Nicholsonová by bez Červenej armády nežila. V SAV by mali kompletne všetci odstúpiť, šliapu po slobode, reaguje Blaha na vlnu kritiky

Ľuboš Blaha (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Poslanec Smeru Ľuboš Blaha posledné dni čelí mimoriadne tvrdej kritike. Dištancovalo sa od neho vedenie Slovenskej akadémie vied aj rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská. Europoslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová zase avizovala, že pre podporu komunizmu podá na Blahu trestné oznámenie. V krátkom rozhovore pre Denník S nám poslanec Smeru povedal, ako to vidí on.

Po zverejnení fotografie vás a Roberta Fica, na ktorej ukazujete červenú hviezdu s kosákom a kladivom ako darček od Fica, Lucia Ďuriš Nicholsonová zo SaS oznámila, že na vás pripravuje trestné oznámenie za propagáciu komunizmu.

No to iba svedčí o tom, že pani Nicholsonová je mimoriadne nevzdelaný a zle zorientovaný človek. Vôbec sa nečudujem, keďže sú o nej pochybnosti, či má vôbec urobenú maturitu. Čiže je pochopiteľné, že dokáže takéto hlúposti natárať.

Po prvé, byť presvedčeným o, povedzme, správnosti komunistickej teórie, nie je trestné. Trestné je to iba v prípade, keby ste obhajovali zločiny tzv. bývalého režimu. Takže to je prvý nezmysel, keďže ja by som niečo také nerobil a ani robiť nebudem.

Druhá vec, ten symbol kosáka a kladiva je symbol jednoty robotníkov a roľníkov. Ja chápem, že pani Nicholsonová, ako arogantná liberálna politička, nenávidí robotníkov a ľudí, ktorí pracujú vlastnými rukami. Ale pokiaľ to takýmto spôsobom chce ventilovať, považujem to za trápne.

A tretia vec, ten symbol je zároveň symbolom Červenej armády, ktorá nás oslobodila od fašizmu a nebyť nej, tak ani pani Nicholsonová by dnes nežila. Pretože slovanské národy by boli splynované a zničené. Takže by si mala dávať pozor na to, čo rozpráva.

Tieto dni sa s kritikou voči vám roztrhlo vrece. Včera sa od vašich výrokov dištancovala SAV. Čo si o tom myslíte?

Predsedníctvo SAV by malo zostávať apolitické, nemalo by sa nijakým spôsobom vyjadrovať k politikom, s ktorými nejakým spôsobom nesúhlasí. Považujem to za škandalózne, že si niečo takéto dovolí akademická inštitúcia. Môj osobný názor je, že po tomto vyjadrení by mali kompletne všetci odstúpiť, lebo porušili všetky akademické práva a šliapu po slobode slova.

Z tohto hľadiska si myslím, že SAV, resp. jej predsedníctvo, keďže tu ide o niekoľkých ľudí, veľmi vážne prestrelilo a ministerka školstva by to mala riešiť.

A kritizovala vás ešte aj rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská, ktorá sa od vás tiež dištancovala.

Na policajnej akadémii vyučujem a vedecky pracujem. Vyučujem dejiny filozofie a neviem si predstaviť, aký by bol problém, keď človek hovorí o Fridrichovi Nietzschem a zároveň politicky pôsobí. Toto sú veci, ktoré sú úplne štandardné v celej Európe, že politici zároveň fungujú vedecky alebo akademicky.

Z hľadiska politického vyjadrenia, pani Kurilovská je myslím dvojka na kandidátke strany Dobrá voľba. Čiže keď ona niečo hovorí, tak by asi tiež nemala zneužívať to, že je rektorka, lebo sa vyjadruje ako politička.

Ja som v živote, keď som dával vyjadrenia politické na môj Facebook alebo kdekoľvek, nikdy nehovoril, že hovorím ako vedecký pracovník Ústavu politických vied SAV. Ale pani Kurilovská sa v tejto chvíli vyjadruje ako rektorka a vyjadruje sa politicky. Takže ide o konflikt záujmov a myslím si, že by to mala riešiť rektorská konferencia.

Smer vedie ako keby dvojakú kampaň. Na jednej strane to je Nový smer, zodpovedná zmena, premiér Peter Pellegrini. Potom ako keby tá druhá tvár ste vy a vaše statusy. Ale aj Robert Fico, ktorý dnes zverejnil kampaňové video s deťmi v roli opozičných politikov. Nejde o dvojtvárnu kampaň?

Neviem, či tam je nejaká dvojtvárnosť. S Petrom Pellegrinim aj s Robertom Ficom sa zhodneme na tých sociálnych a ekonomických veciach: že Slovensko má byť sociálny štát, že máme podporovať pracujúcich a zraniteľných ľudí.

A potom samozrejme máte rôzne formy komunikácie k občanom a témam, môžu nastať nejaké rozdielne postoje. Napokon ste to zachytili asi aj v minulosti, s Pellegrinim vo vzťahu k EÚ alebo ku geopolitickým otázkam či kultúrnym. Ale vo všeobecnosti je tá podstata ľavicovej politiky o sociálnom štáte.

Z tohto hľadiska tam žiaden rozpor nevidím a z hľadiska komunikácie je každý svojbytný, má svoj štýl komunikácie a vyjadrovania sa. Môj štýl je v strane rešpektovaný, rovnako ako rešpektujú vyjadrovanie Pellegriniho alebo Fica.

A je skutočne rešpektovaný alebo trpený? Pellegrini sa v minulosti vyjadril kriticky k vašim statusom.

Dobre ste počuli vyjadrenia Roberta Fica, predsedu strany, a to je to najdôležitejšie. Fico za mnou stojí a veľmi jasne ma podporil. Teraz keby ste chceli robiť nejaké referendum v strane Smer, komu sa čo páči, zodpovedalo by to vašu otázku. Nikto mi to nikdy nevyčítal, práve naopak. Keď chodím po voličskej základni strany Smer po celom Slovensku, tak podpora je obrovská.

Možno že je toto len môj subjektívny pocit, ale tak pred dvoma rokmi ste boli v liberálnom spektre vnímaný ako kontroverzný politik. Teraz sa už dá povedať, že ste nenávidený. Nemáte pocit, pri písaní nejakého toho statusu, že ste to prehnali?

Ono to súvisí s tým, že rastie nenávisť liberálneho spektra voči hocijakému inému názoru. Doslova sa fašizuje. Berme to slovo fašizmus v tej rovine, že nedokážete rešpektovať iný názor a najradšej by ste ho zlikvidovali. Nie nutne fyzicky, ale chcete ho vyradiť z verejnej diskusie.

O to sa oni snažia, sú stále agresívnejší. Ja som komunikoval týmto spôsobom 6-7 rokov, v podstate odkedy som vstúpil do politiky. No len ako mi rastie popularita a ľudia to viacej čítajú, tak sú totalitní predstavitelia liberalizmu nervóznejší. Ale to nie je moja chyba, to je chyba ich agresívneho myslenia a ich škandalóznych praktík.

Môžete naozaj povedať úprimne, že ste nikdy totalitný komunistický režim neobhajovali? Nedávno ste písali, že komunisti skoncovali s oligarchiou a mafiou. Áno, ale nezaložili tu inú, červenú oligarchiu a mafiu?

Nie, nie. To je historický fakt, že komunisti v histórii dali ľuďom robotu, dali im bývanie, dali im školstvo, zdravotníctvo, postavali tu nemocnice, škôlky, školy. Tie výdobytky toho socializmu sa nedajú znegovať len tým, že robili chyby v oblasti občianskych a politických práv. Tie chyby tam samozrejme boli a nikdy som ich nezamlčiaval.

A 50. roky úplne odsudzujem, lebo to, čo sa dialo, napríklad voči Gustávovi Husákovi, že ho zavreli na 10 rokov a podobne, to sú šialené veci, ktoré treba odsúdiť. Takže toto mne nikto nemôže vyčítať, že by som bol súhlasný s praktikami 50. rokov a s tými procesmi.

No teraz, ak sa pýtate, či všetko bolo za bývalého režimu zlé, tak musím povedať, že nie. Že napríklad zatočili s oligarchami a mafiou, že dali ľuďom sociálne istoty a práva. Bola tu ďaleko väčšia bezpečnosť, človek mohol poslať deti do škôlky bez toho, aby sa bál, či sa mu vrátia. Teraz majú ľudia väčšie obavy o svoju bezpečnosť. Na toto upozorňujem. Vieme sa inšpirovať mnohými dobrými sociálnymi vecami bývalého režimu a nemôžeme ho negovať ako celok, to je celé.

Pokiaľ toto niekto považuje za obhajobu komunistických zločinov, tak musí mať intelekt asi ako pani Nicholsonová.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...