Údajný oligarcha Smeru Výboh má dôvod na úsmev, jeho mladá firma bude opravovať pošty

Miroslav Výboh (Zdroj: SITA)

Spoločnosť Sytiq na trhu nefiguruje ešte ani rok a už získala lukratívnu zákazku na opravu pôšt pre štát. Spoluvlastníkom firmy má byť oligarcha Miroslav Výboh, ktorý má blízko k vládnej strane Smer. V zmluve so Sytiqom však nie je vyčíslená hodnota, limit, ani presná náplň spoločnosti, informuje Denník N.

Sytiq založili 14. marca 2019 a minulý piatok so spoločnosťou podpísala zmluvu Slovenská pošta. Má ísť o projektovanie a stavebné práce pre budovy pôšt po celom Slovensku. Celé toto partnerstvo však nie je zvláštne len vďaka mladému veku firmy.

V danej zmluve totiž nie sú priamo zadané informácie, ako napríklad hodnota zákazky alebo náplň práce. Jedná sa totiž zatiaľ len o rámcovú zmluvu.

Takže Sytiq bude zarábať na základe čiastkových kontraktov, ktorých ceny budú vychádzať zo sadzobníka Cenkros. Z toho vychádzajú projektanti napríklad pri tvorbe rozpočtov.

Nedôvodné spájanie zákaziek

Investičné plány pošty boli do terajšieho roku v priemere 5 miliónov eur, avšak podľa slov hovorkyne SP Evy Rovenskej počítajú v ďalších rokoch s menšou sumou.

Podozrivé je okrem neskúsenosti firmy aj to, že Slovenská pošta využila pri výbere obchodnú verejnú súťaž. Tá sa nemusí zverejniť vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, takže sa o nej dozvie ďaleko menej spoločností.

„Táto zmluva vyzerá ako ukážkový príklad neodôvodneného spájania zákaziek. O prácu na opravách a modernizáciách budov pošty po celej krajine sa mohlo uchádzať veľa skúsených firiem z regiónov. Ak sa nominanti vlády vo vedení Slovenskej pošty rozhodli zveriť projektovanie aj výstavbu na celé štyri roky jedinej firme z Bratislavy, založenej iba tento rok, je to výsmech,“ hovorí Ján Kovalčík z inštitútu INEKO.

Vyhrala cena

Rozhodujúcim faktorom pri výbere dodávateľa stavebných služieb mala byť cena, resp. zľava. Firma Sytiq ponúkla 15 % menej, ako je cena z Cenkrosu. Vedenie Sytiqu sa zároveň bráni, žeby šlo o pochybnú súťaž.

Firma sa predtým dovedna zapojila do 19-tich súťaží, podarilo sa jej však uspieť až na 20. pokus. Zároveň hovorca spoločnosti Maroš Havran uviedol, že ambíciou spoločnosti je do dvoch rokov patriť medzi lídrov v danom segmente.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter