USA porušili medzinárodné právo, hovorí Američanmi podporovaný exprezident Afganistanu. Krok odsudzujú aj veľmoci

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay.com)

Zabitie veliteľa elitných jednotiek Kuds iránskych Revolučných gárd Kásema Solejmáního, ktorý zahynul pri nálete americkej armády na medzinárodnom letisku v irackej metropole Bagdad, v piatok ostro odsúdil aj bývalý afganský prezident Hámid Karzaj. Američania podľa neho porušili medzinárodné právo a ich čin prispeje k destabilizácii situácie na Blízkom východe. Karzaj bol pritom v minulosti považovaný za verného spojenca USA, domáca opozícia aj teroristi ho dokonca označovali za “americkú bábku”.

Zabitie generála Solejmáního v piatok ostro odsúdil aj odchádzajúci iracký premiér Ádil Abdal Mahdí. Zabitie generála označil za “porušenie podmienok americkej prítomnosti v krajine”.

Čína v tejto súvislosti uviedla, že je “veľmi znepokojená” a vyzvala všetky strany na “pokoj a zdržanlivosť”.

Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí tento “unáhlený krok povedie len k ďalšiemu zvýšeniu napätia” na Blízkom východe. Podľa predsedu zahraničného výboru Rady federácie Konstantina Kosačeva sa tento útok môže “jeho organizátorom vrátiť ako bumerang”.

Solejmání bol v Iráne nesmierne populárny a obdivovaný podobne ako na Západe najväčšie rockové hviezdy.

Irán za jeho zabitie sľubuje odvetu, zatiaľ však neoznámil, ako bude postupovať. Iránska Najvyššia národná bezpečnostná rada v piatok len oznámila, že sa už rozhodla, ako zareaguje – ale aké rozhodnutie padlo, to neoznámila.

Zabitie Solejmáního kritizovali aj mnohí americkí a západní analytici a znalci problematiky Blízkeho východu. Nikto zatiaľ presne nevie, z akého dôvodu Biely dom k takémuto kroku vlastne pristúpil.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo síce v piatok informoval, že zabitie Solejmáního zabránilo chystanému útoku proti Američanom, toto vysvetlenie však nie všetkých uspokojilo. Tým viac, že Pompeo neprezradil žiadne podrobnosti údajne chystaného útoku.

Na internete aj v niektorých médiách sa objavili špekulácie, že americký prezident Donald Trump chce rozpútať s Iránom vojnu a posilniť si tak pozície pred tohtoročnými prezidentskými voľbami. Podľa politológov totiž spravidla platí, že v čase vojny či iného veľkého ohrozenia sa podpora voličov pre úradujúceho prezidenta rapídne zvyšuje.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter