Poškodenú bytovku v Prešove zbúrajú celú. Ľudia svoje osobné veci už nikdy neuvidia

Demolačný stroj počas búracích prác v Prešove (Zdroj: SITA)

Výbuchom plynu zničený bytový dom na Mukačevskej ulici 7 v Prešove zbúrajú celý. Rozhodnutie krízového štábu po druhom dni asanačných prác potvrdil hlavný statik Jozef Polák.

„Tak ako sa včera zosypala sutina, tak aj dnes, keď sme búrali horné časti poškodené požiarom, tak sa zosypávalo všetko dole. Došlo k ďalším prepadom stropov. Zvolali sme preto krízový štáb na rýchlu obhliadku a definitívne sme rozhodli, že už nie je čo zachraňovať a je to tak poškodené, že ideme dole. Zo statického hľadiska nie je o čom,“ uviedol Polák.

Krízový štáb prijal rozhodnutie po tom, čo situáciu kontroloval z vedľa stojaceho paneláku. Prítomná bola aj primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. „Boli sme svedkami toho, že keď z jednej strany stroj berie, tak sa sypú úplne iné časti a poškodené boli aj iné poschodia, ktoré boli plné sutiny a rôznych materiálov, ktoré padali z vyšších poschodí,“ vysvetlila primátorka rozhodnutie o definitívnej asanácii.

Ako dodala, bytovka nie je vôbec bezpečná a zlikvidujú ju až na úroveň terénu. „My sme dali urobiť aj geometrický plán, lebo to potreboval aj súdny znalec. Došlo k posunu celej bytovky. Nestabilná je teda celá bytovka a nie je možné zachovať ani jedno poschodie,“ spresnila.

Členovia krízového štábu zároveň potvrdili, že zachrániť sa nepodarí nijaký majetok ľudí z bytov v likvidovanej bytovke, do ktorej nie je možné vojsť. „Je to tak nebezpečné, že tam nechodí nikto. Ani ľudia, ani my. Tá sutina, zvrchu rozpadnuté panely sa zosypávali dole. Nikto si nezoberie na starosť bezpečie ľudí. Je to riziko,“ vysvetlil Polák.

Ľudia svoje osobné veci už neuvidia

„Veci sú väčšinou zničené. A aj keby niečo bolo, lebo dostali sme takú požiadavku, že len do igelitky zobrať osobné veci ako doklady, nie je možné vstúpiť do tejto bytovky. Aj stroj, ktorý to demoluje, má strojníka, ktorý je v dostatočnej vzdialenosti. Pohyb osôb nie je možný v okolí bytového domu, nieto ešte ísť dovnútra,“ dodala Turčanová.

Ako uviedol Jiří Raszka, technický riaditeľ spoločnosti Cannoneer vykonávajúcej likvidáciu následkov požiaru, počas utorka sa podarilo robotníkom zabezpečiť odstránenie všetkých úlomkov zo strechy pred ich prípadným rozfúkaním vetrom.

„Stále sme k tej stavbe museli pristupovať s tým, že bol pokyn, že k likvidácii dôjde zatiaľ pri štyroch až piatich najhorších poschodiach. Snažili sme sa, aby strecha bola čistá a vietor nič neodniesol a neohrozil kohokoľvek v okolí. Vietor včera aj dnes fúkal rovnako, takže nebolo to až tak dramatické,“ opísal priebeh prác Raszka, ktorý rozhodnutie o definitívnom búraní celej bytovky uvítal.

„Tým sme mohli okamžite zmeniť prístup a zahájiť demoláciu úplne iným systémom. Pre nás v túto chvíľu je to rutinná práca,“ dodal technický riaditeľ sedemčlenného tímu zabezpečujúceho demolačné práce.

Práce ukončia zrejme zajtra

Česká spoločnosť chce demolačné práce ukončiť v priebehu stredy. Následne by sa podľa Raszku mohli do svojich bytov postupne vrátiť ľudia z doteraz evakuovaného susedného vchodu číslo 9. „Stále tam bude vysoká prašnosť, pohyb strojov, techniky. Budú môcť chodiť len zadným vchodom, ale budú môcť ísť domov a začať aspoň nejaké prípravy na sviatky,“ uviedol Raszka.

Pokračujú aj práce na odstraňovaní škôd, ktoré výbuch spôsobil. Zástupca správcu okolitých bytových domov na Mukačevskej ulici zo spoločnosti Spravbytkomfort Alfréd Leitner potvrdil, že od stredy postupne začnú meniť zničené okná na bytových domoch od čísla 25 až po bytový dom číslo 5.

Práce zabezpečí päť skupín pracovníkov, celkovo vymenia 140 poškodených okien. „Všetko smeruje k tomu, aby vlastníci, ktorí potrebujú zaskliť a vymeniť okná, aby sa to stihlo do Vianoc,“ informoval Leitner.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. Nútene sú stále evakuovaní obyvatelia 69 bytov. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...