Politrukovia z Globsecu len prispievajú k chaosu, reaguje na tvrdenia mimovládky Chmelár

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Mimovládna organizácia Globsec tvrdí, že facebookové stránky s problematickým obsahom dosahujú vysoké počty interakcií. Medzi takéto stránky radí mimovládka aj akademika a predsedu strany Socialisti.sk Eduarda Chmelára, ktorý Globsec v minulosti otvorene kritizoval.

Globsec informoval, že facebookové stránky s tzv. problematickým obsahom dosahujú na jeden príspevok dvakrát väčšie počty lajkov a komentárov ako štandardné facebookové stránky spravodajských portálov alebo webstránok. Mimovládka skúmala 601 zdrojov informácií na najznámejšej sociálnej sieti od začiatku októbra do polovice novembra.

Najväčšie počty interakcií na jeden príspevok dosahujú podľa Globsecu stránky s obsahom, ktorý mimovládna organizácia označuje za problematický. Ide o stránky poslanca Smeru Ľuboša Blahu (4007), europoslanca za ĽSNS Milana Uhríka (3218), ale aj stránky Eduarda Chmelára (2317) a Štefana Harabina (1170).

Akademika, ktorého pred vstupom do politiky volali mienkotvorné televízie do diskusných relácií ako analytika, sme sa opýtali, čo si myslí o tom, že aj jeho facebookový profil zaradil Globsec medzi šíriteľov takzvane problematického obsahu.

Chmelár: Hádžu extrémistov a vecnú kritiku do jedného vreca

„Globsec je propagandistická organizácia, ktorá na každé vyvrátenie ich klamstiev reaguje obvineniami, že je to problematické alebo konšpiratívne. Najhoršie je, že takíto politrukovia hádžu do jedného vreca extrémizmus spolu s vecnou kritikou,“ uviedol Chmelár pre Denník S.

Predseda strany Socialisti.sk dodal, že aj normálni ľudia už prestávajú rozlišovať medzi vecnou kritikou a šírením extrémizmu. „Aj organizácie, ako Globsec potom prispievajú k hodnotovému chaosu v našej spoločnosti,“ povedal Chmelár.

Horšie výsledky mainstreamu

Webstránky a spravodajské portály, ktoré Globsec nazýva štandardnými, dosahujú takmer o polovicu nižší priemerný počet komentárov a lajkov na jeden príspevok. Najsledovanejším je portál komentare.hnonline.sk, ktorý dosahuje priemerne 1 549 interakcií na jeden príspevok. Nasledujú dennikn.sk (1 476), slovensko.hnonline.sk (1 017) a topky.sk (867).

V otvorených skupinách na Facebooku ľudia od začiatku októbra do polovice novembra najčastejšie útočili na Andreja Kisku (8 príspevkov), Luciu Ďuriš Nicholsonovú (5 príspevkov) a Zuzanu Čaputovú (4 príspevky). V rámci problematických otvorených skupín sa najčastejšie spomínali strany Vlasť (40 krát), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) (36 krát), Za ľudí (29 krát) a Smer-SD (28 krát).

Z výskumu mimovládky zároveň vyplýva, že na monitorovaných facebookových stránkach sa objavujú najčastejšie pozitívne príspevky o ĽSNS.

Podľa Globsecu sa často objavovali pokusy zasahovať do parlamentných volieb, a to najmä prostredníctvom problematických facebookových stránok a stránok skupín so sporným obsahom. Zaujímavosťou bolo aj zdieľanie predvolebných prieskumov. „Stránky s pochybným obsahom citujú predvolebné prieskumy rovnako často ako mainstreamové média. Je otázne, prečo ich promujú v približne rovnakej miere ako mainstream, ak zároveň tvrdia, že výsledky týchto prieskumov sú zmanipulované,“ uviedla Miroslava Sawiris z organizácie Globsec.

Mimovládna organizácia Globsec, ktorá sa zameriava na politické štúdie a analýzy rozličných tém v oblasti medzinárodnej politiky a bezpečnosti, bude podobné výskumy uskutočňovať na pravidelnej báze.

— SITA, TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Progresívec Poliačik: Ja inak Pellegrinimu držím palce

Progresívec Poliačik: Ja inak Pellegrinimu držím palce

Progresívec Martin Poliačik sa na sociálnej sieti nechal počuť, že vzbura Petra Pellegriniho je dôležitá pre uchovanie viery v normálnu demokraciu na Slovensku a vraj mu drží palce. Ondrej Dostál (SaS) a Pavel Macko (Spolu) politika za toto vyjadrenie skritizovali. Vzbura,..