Čaputová dala na osvetlenie 570-tisíc, do Prešova poslala len 5. Alebo ako Harabin útočí na prvú signálnu

Kain, Henri Vidal, Tuilerijské zahrady. Socha používaná aj ako mém typu facepalm (Zdroj: internet)

KOMENTÁR Prezidentka vyhodila za nové osvetlenie svojho sídla na Hodžovom námestí takmer 600 „litrov“ a obetiam do Prešova poslala drobné. Aj s týmto odkazom sa rozhodol šéf strany Vlasť obohatiť verejnú diskusiu. Respektíve, otráviť studňu a zacieliť na najnižšie pudy svojich skalných fanúšikov. Ak to vidíte podobne, bez ohľadu na svoj svetonázor, čítajte ďalej.

Spolu s blížiacim sa termínom volieb politici zintenzívňujú aj kampaň na sociálnych sieťach. Výnimkou nie je ani Štefan Harabin. Vo svojom čerstvom príspevku v rámci zbierania bodov preto zaútočil na jednu zo svojich hlavných ideologických súperiek Zuzanu Čaputovú. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, no aj takýto súboj musí rešpektovať princípy fair play a základné pravidlá dobre vedenej diskusie.

S tým si bývalý sudca ale ťažkú hlavu dlhodobo nerobí, a tak máme v éteri nový príbeh o ultraliberálnej úchyláčke, ktorá rozhadzuje státisíce na hlúposti a kašle na finančnú pomoc obetiam prešovskej tragédie.

Kontroverzný príspevok sa objavil na stránke Štefana Harabina včera približne o pol siedmej večer. Ide o obrázok rozdelený na dve polovice. V tej hornej líder strany Vlasť pripomína, že nové osvetlenie prezidentského paláca stálo 570-tisíc eur a spodná sa týka ozrejmenia pomoci Zuzany Čaputovej obetiam výbuchu v prešovskej bytovke. Tá im poslala na účet 5-tisíc eur a ponúkla ubytovanie v prezidentskom zariadení v Tatranskej Javorine.

Harabin sa potom nechal počuť, že „toto je podľa ultraliberálnych úchylákov“ normálne a svoju pravdu podčiarkoval capslockom a nahnevaným emotikonom. Jeho strana Vlasť vraj toto nikdy nedovolí a bude „tu pre ľudí a nie pre privilegovanú elitu“. K záveru krátkeho vyjadrenia píše, že obrázok je síce smutný, ale za to „pravdivý a veľavravný“.

TOTO JE PODĽA ULTRALIBERÁLNYCH ÚCHYLÁKOV NORMÁLNE 😡Ultraliberálni úchyláci nám chcú ukradnúť našu vlasť a toto je…

Gepostet von Štefan Harabin am Sonntag, 8. Dezember 2019

Nemusíte byť fanúšikom prezidentky

Akurát, že pravdivý a veľavravný nie je. A na to, aby ste na to prišli, nemusíte byť fanúšikom prezidentky. Koniec koncov, ani redakcia, v ktorej tento komentár vzniká, nie je politike prezidentky Čaputovej naklonená.

A tiež nemusíte byť odporcom konzervatívnych hodnôt, ktoré Harabin (či už skutočne alebo na oko) presadzuje. Aj tu totiž opäť platí, že tieto slová vychádzajú od človeka zameraného pronárodne a konzervatívne.

Skrátka a dobre, Harabinov príspevok je hlúpy sám o sebe a nie pre akékoľvek iné okolnosti. Namiešal v ňom totiž koktejl zložený z cielenia na najnižšie pudy, argumentačnej slabosti, nulovej korelácie a ignorovania všetkého, čo jeho príbeh o márnotratnej Zuzanke a Štefanovi, chrabrom obrancovi ľudu, narúša.

Logika v ťahu

Ak by sme mali uvažovať opačne a dať Harabinovi za pravdu, museli by byť splnené niekoľké podmienky, ideálne v súčte.

Tou prvou je minimálne rovnaký, ak nie väčší, príspevok Harabina pri konkrétnom nešťastí. Zuzana Čaputová poslala obetiam prešovskej tragédie 5-tisíc eur z vlastných peňazí. Ide o prejav solidarity, voči ktorému sa nedá namietať, a ak to silou-mocou chcete robiť, v našom kultúrnom okruhu sa tomu hovorí aj hnidopichstvo.

Zaujímalo nás preto, koľko peňazí prispel šéf Vlasti obetiam tohto výbuchu plynu v porovnaní s prezidentkou. Neodpovedal nám, akurát sa nechal počuť, že pravidelne prispieva na charitu, no nič viac konkretizovať nechcel.

Po druhé, muselo by byť hodnoverne preukázané, že nákup a inštalácia osvetlenia na Prezidentský palác bola predražená. K tomu zatiaľ neprišlo. A hoci sa to môže zdať ako jasná vec, nemusí to byť pravda. Pre porovnanie, nové osvetlenie Bratislavského hradu, ktoré sa realizovalo nedávno, stálo dokonca až 1,2 milióna eur.

Po tretie, inak ako miešanie hrušiek s jablkami sa nedá nazvať samotné porovnávanie oboch súm. Kým v prípade daru adresovaného do Prešova ide o súkromné prostriedky plne v kompetencii prezidentky, v prípade číslo dva ide o zdroje verejné, s ktorými sa narába úplne iným spôsobom.

Ergo, ich míňanie vychádza z verejného obstarávania, na ktoré nemá prezidentka priamy dosah a ktoré sa začalo oveľa skôr ako Čaputová do svojho sídla vkročila.

Tieto premenné ale Harabin do svojej rovnice zasadiť nechcel a silou-mocou vytvoril deravý konštrukt, v ktorom nám ultraliberálna úchyláčka rozhadzuje peniaze zo štátnej kasy von oknom, ľuďom v núdzi necháva omrvinky a on je tu na to, aby nás hrdinsky spasil.

Už to začína vyzerať tak, že máme posrané životy

Čo je však najtragickejšie, tento hlúpy príbeh prebralo bez hlbšieho zamyslenia kvantum iných subjektov a len prostredníctvom harabinovej stránky má v súčasnosti viac ako 3-tisíc zdieľaní.

A tu už prichádza moment, aby naša konzervatívna sociálna bublina priznala sakramentský podiel na úpadku verejnej diskusie v krajine. Mnohokrát sme písali o tom, že reflexia do vlastných radov nás posúva vpred a dáva myšlienkam rozumu, národa a rodiny, stojacim v opozícii progresivizmu, hlbší zmysel.

Tento Harabinov lacný výstup chápte ako ďalší podnet na oživenie tejto reflexie, alebo sa nečudujte tomu, aký obraz o priemernom národovci a konzervatívcovi v bratislavskej kaviarni prežíva pri symboloch typu Harabin.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Lukašenka nechce ani Moskva. Aj v opozícii má Kremeľ svoje kone

Lukašenka nechce ani Moskva. Aj v opozícii má Kremeľ svoje kone

Súčasná situácia po prezidentských voľbách v Bielorusku maľuje nepriaznivý obraz pre prezidenta Alexandra Lukašenka. Pre jeho autoritatívne a nedemokratické praktiky môžeme badať tlak zo Západu. Lukašenko však vadí aj Moskve, ktorá je už tradičným spojencom Bieloruska. Viaceré indície..

Slovenské psycho

Slovenské psycho

KOMENTÁR Myšlienke o tom, že najväčším kritikom Igora Matoviča z roku 2020 je Igor Matovič z roku 2019, bolo včera učinené..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..