Tesla či Apple umožnili mrzačenie detí v afrických baniach, hovorí žaloba podaná vo Washingtone

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Zvýšený dopyt po batériách do elektronických zariadení so sebou prináša aj extrémne tienistú stránku. Kobalt, surovinu nevyhnutnú pre ich produkciu, ťažia v Kongu vraj aj 6-ročné deti. V krajných prípadoch pritom údajne prichádzajú o končatiny či dokonca umierajú. Expert hovorí, že s takouto podobou vykorisťovania a otroctva sa ešte nestretol. Spoluvinu na tejto mašinérii zo strany najväčších technologických spoločností planéty bude teraz skúmať americký súd.

Predmetnú žalobu na megakorporácie ako Apple, Tesla, Dell či Microsoft podala nezisková organizácia Rights Advocates v mene 14 poškodených rodín. Uvádza sa v nej, že sú zodpovedné za smrť minimálne šiestich zamestnaných detí a zmrzačenie ďalších v dôsledku ťažby kobaltu pre ich produkty.

„Hladovať alebo pre jedlo riskovať život. To sú možnosti, ktoré títo ľudia majú,“ napísal okrem iného v žalobe advokát Terrence Collingsworth. 

Materiál je tiež doplnený aj snímkami zohavených detí. Prípad, ktorým sa bude zaoberať okresný súd vo Washingtone, je vôbec prvý týkajúci sa kontroverznej ťažby tejto suroviny.

Riziko dopĺňa almužna

Okrem bezpečnostného rizika sú ďalším katastrofálnym aspektom aj platobné podmienky. Niektoré deti či mladiství údajne pracujú až šesť dní v týždni a ich mzda predstavuje zhruba jeden a pol dolára za deň.

Americká nadnárodná spoločnosť Dell, ktorá za venuje produkcii počítačov a tiež je v prípade „namočená“, uviedla, že nikdy vedome nezískavala svoje zdroje pomocou detskej práce a že tieto podozrenia bude skúmať.

Glencore, britská ťažobná spoločnosť vlastniaca bane, zase skonštatovala, že konžský kobalt je vedľajším produktom výroby medi a že žiadnu remeselnú ťažbu rudy nevykonávajú. Rovnako tiež napísali, že detskú alebo nútenú prácu netolerujú. Mnohé ďalšie korporácie sa ku kauze pre agentúru Reuters doposiaľ nevyjadrili.

„Nikdy som sa nestretol ani nezdokumentoval závažnejšiu asymetriu v rozdeľovaní príjmov medzi spodnou časťou a špičkou dodávateľského reťazca,“ komentoval Siddharth Kara, ktorý sa podobnou agendou zaoberá a pred súdom vystupuje v pozícii experta.

Tento prípad zároveň označil ako možno najhoršiu podobu otroctva a vykorisťovania detí, s akou sa počas svojej dvadsaťročnej praxe stretol.

Dopyt po surovine je enormný

V Kongu sa ťaží polovica svetovej produkcie kobaltu a podľa odhadov Európskej komisie z minulého roka dopyt po ňom stúpa každoročne o 7 až 13 percent. Je nevyhnutný pre chod lítiových batérií, ktoré sú využívané v notebookoch, smartfónoch a elektromobiloch či iných elektronických prístrojoch.

— Tomáš Dugovič  

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nádvorie katedrály Notre-Dame otvorili pre verejnosť

Nádvorie katedrály Notre-Dame otvorili pre verejnosť

Nádvorie parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú vlani 15. apríla zničil požiar, znovu otvorili pre verejnosť. Podľa organizácie zodpovednej za opravu gotickej stavby to umožnilo ukončenie hĺbkového čistenia priestoru, ktorého cieľom bolo odstránenie toxického oloveného prachu z nádvoria. Oznámili to..