Fínske školstvo je výnimočné, hovorí lektorka, ktorá tam učí slovenčinu

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Cena Vyslanca dobrej vôle sa udeľuje úspešným Slovákov, ktorí dlhodobo pôsobia v zahraničí.

Fínske školstvo je výnimočné pre rovnocenný vzťah medzi žiakom a učiteľom. Pre agentúru SITA to povedala laureátka ocenenia Dobrej vôle Anna Kyppö, ktorá je lektorkou slovenského jazyka vo Fínsku. Ocenenia jej a ďalším dvom Slovákom odovzdal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na slávnostnom podujatí v Palugyaovom paláci vo štvrtok 12. decembra.

Laureátka zdôraznila, že slovenské školstvo nepozná detailne, pretože v ňom nepôsobí, ale nemá pocit, že by bolo zlé. Zo Slovenska podľa nej pochádza veľa úspešných ľudí, ktorí sa presadili v zahraničí. „Fínske školstvo je ale výnimočné v tom, že sú si žiaci s učiteľmi na základných školách rovní, vo Fínsku nie sú súkromné školy a každému žiakovi sa venuje rovnaká pozornosť,“ vysvetlila.

Podľa nej nerovný vzťah medzi žiakom a učiteľom nie je vecou len Slovenska, ale je to je problém v celej strednej Európe. „Vo Fínsku si žiaci a učitelia tykajú a majú taký kamarátsky vzťah a to napomáha osvojovaniu si učiva a deti chodia do školy nesmierne rady,“ hovorí. Popisuje, že vždy chcela byť učiteľkou slovenského jazyka a do svojej rodnej krajiny sa rada vracia. Slovenčina sa vo Fínsku vyučuje už 40 rokov a narozdiel od niektorých iných jazykov nie je na ústupe.

Ocenenie Veľvyslanca Dobrej vôle udelil minister Lajčák po siedmykrát. Udeľuje sa pre úspešných Slovákov, ktorí dlhodobo pôsobia v zahraničí a robia v ňom Slovensku dobré meno. Tento rok boli medzi ocenenými aj známy návrhár automobilov Jozef Kabáň, ktorý v minulosti šéfoval dizajnovým oddeleniam viacerých automobilových značiek a člen predsedníctva leteckej spoločnosti Air Baltic Martin Sedlacký.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tisícky ľudí vytvorili protestné rady solidarity

Tisícky ľudí vytvorili protestné rady solidarity

Tisícky ľudí vyšli aj vo štvrtok do ulíc bieloruského Minska a ďalších miest na protest proti výsledkom nedeľňajších volieb, ktoré pripisujú víťazstvo dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, a tvrdým zásahom polície proti účastníkom pokojných demonštrácií. Vo viacerých oblastiach Minska..