Systém musí firmy motivovať k ochrane životného prostredia, myslí si Sólymos

László Sólymos (Zdroj: SITA)

Systém musí firmy, a to najmä výrobné podniky, motivovať k tomu, aby investovali do technológií a snažili sa pri svojej činnosti dbať na ochranu životného prostredia. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Podľa neho má Slovensko stále rezervy v oblasti postihovania kriminality týkajúcej sa životného prostredia. Preto bola zriadená environmentálna polícia, ktorá sa špecializuje na ekologickú trestnú činnosť. Tento krok má priniesť užšiu spoluprácu štátnych orgánov.

Kompetencie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) boli doteraz obmedzené. SIŽP sa na každú kontrolu musela dopredu nahlásiť, čo dávalo firmám možnosť zakryť stopy po páchaní trestnej činnosti. Týkalo sa to aj spoločností, ktorých činnosť podliehala tzv. integrovanému povoleniu, pri ktorom SIŽP kontrolovala prevádzky automaticky.

Po novom však SIŽP úzko spolupracuje s environmentálnou políciou, ktorá môže do firiem vstupovať neohlásene, čím sa zvýšila možnosť odhaľovania trestnej činnosti. „Keď ľudia cítili z prevádzok zápach alebo spozorovali únik látok, SIŽP sa musela dopredu nahlásiť na kontrolu. Teraz to je a bude iné. V sprievode polície budú môcť prevádzku skontrolovať okamžite a firmy sú povinné ich vpustiť do areálu,“ vysvetlil minister.

V prípade zistenia porušení zákona je SIŽP oprávnená udeliť firme, ktorá porušuje zákon, pokutu. MŽP trvá na tom, aby sa SIŽP pri sankciách prikláňala k horným sadzbám pokút. „Ak budeme udržiavať systém, v ktorom bude pre firmy lacnejšie zaplatiť pokutu ako dodržiavať zákon, nepohneme sa z miesta. Som presvedčený, že systém musí byť nastavený naopak.Teda, aby motivoval podniky investovať do technológií a dodržiavať platné normy,“ dodal Sólymos.

SIŽP do polovice decembra 2019 prijala 566 podnetov. V roku 2018 zistila porušenie zákona v 345 prípadoch z celkového počtu 1342 podnetov. Celkovo v roku 2018 uložila 651 pokút vo výške 1 208 567 eur. Polícia v roku 2018 riešila 1429 porušení zákona, z ktorých sa 829 prípadov (58,01 percenta) podarilo objasniť. V 51 percentách policajných prípadov išlo o krádeže dreva.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter