Čaputová o V4: Slovensko je najhlbšie integrované v EÚ. Musíme budovať aj iné spojenectvá

Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

Visegrádska štvorka (V4) by nemala brzdiť riešenia problémov členských štátov. Naopak mala by k riešeniam prispievať. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň zdôraznila, že udržiavanie dobrých vzťahov so svojimi susedmi je dôležité.

„Je dôležité, aby vzťahy s našimi susedmi boli priateľské a konštruktívne a aby V4 uplatňovala hodnoty, na ktorých bola založená,“ uviedla. Slovensko je najhlbšie integrovanou krajinou v rámci stredoeurópskej organizácie, ako jediný štát používa ako menu euro a Slováci tiež vnímajú Európsku úniu (EÚ) v prieskumoch pozitívnejšie než občania susedných krajín. Hlava štátu si myslí, že Slovensko by sa ale malo orientovať aj na ďalšie krajiny. „Slovensko musí byť v rámci EÚ schopné budovať aj iné spojenectvá, ktoré nutne nemusia byť založené len na geografickej blízkosti,“ dodala.

Zuzana Čaputová sa ujala svojho mandátu 15. júna 2019. Absolvovala už viacero zahraničných ciest a navštívila všetky krajiny Visegrádskej štvorky (Poľsko, Maďarsko a Česko). Rozruch spôsobilo, keď na svojej návšteve Česka vyhlásila, „mám pochopenie pre Václavské námestie plné pokojných ľudí, pretože som mala pochopenie pre tie námestia v Bratislave. Spojuje nás totiž pokojný tón, to je veľmi dôležité.“ V Českej republike v tom čase prebiehali demonštrácie za odstúpenie českého premiéra Andreja Babiša. Aj počas svojej návštevy v Maďarsku sa nevyhla kritike štýlu politiky premiéra Viktora Orbána a zdôraznila, že ak má mať spolupráca v rámci V4 zmysel, nesmie byť len o presadzovaní regionálnych záujmov a vyjadrila podporu liberálnej demokracii, ktorú Orbán často kritizuje.

Prezidentka považuje za podstatné to, aby V4, „bola viac príspevkom k riešeniu problémov, než ten, ktorý brzdí ich riešenia.“ Zoskupenie stredoeurópskych krajín je častým terčom kritiky EÚ. Poľsko a Maďarsko dokonca čelia žalobe zo strany Európskej komisie (EK) kvôli nedodržiavaniu princípov právneho štátu. Krajiny V4 sú jednotné pri téme akéhokoľvek prerozdelenia utečencov, dlhodobo ho odmietajú. V Maďarsku bola Čaputová počas kampane pred prezidentskými voľbami označovaná za „Sorosovu agentku“ a niektoré provládne médiá tak označovali aj jej návštevu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter