Nízka pôrodnosť v Taliansku láme rekordy. Počet migrantov naopak rastie

Benátky, Taliansko, ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay.com)

Taliansky štatistický úrad Istat nedávno vyrukoval s údajmi, ktoré krajine predznamenávajú nelichotivú budúcnosť. Štát sa borí s problémom najnižšej pôrodnosti od zjednotenia v 19. storočí a naopak, stúpa v ňom počet migrantov. Aj oficiálne údaje už totiž hovoria o takmer desatine populácie s cudzineckým pozadím.

Podľa zverejnených dát agentúry Istat sa v roku 2018 narodilo presne 439 747 živých detí. V porovnaní s predošlým rokom 2017 ide o drastický pokles o 18 404 bábätiek.

V dôsledku extrémne nízkej pôrodnosti iba 1,32 dieťaťa na ženu, ktorá podľa denníka Il Giornale nemá od zjednotenia krajiny v roku 1861 obdobu, sa scvrkávajú aj domácnosti. Jednu tretinu z nich predstavujú „single“ domácnosti a naopak tretinu rodiny s deťmi.

Situáciu prakticky komplikuje aj zvyšovanie priemernej dĺžky života, čo v kombinácii s vyššie uvedeným údajom predstavuje obrovskú ekonomickú záťaž. Tamojší muži sa v súčasnosti dožívajú zhruba 80,8 roka a ženy až 85,2 rokov.

Vymieranie domácich obyvateľov Apeninského polostrova ale „dorovnáva“ migrácia. Zahraničná populácia Talianska v sledovanom období predstavovala 5 255 503 ľudí, čo je 8,7 % z celkového počtu obyvateľov krajiny a číslo neustále rastie.

Čistá migrácia sa ale o čosi medziročne znížila (z 188,330 na 175,364) či rovnako aj počet nelegálnych prisťahovalcov.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter