UNESCO vyradilo karneval so stáročnou tradíciou zo zoznamu kultúrneho dedičstva. Bol vraj antisemitský

Karneval v belgickom meste Aalst (Zdroj: SITA)

Organizácia OSN pre vzdelávanie vedu a kultúru (UNESCO) vyradila tradičný karneval v belgickom meste Aalst zo zoznamu kultúrneho dedičstva. Pritom toto podujatie do zoznamu zapísala len pred pár rokmi. Dôvodom vyradenia je údajne rasistický a anti-semitský charakter karnevalu. Starosta mesta to odmieta.

Karneval sa v belgickom Aalste koná už viac ako 600 rokov a na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO bol zaradený v roku 2010. Teraz však Medzivládna komisia UNESCO pre ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva v bezprecedentnom rozhodnutí uviedla, že karneval vyradila, pre „opakované rasistické a anti-semitské prezentácie“, ktoré sa na podujatí objavovali.

UNESCO pritom pôvodne ocenilo karneval v Aalste práve za to, že dáva miestnym ľuďom možnosť otvorene satiricky komentovať aktuálne udalosti.

Karneval v Aalste pobúril tento rok 40-tisícovú komunitu belgických Židov, keď sa na ňom v sprievode objavili alegorické vozy so satirickým vyobrazením Židov ako mužov so zakryvenými nosmi, ktorí sedia na kopách zlata. V roku 2013 sa na karnevale zase objavila karikatúra lídra flámskej nacionalistickej strany v nacistickej uniforme ako chce deportovať z krajiny francúzky hovoriacich Belgičanov.

Starosta mesta, ktoré leží neďaleko Bruselu, odmieta kritiku zo strany UNESCO. Tvrdí, že obvinenia z antisemitizmu, rasizmu alebo xenofóbie sú absurdné a odkazuje, že kritici karnevalu nemajú zmysel pre humor. O vyradenie zo zoznamu preto údajne sám požiadal. Podľa neho tak môže Aalst pokračovať v stáročnej tradícii spojenej so satirickými maskami a politicky nekorektným humorom.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tisícky ľudí vytvorili protestné rady solidarity

Tisícky ľudí vytvorili protestné rady solidarity

Tisícky ľudí vyšli aj vo štvrtok do ulíc bieloruského Minska a ďalších miest na protest proti výsledkom nedeľňajších volieb, ktoré pripisujú víťazstvo dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, a tvrdým zásahom polície proti účastníkom pokojných demonštrácií. Vo viacerých oblastiach Minska..