Rodičom z Fínska odobrali dcéru, lebo nechceli pristúpiť na hormonálnu zmenu pohlavia

Ilustračný obrázok (Zdroj: Youtube)

V nešpecifikovanej krajine EÚ mal fínsky pár prísť o dcéru. Úrady im mali odobrať starostlivosť o dieťa preto, lebo odmietli 15-ročnej dcére dovoliť podstúpiť hormonálnu terapiu, ktorá vedie k zmene pohlavia. Rodina s dcérou už nie je v kontakte. Fínske verejnoprávne médium nezverejnilo identitu rodičov ani nekonkretizovalo krajinu, v ktorej im malo byť dieťa odobraté. Uviedlo však, že zákony v tomto európskom štáte sú podobné zákonom vo Fínsku.

Rodičia z Fínska prišli o starostlivosť o svoju dcéru. Stať sa tak malo v nešpecifikovanej krajine Európskej únie, do ktorej sa presťahovali, hovoria rodičia pre fínske verejnoprávne médium Yle.

Rodina sa odsťahovala z Fínska približne pred dvoma rokmi. V tej dobe im ich 15-ročná Nea oznámila, že sa cíti byť v zlom tele a že je v skutočnosti muž.

Žiadala od rodičov hormonálnu terapiu, čo jej rodina odmietla. „Povedala nám, že chce okamžite začať hormonálnu terapiu a neskôr si odstrániť prsia,“ hovorí jej matka Niina.

Vplyv kamarátov?

„Ešte len pred pár mesiacmi sa obliekala veľmi provokatívne a žensky a teraz začala nosiť viac mužské oblečenie, podobne ako ostatní v jej „gangu“ kamarátov,“ dodáva matka dievčaťa.

Keď však jej rodina odmietla hormonálnu terapiu, kamarát ich dcéry na nich podal trestné oznámenie. Podľa otca nebolo ani tak strašné, že sa proti nim takto postavila vlastná dcéra ako fakt, že úrady a doktori s tým súhlasili.

Rodičia upozornili, že nespochybňovali pocity dcéry o pohlavnej identite. Domnievali sa však, že zásah do zdravia vo forme hormonálnej liečby nebol správnym krokom.

Zabili naše dieťa

„Boli sme naivní, keď sme si mysleli, že doktori a úrady budú mať zdravý rozum. Bola to veľká chyba,“ dodáva otec Kari. Úrady rodičom odobrali dcéru z opatery a momentálne s ňou nemajú žiaden kontakt.

Rodičom bol po šiestich mesiacoch ukázaný videozáznam Nei po testosterónovej terapii.

„Bez dramatizácie môžeme povedať, že keď sa zmenil jej hlas, výzor aj osobnosť, je to ako keby zabili naše dieťa,“ komentoval video otec dievčaťa.

Fínske verejnoprávne médium nezverejnilo identitu rodičov ani nekonkretizovalo krajinu, v ktorej im malo byť dieťa odobraté. Uviedlo však, že zákony v tomto európskom štáte sú podobné zákonom vo Fínsku.

Rastúci trend

Podľa profesorky a hlavnej lekárky Riittakertuuy Kaltialaovej z Tamperenskej univerzitnej nemocnice ide o rastúci trend, keď sa mladé dievčatá snažia zmeniť svoje pohlavie. Silný vplyv na to majú mať sociálne siete a snaha „niekam patriť.“

Za posledných 6 rokov na Tamperenskej klinike vzrástol počet mladých ľudí, ktorí majú záujem o zmenu pohlavia na štvornásobok. Podobne je na tom aj susedné Švédsko, kde počet týchto mladých ľudí rastie každým rokom.

Tieto praktiky prirodzene vyvolali aj vlnu kontroverzie. Tento rok sa napríklad zistilo, že v univerzitnej nemocnici Karolinska v Štokholme vykonávali odstránenie prsníkov už na 14-ročných dievčatách.

—  Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...