Aj keby sa maďarské strany dohodli, podľa Mózesa by im to nezaručilo úspech

Predseda hnutia Spolupatričnosť Szabolcs Mózes, predseda SMK József Menyhárt a predseda strany Maďarské fórum Zsolt Simon (Zdroj: SITA)

Agentúra Polis namerala MKÖ-MKS a Mostu-Híd zhodne 5,2 percenta voličských preferencií. Podľa prieskumu agentúry Focus by sa do národnej rady nedostali.

Aj keby sa maďarské politické strany dohodli na spolupráci, nezaručilo by im to úspech vo voľbách. Pre agentúru SITA tak reagoval predseda Maďarskej komunitnej spolupatričnosti (MKÖ-MKS) Szabolcs Mózes na posledné predvolebné prieskumy. Tie ukazujú, že strany zastupujúce maďarskú menšinu na Slovensku sú na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Agentúra Polis v prieskume pre TV JOJ namerala MKÖ-MKS a Mostu-Híd zhodne 5,2 percenta voličských preferencií. Podľa prieskumu agentúry Focus by sa do Národnej rady SR nedostali.

Mózes hovorí, že nič nezaručuje úspech vo voľbách, lebo maďarskí voliči sú sklamaní z politiky posledných rokov. „Maďarskí voliči chcú zmenu, nielen na celoštátnej úrovni ako voliči opozície, ale aj na úrovni maďarskej politiky na Slovensku,“ uviedol.

Medzi stranami orientovanými na menšinového voliča sa konalo v uplynulých mesiacoch niekoľko neúspešných rokovaní o podobe možnej vzájomnej spolupráce. Rozhovory Mosta-Híd a Strany maďarskej komunity (SMK) o vytvorení volebnej strany s menšou Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDA) však stroskotali na nesúhlase republikového predsedníctva SMK. Následne sa nepodarilo dohodnúť na rokovaní piatich strán, kde SMK a jej partneri podmieňovali spojenectvo tým, že Most-Híd vylúči povolebnú spoluprácu so Smerom-SD.

„Rozšírenie rokovania o ďalšie politické subjekty znemožnilo možnosť dohodnúť sa,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Mostu Klára Magdeme. Na otázku, či v kontexte predvolebných prieskumov neľutujú, že sa nespojili, konkrétne neodpovedala. Mózes tvrdil, že sa úprimne snažili o dohodu. Spolupráca maďarských strán podľa neho mohla byť širšia, ale vraj chýbala vôľa z druhej strany.

Na spolupráci sa nakoniec dohodli len maďarské mimoparlamentné strany SMK, Maďarské fórum (MF) a hnutie Spolupatričnosť, ktoré vytvorili spoločnú volebnú kandidátku Maďarskej komunitnej spolupatričnosti. „Je nám ľúto, že sa nepodarilo dať dokopy ešte širšiu dohodu, ale robili sme, čo sa dalo až do poslednej chvíle,“ komentuje hovorca SMK Róbert Králik. Zároveň tvrdí, že sa s Mostom rozišli, lebo si nechával otvorené zadné dvierka aj pre spoluprácu so Smerom-SD.

„Teraz už je zbytočné sa k tomu vracať, na našej kandidátke nájdu svoje zastúpenie rôzne voličské skupiny maďarských voličov. 4,3 percenta pre Maďarskú komunitnú spolupatričnosť berieme ako pozitívny signál, keďže respondenti agentúry sa stretli prvýkrát s týmto názvom, napriek tomu Focus nameral pre našu kandidátku viac ako pre SMK pred mesiacom, pričom SMK je dlhodobo zabehnutá značka,“ dodáva Mózes.

Podľa posledného prieskumu agentúry Focus by sa vládny Most-Híd do parlamentu nedostal, keďže by mu svoj hlas odovzdalo len 4,3 percenta voličov. Rovnaké percento získala aj Maďarská komunitná spolupatričnosť. Prieskum agentúry Polis pre TV JOJ nameral obom stranám 5,2 percenta voličských preferencií. Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter