Dohoda maďarských strán je v nedohľadne. SMK môže Most prežiť

Béla Bugár (Zdroj: SITA)

Bude mať maďarská menšina na Slovensku zastúpenie v Národnej rade SR aj po budúcoročných voľbách? Prieskumy volebných preferencií predpovedajú strane Most/Híd len veľmi nejasnú parlamentnú budúcnosť. Preto sa bugárovci chcú spojiť so Stranou maďarskej komunity (SMK). Dohoda je však stále v nedohľadne.  

Ani SMK nemá podľa júnového prieskumu dostatočnú voličskú podporu na to, aby prekonala 5-percentnú hranicu. Volilo by ju len niečo vyše troch percent opýtaných. Pracovné stretnutie s predstaviteľmi strany Most/Híd však žiadne želané výsledky ani podpis dohody neprinieslo.

Most na čele s Bélom Bugárom prišiel na rokovanie s SMK s vopred pripravenou pracovnou verziou dokumentu o vzájomnej spolupráci. Hlavným cieľom prípadnej koaličnej spolupráce dvoch strán je, aby mala maďarská komunita na Slovensku zastúpenie v parlamente tak ako doteraz. Podľa doterajších prieskumov totiž hrozí, že sa bugárovci do parlamentu tentokrát nedostanú.

Predstavitelia oboch strán po stretnutí uviedli, že všetko je na dobrej ceste k vzájomnej dohode, ale rokovania, ktoré sa začali v júli majú ešte ďalej pokračovať.

„Účastníci rokovania sa dohodli, že po tom, ako Republikové predsedníctvo SMK prerokuje predložený dokument, v čo najkratšom čase si znovu sadnú za rokovací stôl,“ informovala tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová.

Spojenie je vylúčené

Do úvahy pravdepodobne prichádza zrejme iba koaličná spolupráca, podobná tej, ktorú uzavreli strany Progresívne Slovensko a Spolu, ale v prípade SMK a strany Most to nemusí byť také jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať.

To, že koalícia, ak k nej vôbec dôjde, bude pravdepodobne jediným schodným riešením pre obe strany bolo jasné už po prvom spoločnom rokovaní v polovici júla.

„Počas rokovania sa potvrdilo, že dve z týchto riešení nie sú reálne a to spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd a vytvorenie novej volebnej strany,“ uviedlo tlačové oddelenie Mosta-Híd. Je tu stále samozrejme aj možnosť, že strany budú vo voľbách kandidovať samostatne.

Nejde len o konkurenciu

Ako sa vraví, keď dvaja robia to isté, nie je to  isté a platí to aj v prípade dvojice spomínaných strán. Aj keď obe reprezentujú do istej miery maďarskú menšinu na Slovensku, tak nemajú úplne rovnaké predstavy o smerovaní, nielen menšinovej, politiky.

Zatiaľ čo SMK sa netají tým, že je vyhranenou etnickou stranou, ktorá presadzuje záujmy Maďarov, Most je občianskou stranou, ktorá stojí a padá na spolupráci Slovákov a Maďarov žujúcich na našom území.

V očiach voličov je okrem toho reputácia Mostu poškodená nedodržanými predvolebnými sľubmi o tom, že bugárovci nepôjdu do vlády so Smerom a SNS.

Ako pripomína denník Postoj, SMK má na rozdiel od Mostu podporu maďarského vládneho Fideszu. Most je v očiach týchto zoskupení nielen politickou konkurenciou, ale aj zradcom a spolutvorcom politiky vedúcej „k väčšej asimilácii maďarskej menšiny“ na Slovensku.

SMK pritom môže kalkulovať, že neúspech Mostu v budúcoročných parlamentných voľbách bude znamenať jeho zánik. Ak sa tak stane, v komunáloch silná SMK môže z tohto vývoja vzísť posilnená o hlasy bývalých Bugárových voličov a vo voľbách 2024 sa dostať do Národnej rady. Na prichádzajúcu dohodu maďarských strán by sme sa preto určite nemali spoliehať.

— Tomáš Pilz 

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Súdna mapa je veľkou zmenou, patrí k nej rozsiahla debata

Súdna mapa je veľkou zmenou, patrí k nej rozsiahla debata

K rozsiahlej zmene, akou je súdna mapa, zodpovedajúco patrí aj rozsiahla debata. Uviedla to výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková vo svojom stanovisku, ktorú poskytla Katarína Žitniaková z Via Iuris. Batková reagovala na otvorený list viacerých sudcov, ktorí..

Odoberajte náš newsletter