Názor, že sa nedá zmeniť pohlavie, nie je hodný rešpektu v demokratickej spoločnosti, rozhodol britský súd

Peter Marcin ako pani Mária v zábavnom programe Uragán (Zdroj: youtube.com)

Myslím si, že pohlavie je vecou biológie a nie toho, ako sa človek identifikuje alebo toho, aké má pocity. Pravda je, že muži sa nemôžu zmeniť na ženy. Aj tak znie jadro citátov, za ktoré vás môžu v súčasnosti v Británii podľa rozhodnutia súdu beztrestne vyhodiť z práce. Informuje prestížny denník The Telegraph.

Pozadie jedného z najkurióznejších prípadov justičného systému vôbec siaha do minulého roku. Štyridsiatnička Maya Forstaterová, daňová expertka z Centra pre globálny rozvoj, napísala toho času na sociálnej sieti Twitter niekoľko osudových vyjadrení.

„Áno, myslím si, že muži nie sú ženy. Nemyslím si, že byť ženou je otázkou identifikácie alebo ženských pocitov. Je to biológia. Ľudia oboch pohlaví by nemali byť obmedzovaní (alebo diskriminovaní), ak nespĺňajú tradičné rodové očakávania,“ stálo v prvom tweete.

„Veľmi ma prekvapuje, že inteligentní ľudia, ktorých obdivujem a ktorí sú absolútne pro-vedeckí v iných oblastiach a bojujú za ľudské práva a práva žien, sa zamotávajú sami do seba, aby sa vyhli tvrdeniu, že muži sa nemôžu zmeniť na ženy (pretože to môže ublížiť pánskym pocitom),“ uvádzalo sa v druhom jej vyjadrení.

Rovnako tiež povedala, že pôvodne biologicky mužská transžena Karen Whiteová, ktorá bola uväznená za násilné zločiny a znásilnenie a neskôr presunutá do mužskej väznice po tom, ako napadla svoje spoluväzenkyne, je „muž“. V tomto kontexte tiež hovorila o nebezpečenstve pre nežnejšie pohlavie, ak sa muži vo všeobecnosti identifikujú ako ženy.

Forstaterová v tom čase netušila, že tieto konštatovania budú príčinou dvoch veľkých rán, ktoré ju v živote postretnú. Tou prvou je vyhodenie z práce v marci tohto roku a druhou skutočnosťou je, že sa jej britský súdny systém (na ktorý sa preto obrátila) pred pár dňami otočil chrbtom a takéto škandalózne správanie zamestnávateľa posvätil.

Maya Forstaterová (Zdroj: Twitter.com)

Nezlúčiteľné s ľudskou dôstojnosťou

Rozsudok v pracovnoprávnom spore znel vo Forstaterovej neprospech. Podľa mienky súdu je vraj takáto rodová kritika „nezlúčiteľná s ľudskou dôstojnosťou a základnými právami ostatných“.

V zdôvodnení sa tiež uvádzalo, že práva transexuálnej osoby majú prednosť pred právom navrhovateľky na slobodné vyjadrenie jej názorov a že zlým označením pohlavia vraj spôsobila transosobám „obrovskú bolesť“.

Súd tiež skonštatoval, že ak určitá osoba absolvovala prerod z muža na ženu a má o tom osvedčenie, po právnej stránke ide o ženu a pani Forstaterová to údajne nemôže ignorovať. Ona to však popiera a podľa súdu „táto viera nie je hodná rešpektu v demokratickej spoločnosti“.

Rozsudok ruší slobodu prejavu

V odpovedi na rozhodnutie Forstaterová uviedla: „Snažím sa vyjadriť šok a nedôveru, ktorú cítim pri čítaní tohto rozsudku, a myslím si, že ju bude zdieľať veľká väčšina ľudí, ktorí sú oboznámení s mojím prípadom.“

Podľa jej mienky tento rozsudok ruší práva žien a slobodu presvedčenia a prejavu a vystavuje ľudí, ktorí opisujú biologické zákonitosti, agresii, šikanovaniu a ekonomickému potrestaniu. Forstaterová momentálne celú vec analyzuje so svojimi advokátmi a rozhoduje sa, či a ako môžu verdikt napadnúť.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..