Obchody budú musieť darovať potraviny po záruke charitám, presadila národniarka Antošová

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Plytvanie jedlom v kontraste s často extrémnou chudobou je jeden z najväčších problémov západnej civilizácie ako takej. Na Slovensku však v tomto smere svitá na lepšie časy. Vďaka iniciatíve poslankyne Evy Antošovej (SNS) totiž budú mať reťazce povinnosť darovať potraviny s uplynutým dátumom spotreby charite. Ak tak neurobia, hrozí im mastná pokuta až do výšky 100-tisíc eur.

„Mňa naozaj alarmuje ten paradox. Ako som povedala, na jednej strane vyhodíme 700-tisíc ton potravín a na druhej strane – možno to málokto vie – až 15% domácností na Slovensku si nemôže dovoliť každý druhý deň riadny obed,“ povedala ešte koncom minulého mesiaca k téme Antošová.

Pôvodne sa rátalo s alternatívou, že nové pravidlá pre obchodníkov budú platiť už od nasledujúceho januára. Po vzájomných rokovaniach sa však od termínu upustilo a obchodníci budú mať 4 roky na zabezpečenie dostatočných logistických a skladových kapacít.

Podľa Martina Krajčoviča, predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu, závisí od prípadu k prípadu ako rýchlo budú vedieť niektorí obchodníci na tento systém prejsť. Adaptovať sa však budú musieť aj charity a nájsť cestu ako zbierať darované potraviny aj v tých lokalitách, v ktorých dnes nepôsobia.

Darovanie potravín dobročinným organizáciám pritom u nás nie je novinkou a legislatíva ho pozná, no národniari z konania na báze dobrovoľnosti teraz robia povinnosť. Za jej nesplnenie pritom hrozí previnilcom sankcia, ktorá sa môže zastaviť až na cifre 100-tisíc eur.

Systém bude v praxi fungovať tak, že reťazce s plochou nad 400 m2 uzavrú zmluvu s charitou a potom si dohodnú rozvrh podľa ktorého budú nepredaný (no stále na konzumáciu vhodný) tovar po záruke voziť.

Podľa Pavla Vilčeka, riaditeľa Spišskej diecéznej charity, doteraz obchodníci darovali cez rôzne poľovnícke združenia viac potravín zvieratám ako ľuďom v núdzi.

Odhaduje sa, že po naštartovaní systému sa v praxi zúžitkujú až desaťtisíce ton jedla, ktoré by inak skončili takpovediac v koši.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov. Ministerstvo hospodárstva SR ich nakúpilo na základe minuloročného uznesenia vlády, podľa ktorého malo zabezpečiť 8 miliónov testov. „Rezort hospodárstva toto zadanie týmto naplnil a je potrebné, aby bolo rozhodnuté, kto..

Odoberajte náš newsletter