Neangažovali ma, pretože fanúšikovia by neakceptovali hráča tmavej pleti, vraví gólman Ajaxu Onana

André Onana (Zdroj: SITA)

Brankár holandského futbalového klubu Ajax Amsterdam André Onana vyhlásil, že po skončení sezóny 2016/2017 bol blízko k prestupu do iného mužstva. Napokon však naďalej pôsobí v holandskej metropole, keďže vtedajší potenciálny zamestnávateľ odstúpil od zamýšľaného transferu z netradičného dôvodu. Funkcionári nemenovaného klubu mali pocit, že ich fanúšikovia by neakceptovali gólmana tmavej pleti.

Dvadsaťtriročný Onana sa narodil v africkom Kamerune, v Európe je však už 12 rokov. Najskôr bol súčasťou barcelonskej akadémie La Masia, v roku 2015 sa presťahoval do Ajaxu a v edícii 2016/2017 pomohol tomuto tímu k postupu do finále Európskej ligy.

Napriek prehre 0:2 s anglickým Manchestrom United to vyzeralo, že Onanova kariéra by mohla pokračovať v inom klube. Nakoniec sa tak nestalo. “Rasizmus existuje. Musím sa s ním vyrovnať v takmer každom zápase, ale nerozprávam o tom,” poznamenal kamerunský reprezentant pre holandský denník Het Parool, citoval ho aj web soccerway.com.

Som hrdý na to, že som čierny. Ak ma niekto nazve opicou, fajn. Nevidím žiadny rozdiel medzi bielou a čiernou, ale ak niekto áno, je to jeho problém. Pred každým zápasom vidíme na štadiónoch ´Nie rasizmu´. Ten však nie je iba vo futbale, je všade,” dodal.

Onana si myslí, že brankári tmavej pleti to majú náročnejšie, aby sa presadili na najvyššej úrovni. “Po finále Európskej ligy 2016/2017 sa môj manažér zhováral s predstaviteľmi klubu, ktorý sa o mňa zaujímal. Rozhodli sa však, že ma neangažujú, pretože čierneho brankára by ich fanúšikovia mohli veľmi ťažko znášať. Povedali, že z toho nič nebude, ale nie preto, že nie som dosť dobrý. Vzal som to ako kompliment,” skonštatoval André Onana.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...