Putinovi kamaráti sa hádajú medzi sebou. Kto môže za kontamináciu ropovodu Družba?

Vladimír Putin (Zdroj: Pixabay.com)

Aprílová kontaminácia ruského ropovodu Družba začína mať vážne dosahy. O to, koho je to celé vina sa stále sporia spoločnosti, ktorých riaditelia sú priateľmi ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremľa však dáva od celého sporu ruky preč a podľa jeho blízkych spolupracovníkov je to jeden z dôkazov, že sa mení spôsob, akým Putin ovláda Rusko. 

Spor medzi ruskými spoločnosťami Rosneft a Transneft trvá už mesiace a nevraživosť medzi ich riaditeľmi už roky. Ale až po afére s kontamináciou ropovodu Družba sa nezhody vyhrotili natoľko, že je prezident Putin v nepríjemnej situácii, keďže sa oboma mužmi dobre pozná.  

Rosneft, ktorá je najväčšou verejne obchodovanou ropnou spoločnosťou na svete, riadi Igor Sečin. Transneft, predázkovateľ najrozsiahlejšej ropovodnej siete na svete, zase vedie Nikolaj Tokarev. 

Sečin a Tokarev sa sporia o to, kto v apríli zavinil znečistenie vyše šiestich miliónov ton ropy v ropovode Družba a následné prerušenie dodávok, ktoré sa týkalo severnej vetvy vedúcej do Poľska a Nemecka. Problém sa dotkol aj dodávok na Ukrajinu, Slovensko, do Maďarska aj Českej republiky. Ropovod sa vetví v Bielorusku. 

Dlhodobý spor

Takéto medzinárodné komplikácie spôsobené spormi medzi Sečinom a Tokarevom nevrhajú dobré svetlo na Kremeľ ako spoľahlivého dodávateľa ropy. 

Rosneft na čele so Sečinom viní Tokarevov Transneft zo zanedbania povinností pri správe potrubného systému z čias bývalého Sovietskeho zväzu. Transneft na oplátku viní Rosneft z toho, že si zle vysvetluje fakty a robí si neopodstatnené nároky na odškodnenie za spôsobené problémy. 

Sečin s Tokarevom sa navzájom obviňujú zo zrady a neschopnosti. Do sporu sa nedostali prvýkrát. Agentúra Reuters pripomína, že už vyše desať rokov sa títo dvaja muži hádajú o takmer všetko od tarifov za prepravu ropy až po dodávky suroviny z Číny. 

Komplikovaná situácia

Sečin aj Tokarev majú blízko Vladimirovi Putinovi, Ten sa k veci stavia veľmi odmerane a do celého sporu doposiaľ nikdy nezasahoval. Teraz sa však situácia vyhrocuje. 

„Situácia je komplikovaná tým, že obaja sú Putinovi kamaráti. To je to prečo sa Putin tak zdráha pridať sa na niektorú zo strán tohto sporu,“ uviedol pre agentúru Reuters zdroj z Kremľa, ktorý nechcel byť pre citlivosť informácií menovaný. 

Podľa Tatiany Stanovayovej z analytickej spoločnosti R.Politik je Putinov postoj daný tým, že zmenil spôsob ako vládne Rusku. Viac sa dištancuje od domácich problémov a rieši globálnu politiku. 

„Putinov systém je stále tam, ale Putin nie, pretože sa sústredí na geopolitické záležitosti a bez neho všetci bojujú medzi sebou,“ tvrdí Stanovayová o spore riaditeľov ruských ropných spoločností. 

Putinovi kamaráti

Putin sa s riaditeľom Rosneftu Sečinom pozná zo začiatku 90 rokov, keď sa stretli pri práci pre kanceláriu starostu Petrohradu. Keď sa Putin neskôr presťahoval do Moskvy, aby sa stal súčasťou prezidentskej administratív, Sečin sa presťahoval tiež. „Mal som ho rád,“ povedal Putin o Sečinovi. Podľa dokumentov, ktoré zverejnil portál WikiLeaks bol Sečin taký nenápadný, že v roku 2008 si ambasáda USA v Moskve robila žarty, že Sečin je taký nenápadný, že možno ani neexistuje a je to možno iba akýsi strašiak vytvorený Kremľom. O osem rokov neskôr bol Sečin súčasťou policajnej operácie, ktorá viedla k zatknutiu vtedajšieho ministra financií za branie úplatkov. 

Riaditeľ Transneftu Tokarev sa so šéfom Kremľa pozná ešte dlhšie. Spoznal sa s ním ešte v 80. rokoch, keď obaja pracovali pre KGB vo vtedajšom východnom Nemecku. 

Podľa niektorých analytikov je spor medzi Tokarevom a Sečinom iba sprievodným javom boja, ktorý naplno vypukne v roku 2024, keď by mal Putin skončiť vo funkcii prezidenta a začne sa rozhodovať o jeho nástupcovi.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...