Baránek: Stíhanie na objednávku? Možno, ale možno je ten prokurátor naozaj tak hlúpy

Robert Fico a Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Obvinenie Fica je hlúposť stojaca na vode, pri Kiskovi orgány konajú dôslednejšie. Občania i mnohí odborníci majú málo informácií na to, aby vedeli určiť, kedy sú trestné konania voči politikom mocenskou hrou a kedy ide iba o politizáciu riadneho vyšetrovania. Aj to sa dočítate v odpovediach analytikov Jána Baráneka a Martina Urmaniča k najnovšiemu problému exprezidenta a expremiéra.

Nedávne obvinenie dvoch vysokopostavených politikov, Roberta Fica a Andreja Kisku, vytvorilo priestor pre viaceré špekulácie ohľadne motívu jeho vznesenia. Redakciu Denníka S predovšetkým zaujímalo to, aký pohľad na tieto kroky majú analytici a či je podľa ich mienky obvinenie súčasťou predvolebného boja, prípadne, či je na Slovensku vo všeobecnosti možné obviniť človeka zo spáchania trestného činu takpovediac na objednávku.

Kampaň má byť o ponuke, nie o vyplakávaní

Podľa politológa a šéfa agentúry Communications and Campaigns Martina Urmaniča ťažko určiť, či predmetné obvinenia možno chápať ako jednu zo súčastí predvolebného zápasu. „Jedine vtedy, ak by tí, čo boli obvinení, z toho urobia politickú šou. Andrej Kiska sa o to pokúsil v rámci svojho statusu k nešťastiu v Prešove a tento jeho dosť nevhodný marketingový pokus voliči dosť ostro odsúdili. Kampaň má byť o ponuke, nie o vyplakávaní,“ vraví analytik.

V druhej časti je skeptický a ak podľa neho niekto vraví, že obvinenie možno u orgánov činných v trestnom konaní zariadiť a zneužiť v kampani, „treba sa zamyslieť, či nejde o úmyselný hoax“. V praxi si to totiž vraj „vôbec nevie predstaviť“.

Martin Urmanič (Zdroj: Archív MU)

Politická hra alebo iba politizovanie vyšetrovania?

Jeden z najcitovanejších slovenských analytikov a šéf agentúry Polis Ján Baránek rovnako nevie zaujať úplne jasné stanovisko, nakoľko absentuje viacero kľúčových informácií, ktoré majú k dispozícii iba ľudia z vedenia strán, súdov či prokuratúry. Zvyšok odbornej i laickej verejnosti je preto odsúdený iba na domnienky.

Pri obvinení Fica zopakoval, že ide o „nesmiernu hlúposť“ a vraj to „stojí na vode“. V súčte s obvinením Kisku by to „ale mohlo vyzerať ako marketing Smeru“. Druhá možnosť je menej komplikovaná a podľa neho je v hre aj skutočnosť, že „prokurátor je naozaj tak hlúpy, že chce Fica vyšetrovať.“

Pri samotnom Kiskovi sa nechal počuť, že „vyšetrovatelia a prokurátori sú omnoho dôslednejší a rýchlejší ako u ostatných ľudí blízkych Smeru, takže z tohto pohľadu je to spolitizované,“ avšak dodal, že Kisku neobhajuje, no pokiaľ má platiť padni komu padni, malo by to vraj platiť voči všetkým.

„Dosť sa nám to prelína a nevieme určiť presnú hranicu, kedy je to spolitizované, kedy je to marketing a kedy realita,“ hovorí šéf Polisu. Myslí si tiež, že „ťažko povedať, do akej miery je to politická hra a do akej miery sa veci, ktoré sa stali, využívajú na politické účely.“

Na otázku, či podľa jeho mienky možno v našej krajine trestne stíhať určitú osobu na objednávku Baránek odvetil, že nevie, ale „v tomto štáte sa dá všetko. Takže sa netvárme, že žijeme v štáte, kde je nezávislá polícia, nezávislá prokuratúra, nezávislé súdy. To nie je pravda. Takže neviem vylúčiť vôbec nič.“

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...