Čínsky režim chce islam „počínštiť“

Čínski Ujgurovia (Zdroj: SITA).

V hlavnom meste Číny úrady vyhlásili vojnu moslimským reštauráciám a stánkom. Podľa nového rozhodnutia musia z daných prevádzok zmiznúť symboly islamu alebo nápisy v arabčine. Úradníci tvrdia, že ide o cudziu kultúru a odporúčajú majiteľom pohostinstiev, aby boli viac „čínski“.

Spomínané nariadenie sa môže dotknúť vyše tisíc halal obchodov a reštaurácií v Pekingu. Nie je však jasné, či povinnosť odstrániť alebo vymeniť tabule dostali všetky subjekty. Regulácie ohľadom moslimských zariadení sú totiž riadené na lokálnej úrovni. Predstaviteľ komisie etnických a náboženských vzťahov však povedal, že nové nariadenie o halal prevádzkach bolo súčasťou národnej smernice.

Ide pravdepodobne o súčasť opatrení, ktoré majú údajne docieliť „počínštenie“ moslimskej populácie v Číne. V najľudnatejšej krajine sveta žije približne 20 miliónov moslimov, veľká časť z nich v autonómnej provincii Sin-ťiang (nazývaná aj Ujgursko) na západe krajiny. Z politických, etnických aj náboženských dôvodov tu preto často dochádza ku konfliktom s čínskymi úradmi, funguje tu dokonca aj autonomistické hnutie, ktoré si praje odtrhnutie od Číny a vytvorenie tzv. Východného Turkestanu.

Kontrola náboženstva

Čínsky režim nemá k náboženstvu práve pozitívny vzťah. Podobnému tlaku sú často vystavovaní aj kresťania, ktorých je v Číne viac ako dvojnásobok oproti moslimskej populácii. Moslimovia si však „vyslúžili“ zvýšenú pozornosť čínskej vlády aj vďaka výtržnostiam v roku 2009.

V meste Urumči vtedy došlo ku konfliktu medzi Ujgurmi a etnickými Číňanmi. Od tohto incidentu sa udialo aj viacero teroristických útokov, vedených práve väčšinovo moslimskými Ujgurmi. Tie poslúžili ako ďalší dôvod na kontrolu moslimskej populácie a tvrdšie opatrenia, ktoré majú údajne zabrániť postupnej islamizácií.

V minulosti bolo napríklad prikázané odstraňovať typické kupoly na niektorých mešitách, ktoré potom nahradili tradičné čínske pagody. Odmietavý postoj majú úrady aj voči arabskému písmu alebo jazyku. Antropológ Darren Byler z univerzity vo Washingtone tvrdí, že Čína by rada videla islam fungovať po čínsky. „Arabčina je cudzí jazyk a jej znalosť je teraz vnímaná ako niečo, čo je mimo moci štátneho aparátu,“ vysvetľuje.

Čínska ľudový republika oficiálne garantuje slobodu vierovyznania, v praxi je však praktizovanie náboženstva komplikovanejšie. Vládnuca komunistická strana vyžaduje, aby sa veriaci prispôsobili jej ideológii, ktorá častokrát nemusí byť v súlade s ich náboženským učením.

—  Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...