Trump chce ultraľavičiarov z Antify OPRÁVNENE označiť za teroristov. Nemci sa búria

Členovia organizácie Antifa (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Šéf Bieleho domu podľa vlastných slov rozmýšľa nad klasifikovaním ultraľavicovej organizácie Antifa za teroristickú skupinu. Primäla ho k tomu vlna násilností zo strany jej členov na americkej pôde. Najväčšia vlna odporu voči jeho plánom sa však prekvapivo zdvihla na starom kontinente. Podporným hashtagom #JaSomAntifa v Nemecku reaguje verejnosť, ale i vrcholní politici. A to by malo byť na smiech.

Donald Trump svoje ambície prezradil už tradične na sociálnej sieti Twitter, na ktorej napísal, že „sa uvažuje o vyhlásení Antify – radikálnych ľavicových šialencov, ktorí udierajú ľudí (a to len nebojovníkov) do hláv bejzbalovými palicami – za závažnú teroristickú organizáciu (spolu s MS-13 a ďalšími).“

Týmto krokom by chcel Trump uľahčiť prácu policajným zložkám.

Prezident vyjadrením nadviazal na rezolúciu vyzývajúcu na označenie Antify za teroristov, ktorú v polovici júla predložili senátori Ted Cruz a Bill Cassidy z republikánskeho tábora. Dvaja senátori túto skupinu opísali ako hnutie „teroristov, maskovaných násilníkov a surovcov, ktorí ‘bojujú proti fašizmu“ fašizmom skutočným.“

Dôvodov je viac než dosť

Podnet na podobné úvahy dali dozaista už násilné protesty pri samotnej Trumpovej inaugurácii. Členovia hnutia Antifa vtedy vo Washingtone vo veľkom ničili verejný i súkromný majetok a prišli do stretu s policajnými zložkami.

Spoločnosťou zarezonovali napríklad aj masové protesty voči vystúpeniu známeho pravicového aktivistu Mila Yiannopoulosa na univerzite v Berkeley. Odporcovia pred jej sídlom dokonca založili požiar, čo mimo iných výtržností prinútilo zástupcov školy avizovaný prejav zrušiť.

Antifa má za sebou aj nedávne vyšetrovanie za vyhrážky konzervatívnemu žurnalistovi Tuckerovi Carlsonovi a jeho rodine či známym. Zakladateľa novín The Daily Caller a moderátora televíznej stanice Fox News obvinili zo šírenia nenávisti a pred jeho domov skandovali, že „budú bojovať a vedia, kde v noci spí.“

Poslednou kvapkou pre americkú administratívu však bolo napadnutie konzervatívneho novinára Andyho Ngoa pri stretoch medzi priaznivcami ľavice a pravice v oregonskom meste Portland z konca minulého mesiaca.

#IchBinAntifa ako nový trend na sociálnych sieťach

Trumpove nápady vyvolali veľké negatívne vášne v Nemecku, čo je síce geograficky veľmi vzdialený štát, ale za to štát s relatívne nedávnou nacistickou minulosťou. Ich zastávanie sa Antify ako opačného extrému voči radikálnym pravičiarom je však zvláštne už len z toho titulu, že sami jej agresivitu pocítili napríklad pri nedávnych protestoch v Hamburgu pri príležitosti samitu G20.

K uvedenému hashtagu sa prihlásil napríklad spolupredseda nemeckej parlamentnej strany Die Linke Bernd Diexinger a dodal, že „nemecká história nás učí postaviť sa voči fašizmu vždy a všade. Aj na ulici, aj v parlamente.“

K téme zaujal stanovisko aj jeho kolega Sven Lehmann zo Strany Zelených a hovorca pre sociálnu oblasť a neheterosexuálnych ľudí. Podľa jeho mienky „sa Antifa často pozerala ostražito, keď boli ľudia ponižovaní alebo napádaní, zatiaľ čo ostatní odvracali pozornosť“.

Opačný názor na problematiku je vlastný napríklad strane Alternatíva pre Nemecko. Jej poslanec Jürgen Braun na Twitteri napísal, že „ak je Antifa konečne klasifikovaná ako teroristická organizácia aj v tejto krajine, potom v súčasnosti populárny hashtag „Ich Bin Antifa“ ponúka veľmi bohatú skupinu dôvodov pre vyšetrovanie v rámci boja proti terorizmu.“ Zákonodarca zároveň americkej hlave štátu poďakoval.


— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter