VIDEO S čerty nejsou žerty? Množia sa násilné incidenty so známymi krampusmi

Záber z bitky v Taliansku (Zdroj: Twitter)

Tradičný sprievod čertov, resp. postavy Krampusa, ktorá je známa najmä v nemecky hovoriacich regiónoch, naráža na problémy. Za posledné roky rastie počet incidentov a útokov súvisiacich s týmito čertovskými pomocníkmi svätého Mikuláša. Príkladom môže byť aj video zo severného Talianska, na ktorom je zachytený agresívne vyzerajúci útok čertov na okolostojacich.

V obciach nemecky hovoriacich krajín, ako napríklad v Rakúsku, Nemecku alebo v severnom Taliansku môžete často pred Vianocami stretnúť tzv. sprievod čertov, alebo Krampusov.

Ide prakticky o analógiu slovenského čerta, ktorý slúži ako partner pre svätého Mikuláša. Krampus sa preháňa po uliciach a straší deti aj dospelých, alebo ich bije zväzkom brezových prútov.

Ako však píše portál Independent, v poslednom čase dochádza k viacerým konfliktom a sťažnostiam na takéto sprievody čertov.

Drsná bitka?

Svoje o tom vedia napríklad v Južnom Tirolsku, kde v meste Sterzing (Vitipeno) došlo ku agresívne vyzerajúcej bitke medzi krampusmi a okolostojacimi. Podľa talianskeho média Corriere della Sera mal byť dôvod na reakciu ten, že sa migranti pokúsili strhnúť masku jednému z „démonov“.

Tuifl Sterzing, skupina na tomto videu, sa bráni a odmieta obvinenia z agresívneho útoku. Tvrdia, že ľudia na videu sú ich priatelia alebo známi, ktorí sú tam dobrovoľne. Prípadom sa má zaoberať miestna polícia.

Obete aj útočníci

Problémy s týmito pochodmi majú však aj inde. Napríklad v rakúskom regióne Korutánsko, kde polícia riešila niekoľko incidentov s krampusmi. Niektorí ľudia boli údajne zbití alebo dokonca zranení. V Soľnohrade zase vyčíňali títo opití čerti v centre mesta.

Situácia je však niekedy aj opačná a sami čerti sa stávajú terčom útokov. Vo Švajčiarsku mal neznámy páchateľ napadnúť 17-ročného Krampusa nožom a tiež 16-ročný čert z Rakúska, na ktorého zaútočili, skončil so zlomeným nosom.

Pochody čertov však nemajú ubližovať. „Cieľom Krampusa nie je ublížiť ľuďom. Práve naopak, chceme im vziať ich strach. Nakoniec vždy dobro zvíťazí nad zlom,“ hovorí pre Guardian Aleksander Andonov, šéf asociácie Anif Krampus.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Tisícky ľudí vytvorili protestné rady solidarity

Tisícky ľudí vytvorili protestné rady solidarity

Tisícky ľudí vyšli aj vo štvrtok do ulíc bieloruského Minska a ďalších miest na protest proti výsledkom nedeľňajších volieb, ktoré pripisujú víťazstvo dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, a tvrdým zásahom polície proti účastníkom pokojných demonštrácií. Vo viacerých oblastiach Minska..