Zeman vo vianočnom príhovore: Dovoľte mi byť kacírom

Miloš Zeman (Zdroj: SITA)

Český prezident Miloš Zeman v tohtoročnom vianočnom príhovore spochybnil vplyv človeka na klimatické zmeny a globálne otepľovanie. Zeman je svojou antipatiou voči ekológom a nedôverou k zisteniam vedcov v tejto oblasti známy dlhodobo, no vo štvrtok sa k tejto tematike vyjadril zatiaľ najotvorenejšie a najostrejšie. “Domnievam sa, že z diskusií o klimatických zmenách sa stáva nové náboženstvo. Dovoľte mi preto, aby som bol kacírom. Už milióny rokov sa na našej planéte striedajú teplé a chladné obdobia,” začal Zeman svoj predslov k téme klimatickej krízy.

“Uvádza sa, že pred niekoľkými miliónmi rokov bola priemerná teplota na zemeguli o tri stupne vyššia, ako je dnes. A nie som si istý, či rozhodujúcim faktorom globálneho oteplenia je ľudská činnosť, a nie prírodné zákony, pohyb zemskej osi a ďalšie kozmické vplyvy,” pokračoval český prezident.

Veľkou Zemanovou obavou je, aby Česká republika a Európska únia nezašli v boji proti klimatickým zmenám priďaleko, pretože v takom prípade by sa podľa neho mohlo stať, že sa priemysel “presťahuje za lacnejšou energiou” do ázijských krajín. “Z Európskej únie by sa stal ekologický skanzen s nižšou životnou úrovňou jeho obyvateľov,” bojí sa český prezident.

Zemanove slová o klimatických zmenách sú v ostrom rozpore s tým, čo hovorí takmer sto percent svetových klimatológov a vedcov z ďalších súvisiacich odvetví, s výnimkou niekoľkých málo “spochybňovačov” ľudského vplyvu na klimatické zmeny, ktorí nemajú vo vedeckej obci žiadny rešpekt.

Zemanove fantazmagórie o “iných kozmických vplyvoch” sú veľa aj na riaditeľa Ústavu výskumu globálnej zmeny Akadémie vied (AV) ČR Michala Mareka, ktorý prezidentove slová označil pre Českú televíziu za “neprijateľné a nezodpovedné”. To, že klimatické zmeny nastávajú vplyvom človeka, podľa neho už nikto seriózny nespochybňuje.

Veľmi rôznorodé reakcie na Zemanov prejav mali jednotlivé české politické strany. Jednoznačne ich odsúdili iba Piráti, najpochvalnejšie sa naopak vyjadril predseda Slobody a priamej demokracie Tomio Okamura. “Súhlasíme s pomenovaním nebezpečných rizík súvisiacich s klimatickou politikou EÚ, ktorej vláda ustupuje,” napísal na Twitteri Okamura.

O niečo opatrnejšie sa vyjadril premiér Andrej Babiš, ktorému sa Zemanov prejav inak celkovo páčil. “Čo sa týka klimatickej zmeny, súhlasím, že nesmieme byť hysterickí, to ale neznamená, že sa o prírodu okolo seba nemáme veľmi zodpovedne starať. Naša vláda to robí,” vyhlásil Babiš.

To, že postoj k životnému prostrediu a klimatickej kríze je téma, v ktorej sa česká politická scéna delí naprieč koalíciou aj opozíciou, dokumentuje aj reakcia podpredsedu opozičnej Občianskej demokratickej strany (ODS) Martina Kupku, ktorý uviedol, že Zemanove “varovanie pred novým zeleným náboženstvom” považuje za “aktuálne”.

Jednoznačne sa tak proti Zemanovým výrokom o klimatických zmenách postavili len Piráti. Ich predseda Ivan Bartoš vyhlásil, že Česká republika by sa na túto problematiku “nemala pozerať optikou ťažkého priemyslu”. “V jednej veci je Zeman úplný majster. Dokáže kráčať s davom a tváriť sa pri tom ako disident. Fascinujúce,” komentoval prezidentov prejav aj poslanec za Pirátsku stranu Mikuláš Ferjenčík.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri prestrelke medzi gangmi zahynulo vo Švédsku 12-ročné dievča

Pri prestrelke medzi gangmi zahynulo vo Švédsku 12-ročné dievča

Pri nedeľňajšej prestrelke vo švédskom mestečku Botkyrka južne od Štokholmu zahynulo iba 12-ročné dievča. Incident pravdepodobne súvisí s mocenským bojom zločineckých skupín usilujúcich sa o kontrolu nad miestnym teritóriom. Tamojšia vláda uviedla, že vinníkov vypátra a potrestá. Dievčina..