Z policajta konzervatívny politik? Gašpar sa už pustil do Kisku aj Matoviča

Tibor Gašpar (Zdroj: TASR)

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar sa vracia do verejného života. Založil si facebookovú stránku a na nej sa vyznáva z krívd, ktoré mu vraj spôsobili slovenské médiá. Vyzerá to tak, že jeho cieľom je hovoriť o odborných témach, ktoré trápia Slovensko. A očistiť svoje meno. Údajne už preto podal niekoľko trestných oznámení. Medzi inými na Andreja Kisku či Igora Matoviča.

Tibor Gašpar jednoducho zavelil na návrat vo veľkom štýle a dokonca nevylučuje vstup do politiky. V tejto súvislosti sa skloňovala strana Smer-SD. Tá v posledných dňoch „srší“ sebareflexiou, keď Kočnerovu komunikáciu komentovala ako zásterku pre drogovú aféru Michala Trubana.

Gašpar pritom ako policajný šéf skončil po Kuciakovej vražde a to pre údajné prepojenie na Bödörovcov, ktorí majú mať významný vplyv na políciu. Gašpar je totiž švagor Norberta Bödöra a na tieto prepojenia upozornil už zosnulý Ján Kuciak.

Profesionál

Aj napriek tomu, že dnešný mediálny obraz Gašpara je vykresľovaný ako „smerácky“, tak prvú vysokú funkciu zastával za Dzurindovej vlády. Išlo o post šéfa Úradu boja proti korupcii. Ten zastával od roku 2005 až pokým nebol vymenovaný za policajného prezidenta Robertom Kaliňákom v roku 2012.

Gašparov životopis hovorí o tom, že sa ide o neodškriepiteľne ostrieľaného mazáka. Avšak, svoj profesionálny profil si pošramotil politickými rozhodnutiami. Ako tomu bolo napríklad v prípade prenosu vyšetrovania Martina Daňa z ohovárania Jána Počiatka z okresu priamo na NAKA.

A práve bývalý šéf NAKA Róbert Krajmer mal byť prítomný na mieste činu vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. Tieto zásahy opodstatnene vytvárali dojem zvláštnych väzieb na polícii a verejnosť sa obávala o objektívne vyšetrenie vraždy.

Konzervatívec

Gašpar bol kritizovaný aj za svoju angažovanosť v neformálnom ekonomickom fóre NEF – Hospodársky klub. Ten je mimo iného známy odovzdávaním ocenenia Zlatý biatec za službu verejnosti vo viacerých kategóriách. Samotný klub prezentuje skôr konzervatívne názory a zviditeľnil sa aj svojim negatívnym postojom voči riešeniu migračnej krízy.

Najväčšia miera kritiky sa ale zniesla na apolitickosť funkcie prezidenta policajného zboru, ktorá bola v rozpore s vyhláseniami klubu, pod ktoré sa Gašpar podpísal. V každom prípade, policajný exprezident sa vo svojich súčasných vyjadreniach začína profilovať ako konzervatívny politik. To by znamenalo jeho prípadnú príslušnosť ku stranám súčasnej koalície, prípadne k možnej novej strane Štefana Harabina. No vzhľadom na bohatú minulosť spätú s najsilnejšou vládnou stranou sa logicky špekuluje o jeho vstupe do Smeru.

Bude zaujímavé sledovať cestu bývalého policajného prezidenta. Jeho prvou úlohou by jednoznačne malo byť očistenie vlastného mena a pravdepodobne si to uvedomuje aj on sám.

— Peter Števkov  

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...