Fínsku vládu povedie najmladšia premiérka na svete. Všetky strany jej koalície vedú ženy

Sanna Marinová (Zdroj: SITA)

Vo Fínsku sa po voľbách zrodila vláda, ktorá je svetovým unikátom. Fínskej vláde bude predsedať líderka sociálnych demokratov Sanna Marinová, ktorá bude po schválení parlamentnom najmladšou premiérkou na svete. Všetky strany jej vládnej koalície pritom vedú ženy.

Len 34-ročná Sanna Marinová nahradí v premiérskom kresle Anttiho Rinneho, ktorý rezignoval začiatkom decembra, keď jeho koalícia piatich strán stratila dôveru vedenia. Päť strán fínskej vládnej koalície, ktoré sa po voľbách dohodli na istých personálnych zmenách, vedú v súčasnosti ženy.

Na čele sociálnych demokratov je premiérka Marinová, Centristickú stranu vedie iba 32-ročná Katri Kulmuniová, ktorá má byť novou ministerkou financií. Na čele Ľavicovej aliancie stojí rovnako mladá Li Anderssonová. Tá povedie rezort školstva.

Lige zelených predsedá ďalšia tridsiatnička Maria Ohisalo, ktorá bude aj naďalej ministerkou vnútra ako v predošlom kabinete. Švédsku ľudovú stranu Fínska vedie 55-ročná ministerka spravodlivosti Anna-Maja Henriksson.

Najmladšia premiérka na svete preberá zodpovednosť za Fínsko v čase, keď sú ľudia znechutený z toho, ako jej predchodca nezvládol štrajk zamestnancov, ktorý v novembri trval dva týždne. Navyše je tu aj ďalšia vlna štrajkov naprieč fínskym priemyslom, ktorá spomalila alebo úplne zastavila produkciu v niektorých z najväčších spoločností v krajine. Konfederácia fínskeho priemyslu odhaduje, že štrajky spôsobia škody v hodnote pol miliardy eur.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tisícky ľudí vytvorili protestné rady solidarity

Tisícky ľudí vytvorili protestné rady solidarity

Tisícky ľudí vyšli aj vo štvrtok do ulíc bieloruského Minska a ďalších miest na protest proti výsledkom nedeľňajších volieb, ktoré pripisujú víťazstvo dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, a tvrdým zásahom polície proti účastníkom pokojných demonštrácií. Vo viacerých oblastiach Minska..