykonať nejakú protiakciu za účelom upokojenia domácej situácie. 

Trumpov politický marketing

Trumpov marketingový ťah vychádzal z jednoduchého faktu. Občania USA si neželajú vojny a umieranie iných ľudských bytostí, ale za posledných 20 rokov bol vytvorený naratív, kde terorista nie je ľudská bytosť, a preto každý človek s týmto označením nemá právo na riadny súd a môže byť popravený na mieste. Toto si Trump dobre uvedomuje a preto sa uchýlil k danej akcii.

Otázne je, či si uvedomuje možnosť špirálovitej eskalácie napätia prostredníctvom odvetných akcií a možnej eskalácie do konfliktu. Trump nie je žiaden vojnový štváč, ale zatiaľ sa nepreukázal ako príliš prezieravý politik v dlhodobom plánovaní viď. Severná Kórea či odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom.

Jeho zahranično-politické kalkulácie väčšinou zahŕňajú domácu politickú situáciu a politické body doma. No táto matematika je príliš nebezpečná, keď si jeden uvedomí, že v USA existujú elity, ktoré sa už 30 rokov snažia presadiť inváziu do Iránu a jeho elimináciu postavili do centra záujmov USA na Blízkom východe.

Hrozí nám tretia svetová vojna?

V momente po atentáte sa objavili názory, že táto akcia môže začať tretiu svetovú vojnu. Na jednej strane je prvotný potenciál samotného činu, ktorý by ozbrojený konflikt rozpútať mohol. No na strane druhej stojí vecná analýza pomerov v medzinárodnej politike, ktorá hovorí o takmer nulovej pravdepodobnosti vypuknutia tretej svetovej vojny a veľmi nízkej pravdepodobnosti vypuknutia obmedzenej vojny medzi Iránom a USA s ich spojencami.

V prvom rade stojí v ceste logike prežitia pri vypuknutí vojny Irán-USA samotný mocenský nepomer oboch krajín. Irán je regionálna mocnosť bez jadrového arzenálu, na strane druhej stoja USA ako nukleárna superveľmoc.

V druhom a teda nemenej dôležitom rade, stojí logike v ceste mocenské usporiadanie regiónu. Na jednej strane stojí Irán, na ktorého stranu by sa potenciálne mohla pridať vojnou sužovaná Sýria a možno ešte Irak, od roku 2003 okupovaný USA. Proti nim by sa postavila oveľa mocnejšia koalícia, ktorá by okrem USA pravdepodobne zahrňovala aj jadrovými zbraňami vyzbrojený Izrael a sunitské štáty Perzského zálivu pod vedením Saudskej Arábie.

Ak by sme sa však chceli rozprávať o ozajstnej tretej svetovej vojne, tak do nej musíme zahrnúť aj Rusko a Čínu, prípadne Európsku úniu alebo jej jednotlivé mocnosti. A tu treba zdôrazniť, že dynamika vo vzťahoch medzi USA, Čínou a Ruskom nenasvedčuje žiadnemu blížiacemu sa ozbrojenému konfliktu.

Ide o jadrové veľmoci majúce schopnosť odvetného jadrového úder a konflikt medzi nimi by sa zrejme rovnal ich zaručenému vzájomnému sebazničeniu a pravdepodobne by znamenal koniec civilizácie ako ju poznáme. Pri týchto faktoch už jednoduchá (a nesprávna) matematika akcia-reakcia bez hlbšej analýzy neobstojí.

Riziko konfliktu Irán-USA sa však vylúčiť určite nedá a dokonca existuje aj možnosť, ako tento konflikt „manažovať“ bez vyhladenia celej planéty.

Iránske elity budú musieť podniknúť protiakcie za účelom upokojenia domácej situácie. Ak USA budú za tieto protiakcie vykonávať odvety, tak sa dostaneme do špirály eskalácií, ktorá môže ľahko prepuknúť v akýsi ozbrojený konflikt. No takýto konflikt bude zrejme veľmi limitovaný a vedený konvenčnými zbraňami. V jeho výsledku zrejme nedôjde k žiadnym územným stratám a Rusko, Čína a Európske mocnosti budú pravdepodobne vyvíjať intenzívnu snahu na jeho deeskaláciu a následné mierové urovnanie.

— Jozef Hrabina

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..