EXKLUZÍVNE Obvinenie Fica je smiešne. Liberalizmus západného typu je veľmi škodlivý, hovorí Sulík

Richard Sulik (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Fico je čisté zlo, 12 rokov sa tu prešľapuje na mieste a všade sa kradne. Normálne nechápem, ako sa dá v jeho koži žiť. Budem bojovať za slobodu Slováka a nie za slobodu Pedra z Portugalska alebo Ahmeda z Eritrey. Neviem, kto na to kedy došiel, že liberáli teraz musia súhlasiť, že zrušíme hranice. Aj toto hovorí v rozhovore pre Denník S predseda SaS Richard Sulík.

Pred štyrmi rokmi to po voľbách vyzeralo skoro tak, že možno budete premiérom. Teraz keď sa pozriete, je SaS tam, kde ste dúfali pred 4 rokmi, že bude?

SaS je skúsená strana, máme už 10 rokov a máme najlepší program a kvalitných ľudí. Keď som išiel do politiky, môj osobný sen bol budovať liberálnu stranu. Toto všetko sa deje. To kde práve sme preferenčne, nemá zmysel hodnotiť, máme už skúsenosti. Zažili sme to pred 4 rokmi, keď sme na tom boli ešte horšie, netreba preceňovať prieskumy. Nemá zmysel sa zamýšľať nad percentami a už vonkoncom nie, keď bude to 50-dňové moratórium. Rozdelenie hlasov sa komplet zmení.

Všeobecne sa ale tvrdí, že vtedy bola zo SaS cítiť energia a dnes tomu už tak nie je.

Ja energiu cítim rovnako, neviem, kto to meria, sú to nejaké individuálne posudzovania. Každopádne vám môžem povedať, že po odchode tej našej skupinky tu zavládla príjemná pracovná atmosféra a my sme spravili obrovský kus roboty, čo sa týka príprav do našej volebnej kampane. Ale ešte je skoro hovoriť, povedzme si na konci februára, aká je energia.

Stále tu máte fotku v kancelárii, kde ste s Ľubomírom Galkom, Janou Kiššovou, dokonca aj s Martinom Poliačikom. Neplánujete to dať dole?

Nie, to je história našej strany, to patrí k tomu. Ako sa ukázalo, SaS je liaheň talentov. Niektorí odišli, väčšina ostala, ale aj keď niektorí odišli to neznamená, že budem teraz strhávať fotky tých, ktorí tu už nie sú (smiech).

Súčasní a bývalí členovia SaS na fotografii v kancelárii strany.

Stále od vás však nezaznelo, prečo k tomu rozkolu došlo. Vieme ale, čo hovorí napríklad Jozef Rajtár.

Nezaznelo, lebo ja interné veci nevynášam.

Sú to ešte interné veci, keď už odišli?

Jasné, to sú navždy interné veci. Boli to vnútrostranícke záležitosti, keď oni odišli a mali potrebu vynášať von, a mnohokrát to boli bludy. Ale ja toto robiť nebudem.

Viete si spomenúť na nejaký moment, kedy ste prestali Galkovi a Rajtárovi dôverovať? O tých sporoch sa šuškalo už tak rok a pol dozadu.

Toto nebudem hovoriť verejne, nemám na to dôvod. Ale, pozrite sa na fakty. Nakoniec aj Jana Kiššová odmietla s nimi kandidovať. A nikto ich nezobral k sebe na kandidátku. To sú veci, ktoré hovoria strašne veľa o tom, kde asi mohla byť pravda.

Tu sa tiež stále rozpráva, aký som diktátor, ale ja som prešiel štyri kongresy. To sme nemali ešte nikdy a všade, kde sa hlasovalo o mne, či už o mojom fungovaní predsedu strany alebo kandidátkach, ktoré som predložil, tak ja som dostal vždy drvivú podporu. V tajných voľbách. Čiže čas ukazuje a ešte ukáže, kde je pravda. Ale táto epizóda je pre mňa už minulosť.

A viete teda, prečo sa pani Kiššová rozhodla neísť s nimi na kandidátku?

To sa musíte asi spýtať jej. Myslím si ale, že ako tie vášne už opadli, tak vlastne zistila, že veci sa majú predsa len inak, ako si myslela, že sa majú, keď odchádzala.

Kvôli komu skrachoval blok zmeny?

To som už mnohokrát povedal – Andrej Kiska. Kiska rozbehol túto iniciatívu, my ako strana sme si povedali v poriadku, nebudeme sledovať len stranícke záujmy, ale pozrieme sa na to z nadhľadu. 17. novembra som vtedy vyhlásil, že SaS je pripravená ísť do predvolebnej koalície, my sme spravili všetko preto, aby táto koalícia vznikla.

Len potom si to Andrej Kiska rozmyslel. Takto som sa mnohokrát vyjadril.

Nebola to len jeho hra od začiatku?

To nech posúdia politológovia alebo sa treba spýtať jeho. Za SaS môžem povedať, že my sme spravili všetko preto, išli sme úprimne do toho. Predvolebná koalícia je ale vec, s ktorou musia súhlasiť všetci zúčastnení.

Vraj sú v časti opozície úvahy, že po ďalších voľbách sa nepodarí zostaviť vládu, prídu predčasné voľby a potom by opozícia išla do vlády s akýmsi obrodeným Smerom Petra Pellegriniho. Aspoň Igor Matovič povedal, že takáto myšlienka zaznela na rokovaní o bloku zmeny.

Nespomínam si, že by to zaznelo na pracovnom stretnutí, kde som bol prítomný, ale nebol som prítomný na všetkých. Každopádne, do 29. februára pre mňa neexistuje nič iné, len tieto voľby. SaS so Smerom do vlády nepôjde. Nič také ako „obrodený“ Smer pre nás neexistuje.

Ideme spraviť dobrý výsledok, veríme našim voličom, sme stabilná skúsená strana a preto teraz potrebujeme, aby sme sa posledné mesiace zaoberali prípravami. Otvorene priznávam, že ten vnútorný konflikt v strane nám nepridal, stál nás aj nejaké preferencie. Ale hlavne sme stratili čas.

Ak to prerátam na čistý čas, tak sa bavíme o šiestich, možno ôsmich týždňoch.

V opozícii sú rôzne trenia. Beblavý nahneval Kisku, keď mu na zakladajúcom sneme strany povedal, aby sa pridal do koalície PS/Spolu. Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. Matovič tvrdo kritizoval Kisku, Beblavého aj Trubana.

Nikde tam nepočujem SaS.

Áno, zdá sa, že vy ste z opozície najmenej konfrontačný.

A zároveň som asi jediný, ktorý dal za jeden stôl všetkých opozičných lídrov. SaS má momentálne najvyšší koaličný potenciál, máme so všetkými stranami korektné pracovné vzťahy. Osobne, mám s lídrami týchto strán korektné vzťahy, vieme si zavolať stretnúť sa a vydiskutovať si veci, to je dôležité, keď chcete predchádzať konfliktom.

Keď ste aj začali tým Matovičom, že každý každého kritizuje, tak SaS tam nespomenul, pretože ja nemám problém s nikým. Jasné, po obsahovej stránke poviem aj ja, že PS je ľavicová strana, lebo to je fakt. Nie je to však osobná rovina, ani urážlivé, ani nič, čo by bránilo nejakej povolebnej spolupráci.

V minulosti ste boli voči PS ešte tvrdší, hovorili ste, že konečne majú slniečkari koho voliť a vieme, ako ste sa rozišli s Martinom Poliačikom.

S Martinom Poliačikom som sa rozišiel tak, že sme mali tlačovú besedu a ja som si s ním podal ruku na rozlúčku. To kto tu kedy spravil? V osobnej rovine s nimi nemám problém. Mal som len taký drobný až smiešny konflikt s Alojzom Hlinom, ale v tej osobnej rovine nemám konflikt s nikým.

Ale áno, mám problém, keď Poliačik v Rade Európy povie, že my máme robiť migrantov šťastnými, alebo keď si prečítam program PS a vidím, že kam všade by chceli zvyšovať dane alebo keď vidím ich prístup k migrantom.

Ale to je vecná rovina. Veď aj nás kritizujú, ale to predsa nebude kaziť našu komunikáciu a možnosti spolupráce.

V kuloároch sa ale hovorí, že u SaSkárov existujú veľké antipatie k PS. Napriek tomu, na komunikácii to nie je vidieť. Ide o strategické rozhodnutie, že nebudete tak veľmi kritický voči nim?

Ja by som to skôr vysvetlil tak, že je to následok skúseností, ktoré máme. Toto sú štvrté voľby, do ktorých ideme, to nie je málo. Resp. to je už veľa na opozičné strany, to po prvé. A po druhé, ukázalo sa, že ak vôbec takéto kritizovanie niečo prinesie, tak nie dlhodobo a len to kazí vzťahy. A preto nielen PSko, ale akékoľvek iné strany. Programovo sme odlišní aj od KDH, to sú konzervatívci a my liberáli.

Alebo ešte lepší príklad, Matovič má na kandidátke pani Záborskú, s ktorej názormi bytostne nesúhlasím. A veľmi dobre s ňou vychádzam, ona bola 5 rokov moja kolegyňa v europarlamente. Viete, to sú dve roviny a my sme si prepojili to, že je dôležité držať ich oddelene. Samozrejme, nesmie sa to týkať korupcie alebo týchto gaunerov, čo sú vo vláde. Predsa nemôžem povedať, že s Kaliňákom je to v súkromnej ľudskej rovine fajn.

Vy ste zdieľali článok portálu Politico, ktorý zaradil pani prezidentku Zuzanu Čaputovú medzi 28 najmocnejších ľudí Európy. Po tom, ako sa v prezidentských voľbách vzdal kandidatúry Robert Mistrík, vy ste Čaputovú podporili. Hovorí sa však, že ste s ňou veľmi spokojní neboli. Galko bol vtedy ešte integrálnou súčasťou SaS a Čaputová naznačila, že pre kauzu odpočúvania novinárov by vládu s ním nevymenovala. Dokonca sa hovorilo, že poslanci SaS ju ani nechceli voliť.

To je pre Slovensko pocta. Inak, vedeli ste, že Politico zaradilo našu kandidátku Moniku Filipovú medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete?

Ani pani Čaputová prirodzene nespadla z neba ako skúsená politička a tiež teda môže mať právo povedať vec, ktorú by možno po nejakom hlbšom premýšľaní nepovedala. Ale to nie je podstatné. Každopádne môžem vám povedať, že áno, ja som ju vnímal rezervovane, keď nastúpila. Pre mňa by bol Robert Mistrík určite lepšia voľba. Ale pani Čaputová bola určite lepšia voľba ako Maroš Šefčovič.

Volili ste ju?

Áno. A teraz je v úrade tak pol roka a nemala žiadny vážny prešľap, tak myslím si, že sme spravili dobre. Mám pocit, že si prvých 6 mesiacov počína lepšie, ako si počínal Andrej Kiska. Ale to je len pocitovo.

Vy ste do slovenskej politiky liberalizmus de facto priniesli. Časom ste sa ale špecificky vyprofilovali v takých otázkach, ako je islam alebo migrácia. „Vyslúžili“ ste si za to viacero urážok. Michal Havran vás nazval fašistom, tiež vás istý politológ nazval liberálom karpatského typu.

To, že ma niekto nazval liberálom karpatského typu som nezachytil, ale súhlasím, to ma tak vystihuje. Lebo rozhodne nie som liberál západoeurópskeho typu, takže áno, pre mňa prijateľnejšie pomenovanie  liberál karpatského typu.

Sám by som sa tak nepomenoval, ale keď už to hovoríte, je to prijateľnejšie preto, lebo v západnej Európe sa pojem liberalizmus dnes mylne používa pre socializmus a pre multikulti. Ale byť proti migrantom je pre mňa liberálne. A preto najradšej o sebe hovorím, že som bojovník za slobodu jednotlivca, takého jednotlivca, ktorý je občanom Slovenska.

Keďže my tu sme pod Karpatami, tak ten liberál karpatského typu nie je tak od veci, a pre mňa vôbec nie je v rozpore s liberalizmom odmietať migrantov, veď to je choré si ich sem všetkých nasáčkovať. Veď vidíme, čo robia v Nemecku. Komu to pomáha, keď vlastným ľuďom škodia?

Politické strany, vrátane SaS, sú financované z peňazí slovenských daňových poplatníkov, takže ja budem bojovať za slobodu Slováka, a nie za slobodu Pedra z Portugalska alebo Ahmeda z Eritrey. Neviem, kto na to kedy došiel, že liberáli teraz musia súhlasiť, že zrušíme hranice, každý nech ide kto kam chce, toto je pre mňa anarchia. A ten liberalizmus západného typu považujem za veľmi škodlivú vec.

V zahraničných publikáciách ideológiu vašej strany častokrát označujú ako libertarianizmus alebo klasický liberalizmus.

Libertarianizmus na nás nesedí, klasický liberalizmus je v poriadku. Libertariáni sú takí, ktorí vôbec neuznávajú úlohu štátu, tí by ešte súdnictvo chceli sprivatizovať a tak ďalej. Ku klasickým liberálom, ako boli Hayek, alebo Misses, k rakúskej škole, sa úplne hlásim. Takže áno, ja som klasický liberál. Som za slobodu jednotlivca, ale zároveň musíme chápať, že so slobodou ruka v ruke ide zodpovednosť, najmä za svoj vlastný život a že musia platiť pravidlá. Liberalizmus nie je o tom, že nebudú platiť pravidlá.

Súčasťou klasického liberalizmu je aj obhajoba slobody slova. Práve dnes (5. 12. 2019) obvinili Roberta Fica za obhajovanie Mazureka. Teší vás to? Myslíte si, že je právom obvinený?

To je úplne smiešne. Naše štátne orgány mu neboli ani len schopné doručiť predvolanku, Fico napáchal miliardové škody, tam sa mu nestalo nič. Sú očití svedkovia toho, že zobral úplatky od niekoho zo Švajčiarska. Poslanec Jánoš balil do alobalu peniaze pre Fica, počuli sme nahrávku ako on zháňal peniaze vlastnou hlavou, ako aj ďalšie nahrávky. Ten tu napáchal toľko veľa zla tento človek.

A oni ho obvinia za 580. vec v poradí. A je to len preto, že Mazureka komentoval, Fico ani nemal tie výroky, ktoré samozrejme odsudzujem aj ja. To, čo povedal Mazurek, samozrejme, nie je prijateľné, mal byť potrestaný, mal dostať peňažnú pokutu.

Takže to by nemalo byť legálne?

Nie, liberál rešpektuje zákony. Čiže keď raz máme zakázané hanobiť rasu a národ alebo máme zakázané velebiť komunistov a fašistov, tak dodržujeme tie pravidlá. Mazurek ich zjavne porušil, resp. súd rozhodol, že ich porušil. A zároveň si myslím, že Fico prepásol šancu mlčať. Ale že ho obvinia z tohto, a zároveň neobvinia z desiatok rádovo horších skutkov, to považujem za vtip.

V tej ekonomickej rovine ste polepili Slovensko plagátmi so sloganom „Menej štátu“. Je to to, čo Slovensko potrebuje? Nepotrebujeme skôr silnejší štát? Dnes sa aj podnikatelia viac sťažujú na vymožiteľnosť práva, než na dane.

Nepotrebujeme určite silnejší štát, v zmysle viac úradníkov, viac pravidiel, viac byrokracie, viac daní, nie, potrebujeme tohto všetkého menej. Kde štát musí byť silný, tak to pri vymožiteľnosti práva. Ale my nemáme nízku vymožiteľnosť práva preto, že máme málo sudcov, ale preto, lebo sudcovia si pomýlili nezávislosť so svojvôľou. Po tom, čo vyliezlo najavo, že Kočner mal pod palcom priamo či nepriamo, ja som narátal 11 sudcov, no tak potom súdnictvo dnes je prehnité a tam to treba výrazne zlepšiť. To bude jedna z našich top priorít, venovať sa súdnictvu, ale to neznamená, že treba viac štátu.

Stačí pozatvárať previnilých sudcov. Som prekvapený, že pani Jankovská nesedí vo vyšetrovacej väzbe, keď tam sú priame dôkazy. Tu nikto nekoná. Toto tu treba zabezpečiť, ale to neznamená, že tu teraz musíme mať dvojnásobný počet sudcov.

Spomenuli ste Kočnera. Nedávno ste povedali, že pani Radičová vedela o tých vašich stretnutiach, že ste jej o tom za jej vlády hovorili. Keď sme sa jej na to pýtali, reagovala veľmi podráždene. Hovorila, že nie, to nie je pravda.

Takže klame.

Ak tvrdí, že to nie je pravda, tak klame?

Hej.

Máte tušenie prečo?

Nie, teda, zrejme nechce s tým mať asi nič dočinenia. Dnes je Kočner hypertoxický, ale jednoducho ona vedela. Ja som sa s ním stretol ešte toho 4. decembra, vylákal ma k sebe domov lebo mi povedal, že mi povie, kto sú tí zradcovia. Povedal mi nejaké mená a ja som to v ten deň, alebo na druhý deň, hovoril Ivete Radičovej, že ja som sedel s Kočnerom a on mi povedal takéto a takéto mená poslancov, ktorí teda mohli byť zradcami. Ale to sa ukázalo ako hlúposť.

Priaznivci Fica, Harabina a iných sa častokrát sťažujú, že pokiaľ ide o túto kočneriádu, je tu taká selektívna spravodlivosť z pozície médií. Že keď Kočner povie, že mal vplyv na vládu a Fica, tak je to pravda. Ale keď spomína, že vás rozkmotril s Radičovou, tak to pravda nie je a vtedy sa to viac nerieši. Je to oprávnená kritika?

No, nehovorím, že to má byť teraz ten najhorší počin Fica, že Kočner povie, že má naňho vplyv. To pokojne môžu byť silácke reči. Ale poďme sa baviť o tom, že kde a koho on uplácal, kde akých sudcov k čomu donútil. Veď Fico a jeho vláda nechali Kočnera narásť do týchto obludných rozmerov. Fico mal susedný byt vedľa Kočnera v Bonaparte a ten byt patril obchodnému partnerovi Kočnera Bašternákovi.

A zháňanie peňazí, tie úplatky, miliónové kauzy. Ficovi nerobí problém chvastanie Kočnera, že mal naňho vplyv. Je súdený preto, čo všetko reálne napáchal.

Bude Fico súdený a odsúdený?

V mojej poslednej debate s Ficom som povedal, že podľa mňa patrí do basy. Tu sa zametá pod koberec ostošesť, ale keď sa to všetko začne naozaj riešiť, tak Ficovi nebude všetko jedno.

Okrem Kočnera sa tu samozrejme riešila aj Gorila, bola zverejnená jej nahrávka.

Vieme, že bol na Vazovovej, vieme, že povedal, že kšeftár na zdravotníctvo bude Paška…

…že s ním môže Haščák počítať.

Napríklad. Veď keď toto začne niekto riadne vyšetrovať, tak Fico nemôže mať pokojný spánok.

Vy ste mali v minulosti dosť ostré spory s exministrom financií Ivanom Miklošom. On do poslednej bodky obhajoval kľúčovú postavu Gorily Annu Bubeníkovú, bol proti jej odvolaniu z Fondu národného majetku. Pol roka predtým ako Gorila vyšla na povrch ju poslal do Grécka pomáhať s privatizáciou. Je v poriadku, keď je pán Mikloš v médiách ďalej považovaný za renomovaného ekonóma, ktorý sa môže vyjadrovať k širokému spektru tém?

Mikloš až taký super dobrý ekonóm nie je a minimálne v niektorých pojmoch nemá jasno. Ale čo ja mu vyčítam najviac, že on vedome klamal národ, a nie raz. Najmä keď išlo o Grécko. Jednak klamal o tom, aká bude naša celková pomoc pre Grécko, lebo on už v tom momente, keď to hovoril, vedel, že to bude viac.

Takže mu nevyčítate ani tak Gorilu, ale Grécko?

Áno, lebo tam otvorene a vedome klamal. A potom klamal aj v tom, keď sa s Radičovou vrátili, myslím že v 2011 to bolo, z Bruselu, a hlásil, že vybavili, že Slovensko bude menej platiť. A pritom vybavili iba odklad. A my to budeme doplácať. Takže toto je to, čo mu zazlievam.

Koho teraz podporuje Penta? Niekoho zrejme musí podporovať.

Ja si myslím, že nemusí. A po druhé, neviem. Jedine čo viem, že SaS nepodporuje. Ani nikdy nepodporovala.

Ale pamätám si, ale to sa aj bežne hovorilo, že minister zdravotníctva Uhliarik za našej vlády bol pod vplyvom Penty.

Pán Mihál spoluzakladal penťácku stranu Nádej.

Viete, môže sa stať, že niečo zakladáte z nejakého idealizmu. Nakoniec z toho nič nebolo, urobila nulu vo voľbách. Aj mňa tam vtedy volali.

V Spolu je Beblavého dvojka. A Beblavý tiež nakoniec priznal, že sa stretol s Haščákom v roku 2016. Nie je to aspoň podozrivé?

Nie, my by sme nemali tieto stretnutia tak strašne nafukovať. Dôležité je, že o čo tam išlo a hlavne, aká škoda vznikla štátu, národu. Lebo zo stretnutia a komunikácie Kočnera s Glváčom alebo Trnku s Počiatkom vieme veľmi jasne povedať, aké škody vznikli. Ale zo stretnutia napríklad mňa a Kočnera neviete niečo takéto povedať. Nemali by sme sa pozerať len na to, že sa stretol a odpísal mu.

Žiaden finančník či oligarcha teda nestojí za SaS?

Nie, určite nie. Všetky rozhodnutia, ktoré sa v tejto strane robia, sa robia na republikovej rade a nie niekde na nejakých salónikoch alebo pivniciach.

Čo je najhoršia a čo najlepšia vec, čo spravila táto vláda?

Za čo by sa dala najviac pochváliť, je príprava reformy zdravotníctva. Inak nie je veľmi čo chváliť. Mimochodom, ešte aj ten základ reformy Fico zmietol zo stola. A najhoršia vec je, že zrušili dynamický dôchodkový vek, ktorý sami zaviedli. To Fico zaviedol v predošlej vláde. To by som hodnotil ako najlepšiu vec za tú predošlú vládu a teraz to hodnotím, ako tú najhoršiu, že svoje vlastné rozhodnutie zrušili. Len to ukazuje krátkozraký, slepý populizmus, ktorý ovláda Roberta Fica.

To ja normálne nechápem, ako sa dá v jeho koži žiť. Veď to je hanba, aby on niečo v 2012 zaviedol s tým, že už o niekoľko rokov to má platiť. A pritom to bola rozumná vec. A potom to nielenže vráti späť, ale cez ústavný zákon to zabetónuje. A napácha nakoniec ďaleko väčšie škody, to je niečo strašidelné, čo všetko napáchal.

To je možno už horšie ako Mečiar. Za toho, ako sa tu bezbreho privatizovalo, to tiež našej krajine veľmi ublížilo. Ale možno nejakí analytici tomu dajú čísla, vyčíslia to. Lebo Fico je čisté zlo, 12 rokov sa tu prešľapuje na mieste, akurát sa kradne, kam sa pozriete.

Ale oháňajú sa nejakým kontinuálnym rastom, 3,4 percentá.

Lebo rastie svetová ekonomika. Ani v najlepších časoch neboli schopní predložiť vyrovnaný rozpočet, a to je to isté, ako na americkom stole, že svetová ekonomika sa dostane do recesie a my na to nebudeme nijako pripravení.

Ak by ste sa dostali do vlády, ktorý rezort by ste chceli a na čo by ste sa najradšej zamerali?

Je o nás známe, že sme strana najmä ekonomických riešení, ale sme odborne vybavení tak, že sme schopní prevziať akýkoľvek rezort, resp. zodpovednosť za daný rezort. Považujem však za predčasné teraz riešiť posty a pozície.

Pre nás je dôležité riešiť program, vysvetliť voličom, kam sa bude krajina uberať, keď budú voliť nás, a kam, keď budú voliť iných.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...