Pápež kritizoval rigidnosť a vyzval cirkev na zmeny

Pápež František (Zdroj: SITA)

Pápež František varoval, že nekompromisnosť v živote na základe kresťanskej viery vytvára “mínové pole” nenávisti a nedorozumení vo svete, v ktorom sa kresťanstvo stáva čoraz bezvýznamnejším.

Vatikánskych byrokratov zároveň v rámci svojho tradičného vianočného stretnutia s kardinálmi, biskupmi a kňazmi, ktorí pôsobia vo Svätej stolici, vyzval, aby radšej prijali zmeny.

František svoje slová zjavne adresoval konzervatívnym a tradicionalistickým katolíkom, vrátane členov Rímskej kúrie, ktorí sa čoraz kritickejšie vyjadrujú k jeho progresívnym myšlienkam. Ich kritika sa pritom zvýšila počas uplynulého roka, keď cirkev čelila finančným škandálom aj obvineniam zo sexuálneho zneužívania, ktoré sa síce datujú pred jeho nástup na pápežský stolec, ale na povrch vychádzajú teraz.

Mužom v Klementínskej sále Apoštolského paláca tiež pripomenul skutočnosť, že kresťanstvo už nemá v spoločnosti vedúce postavenie ani vplyv ako kedysi.

Citoval pritom aj zosnulého kardinála Carla Mariu Martiniho, ktorý bol lídrom progresívneho krídla katolíckej cirkvi, a krátko pred smrťou v roku 2012 si v poslednom rozhovore posťažoval, že cirkev je pre jej zakorenený strach zo zmeny “200 rokov pozadu”.

Pápež preto vyzval, aby cirkev prijala potrebné reformy a stala sa tak atraktívnejšou, aby mohla napĺňať svoju misiu a šíriť vieru. “Tradície nie sú statické, sú dynamické,” skonštatoval.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...