Program PS/Spolu? Klamlivé, naivné, ohrozujúce slobodu, komentuje ekonóm z Menej štátu

Michal Truban (Zdroj: SITA)

Program koalície PS/Spolu je medzi politickými stranami zrejme najrozsiahlejší, aspoň čo sa týka počtu strán, ktorých je takmer 250. Podľa ekonóma a bývalého asistenta Richarda Sulíka Filipa Vačka z populárnej pravicovo-liberálnej stránky Menej štátu program progresívcov prináša veľa nových nápadov, avšak len málo vysvetlení, ako tieto nápady realizovať.

Pár mesiacov pred voľbami sa niekdajší spolupracovník predsedu saskárov pustil do progresívcov pre ich volebný program. Na libertariánskom (liberálne-pravicovom) portáli Menej štátu, ktorý sa netají sympatiami voči sulíkovcom, Vačko sumarizuje najpodstatnejšie body programu progresívcov a nešetrí pritom kritikou.

Pripomeňme, že sám Sulík opakovane útočil na koalíciu mimoparlamentných strán PS/Spolu a jej predstaviteľov označil za ľavičiarov a nie pravicových liberálov.

Sulíkov bývalý asistent, ktorý stál pri šéfovi SaS aj počas jeho pôsobenia v Európskom parlamente, teraz píše, že nie každému sa chce čítať 250-stránkový program koalície PS/SPolu, a preto sa rozhodol sumarizovať jeho časti.

O vysvetlenie niektorých bodov programu, ktoré Vačko kritizuje, požiadal Denník S komunikačné oddelenie strany Progresívne Slovensko, ale odpoveď sme do vydania článku nedostali. O prípadnú reakciu budeme text aktualizovať.

Prázdne idealistické frázy

Podľa Vačka sú hneď v úvodnej kapitole programu PS/Spolu viditeľné princípy, ktoré sa potom vinú prakticky celým zvyškom programu. Progresívcom vyčíta najmä „množstvo prázdnych a idealistických fráz, s ktorými by prakticky každá politická strana súhlasila“.

„Vzdelávanie, veda a inovácie musia pripraviť ľudí aj spoločnosť na rýchle a komplexné zmeny blízkej budúcnosti. Len spoločnosť v pohybe schopná pružne reagovať na nepredvídané okolnosti môže rozkvitať… Krízu systému, ktorej čelíme, premeníme na príležitosť. Vzdelávanie, tvorivosť a inovácie dáme do centra našej pozornosti a posunieme Slovensko medzi európsku špičku. Budeme so svetom súťažiť hlavou, nie nízkymi mzdami,“ sľubujú progresívci vo svojom programe v bode vzdelávanie.

Vačko poukazuje na fakt, že PS/Spolu chce pokračovať v podpore investícií do výskumnej infraštruktúry na základe princípu podpory investícií pre tých najlepších a do inštitúcií, ktoré sa snažia byť medzinárodne významné. „Čiže trh podľa PSS z nejakého dôvodu nie je dobrý v podpore investícií pre tých najlepších‘, ale keď o rozdelení časti peňazí budú namiesto trhu rozhodovať politici a úradníci, tak sa situácia zlepší. Pravdou je samozrejme presný opak,“ myslí si Vačko.

Bez zvýšenia daní to nepôjde

Predstavitelia PS/Spolu vo svojom programe tvrdia, že nechcú od ľudí vyberať viac peňazí na daniach alebo odvodoch. Chcú vraj iba meniť daňový mix, ale nie celkové daňové zaťaženie.

Sulíkov bývalý asistent píše, že prístup progresívcov „k zvyšovaniu daňovej záťaže je buď nekonečne naivný, alebo vyložene klamlivý“.

Podľa Vačka však veľké množstvo výdavkov, ktoré chcú progresívci zaviesť, nie je možné financovať bez zvýšenia daní. PS/Spolu chce totiž napríklad „zdaňovať do zásoby“, čiže vybrať viac daní ako štát minie. Dôvodom je snaha o vznik rezervy, ktorú by vláda mohla využiť v čase krízy na podporu ekonomiky.

Nezávislá žurnalistika a centrum pre hybridné hrozby

V programe progresívcov je zakotvená tiež podpora nezávislej žurnalistiky prostredníctvom štátu, ale aj v tom sú podľa Vačka veľké nedostatky. „Ďalším oxymoronom, ktorý navrhujú PS/Spolu, je štátna podpora ‚nezávislej‘ žurnalistiky. Nič totiž nemôže byť menej nezávislé ako aktivity, ktoré závisia na štátnej podpore, a teda na momentálnych rozmaroch politikov,“ upozorňuje Sulíkov bývalý asistent.

Vačko pripomína, že aj keby žurnalistika fungovala podľa predstáv progresívcov, tak je tu veľké nebezpečenstvo, že by sa ich predstavy veľmi rýchlo rozplynuli, keby sa k moci dostali kotlebovci alebo Smer.

V programe má PS/Spolu aj vytvorenie takzvaného Centra pre hybridné hrozby a dezinformácie, ale rovnako ako pri štátnej podpore nezávislej žurnalistiky aj v tomto prípade platí, že by takúto inštitúciu mohli v ďalšom volebnom období prebrať politickí súperi progresívcov a využiť, či dokonca zneužiť ju na šírenie dezinformácií a nie boj proti nim.

„Nehovoriac o tom, že samotné PSS prispieva k šíreniu alebo upevňovaniu rôznych dezinformácií, či už ide o hystériu ohľadom klimatických zmien, alebo o dávno prekonané ekonomické omyly (viď prakticky ľubovoľnú kapitolu programu PSS). Takýto úrad nie je len zbytočný, ale predstavuje aj reálne riziko pre slobodu jednotlivca,“ varuje Vačko.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Fico by mal ísť za straníkmi do regiónov

Fico by mal ísť za straníkmi do regiónov

Predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico by mal čoskoro vycestovať za straníkmi do regiónov, aby s nimi hovoril o aktuálnej situácii v strane. Pre agentúru SITA to povedali členovia strany. Dianie v Smere-SD sa vyhrotilo po nedávnom..