Zakladateľ ultrakonzervatívneho katolíckeho rádu zneužil najmenej 60 maloletých. Jeho obete v tom pokračovali

Pápež Ján Pavol II. dáva požehnanie Marcialovi Macielovi (Zdroj: SITA)

Zakladateľ ultrakonzervatívneho katolíckeho rádu Kristovi legionári Marcial Maciel zneužil najmenej 60 maloletých. Vyplynulo to z interného vyšetrovania, ktoré zároveň identifikovalo 33 kňazov a 71 bohoslovcov, ktorí počas ôsmich desaťročí zneužívali mladistvých.

Tretinu násilníkov z radov kňazov pritom podľa správy, ktorú rád zverejnil v sobotu, tvorili Macielove obete a ďalší boli obeťami jeho obetí. Odhalili tak niekoľkogeneračnú reťaz zneužívania a potvrdili Macielov toxický vplyv naprieč celým rádom. Jeho obete boli väčšinou chlapci vo veku 11 až 16 rokov.

Správa hovorí o 175 obetiach kňazov, no neuvádza obete bohoslovcov, z ktorých väčšina z kongregácie odišla a nikdy ich nevysvätili.

Rád správu zverejnil v rovnaký deň, ako pápež František prijal rezignáciu najväčšieho zástancu Legionárov vo Vatikáne, kardinála Angela Sodana, z postu dekana kardinálskeho kolégia. Práve on dlho blokoval vyšetrovanie Maciela, napriek tomu, že Vatikán mal proti nemu dôkazy datujúce sa až do štyridsiatych rokov minulého storočia.

Vatikán v roku 2010 prevzal kontrolu nad rádom sídliacim v Mexiku a nariadil proces jeho reformácie po tom, ako vyšetrovanie odhalilo, že Maciel sexuálne zneužíval bohoslovcov a mal najmenej tri deti s dvomi ženami. Maciel zomrel v roku 2008 vo veku 87 rokov a nikdy ho nepotrestali.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Úmrtnosť v Česku bola vlani najvyššia za takmer 30 rokov

Úmrtnosť v Česku bola vlani najvyššia za takmer 30 rokov

Dôvody úmrtnosti štatistický úrad nezverejňuje, ale podľa údajov rezortu zdravotníctva je na príčine koronavírus. Úmrtnosť v Českej republike v minulom roku prekonala rekord. Do konca prvého decembrového týždňa v krajine podľa údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ) v krajine..

Odoberajte náš newsletter