Baránek: Opoziční lídri? Dobrým premiérom by nebol ani jeden z nich

Ján Baránek (Zdroj: youtube.com)

Spojenie Kisku a Pellegriniho po parlamentných voľbách nie je vylúčené. Patová situácia môže priniesť nepredvídateľné spojenectvá. PS/Spolu sú ľavicoví extrémisti a prípadné partnerstvo súčasných opozičných strán s protichodnými hodnotami vníma ako fantazmagóriu. Aj to vyplynulo z rozhovoru politológa Jána Baráneka a redaktora Pravdy.

Podľa analytika do volieb zostáva ešte mnoho času a predvídať celkový výsledok sa nedá. Povestným jazýčkom na váhach ale podľa jeho mienky bude ĽSNS, ktorej môže pomôcť aj efekt skrytého voliča tak ako počas minulých volieb.

Prognózy komplikuje aj skutočnosť, že množstvo etablovaných strán sa do Národnej rady ani nemusí dostať. V pásme, ktoré nevieme predpovedať, je ich dosť veľa pohybujúcich sa medzi štyrmi až šiestimi percentami. Na mysli mám KDH, Sme rodina, SNS aj maďarské subjekty,“ konštatuje politológ.

Častú polemiku o tom, či by bol Smer ochotný zostaviť koalíciu s kotlebovcami dopĺňa tak, že tento variant je pravdepodobnejší v tom prípade, ak by na čele strany nestál Peter Pellegrini, ale Robert Fico. Skôr ako o partnerstve vraj môžu jednať aj o tichej podpore. A ak by k takémuto spojenectvu prišlo, vraj nie je vylúčený ani Pellegriniho odchod zo strany.

„Pri tej personálnej zostave mi to hraničí až s fantazmagóriami. Politika je ale aj o tom, že niekedy sa nemožné stane realitou. Veď naposledy tiež nikto netipoval, že Sieť by išla so Smerom a SNS s Mostom,“ odpovedá pre zmenu Baránek na otázku, či je šanca, že by sa toľko opozičných subjektov dohodlo na zostavení vlády.

„Ide o mix neštandardných osobností. Rád by som si potom pozrel priamy prenos z koaličnej rady s Kiskom, Trubanom, Hlinom, Matovičom, Sulíkom či Kollárom. Tu nejde len o ambície, ale aj o schopnosť vládnuť. Dobrým premiérom by nebol ani jeden z nich, neviem si to predstaviť. To ale neznamená, že sa to nestane,“ dodáva po tom, ako bol dopytovaný na možné meno budúceho premiéra.

Za najväčší problém, ktorý strany rozdeľuje, pritom pokladá ten, že nie sú hodnotovo kompatibilné. V tejto zostave sa vraj miešajú „ľavicoví extrémisti“ z PS/Spolu, konzervatívci z KDH, Sme rodina a sčasti aj zo Za ľudí a k tomu euroskeptici „pomaly ako Salvini“ zo strany Sloboda a Solidarita. „Už len z tohto je jasné, že je to mix normálne nespojiteľných subjektov,“ mieni Baránek.

V prípade, že by sa táto nespojiteľnosť naozaj potvrdila, vraj sa nedajú vylúčiť ani predčasné voľby. Ak by však opoziční predáci vládu predsa len zostavili, Baránek by dal do popredia jednu základnú podmienku. A to tú, že „tento štát niekto musí odborne spravovať. Nie je to o naplnení vlastného ega…“

„Podľa ústavy to tu bude riadiť súčasná, teda dočasná vláda. Ak jej nový parlament nevysloví dôveru a odvolá ju, nastúpi úradnícka vláda. Keď sa trikrát nepodarí schváliť programové vyhlásenie novej vlády, prídu predčasné voľby,“ vraví vzápätí o tom, čo nastane, ak sa nepodarí zostaviť vládu.

Analytik si tiež myslí, že dôležitým zjednocovacím faktorom súčasnej opozície môže byť to, že sa budú spolu snažiť pochovať Smer za každú cenu. „Ale napríklad Pellegrini povedal, že pokojne by išiel do koalície s Kiskom. Je to silné posolstvo, ktoré nepredpokladám, že konzultoval s Ficom,“ povedal na druhú stranu šéf agentúry Polis.

Toto zatiaľ nepredstaviteľné spojenie, o ktorom ale hovoril aj sám premiér, nevylučuje ani on, ale vraj bude potom dôležité, ako sa zachová Fico a či bude klásť podmienky. „Zatiaľ je to ale nečitateľné,“ uzatvára.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...