Krutý dvojitý meter na prevádzačstvo. Český vodič musí vo Francúzsku za mreže, Racketovú Paríž vyznamenal

Carola Racketeová (Zdroj: Ilgiornale.it)

Čo majú spoločné český šofér Jiří Sagan a nemecká kapitánka Carola Racketeová? Obaja prevážali nelegálnych migrantov. Zatiaľ čo Sagan tak podľa vlastných slov spravil nevedome, Racketeová sa k svojmu počinu hrdo hlási. Je pritom zaujímavé, ako k týmto dvom prípadom pristupujú francúzske orgány.

Racketeová je známa svojím prevádzačstvom v Stredozemnom mori a momentálne je vyšetrovaná talianskymi úradmi. Pripomeňme, že Racketová žiada, aby Európa prijala všetkých migrantov v táboroch na pobreží Líbye, ktorých tam môže byť podľa súčasných odhadov až 500- tisíc. Zároveň by podľa nej mal Starý kontinent otvoriť dvere všetkým „klimatickým“ utečencom, pričom tvrdí, že „azyl nemá hranice“.

Vyznamenaná Racketová

Racketová sa medzičasom stala hrdinkou všetkých pokrokárov, ktorí bojujú proti takým „stredovekým“ a „rasistickým“ myšlienkam, ako je napríklad zachovanie demografickej väčšiny štátotvorných národov v ich vlastných krajinách. A práve Racketovú, spoločne s jej kolegyňou Piou Klempovou, sa mesto Paríž rozhodlo oceniť vyznamenaním Grand Vermeil. Rovnako mesto darovalo 100-tisíc eur neziskovej organizácií SOS Mediterranée, ktorá organizuje záchranu migrantov v Stredozemnom mori.

O migrantoch vraj nevedel

Trošku inak sa vyvíjal prípad z minulého septembra, keď francúzsky súd poslal Jiřího Sagana za mreže na 18 mesiacov za prevádzanie migrantov. Napriek tomu, že od začiatku tvrdil, že o migrantoch v návese nevedel. Dokonca samotní Iračania uviedli v protokole, že do návesu vliezli v Calais bez vedomia vodiča. Ide o bežnú prax nelegálnych migrantov v okolí Calais, ktorí sa tak snažia dostatok do Veľkej Británie.

Situácia sa stala ešte absurdnejšou, keď sa v tomto roku súd v Douai rozhodol zvýšiť trest pre spomínaného vodiča na dva roky. Vyhovel tak návrhu prokuratúry v rámci odvolacieho konania na sprísnenie trestu.. Okrem dvojročného trestu má Sagan taktiež štvorročný zákaz vstúpiť na územie Francúzska.

Dvojitý meter

Je fascinujúce sledovať absolútne odlišný prístup v týchto dvoch situáciách. Aj keď český vodič pravdepodobne konal v nevedomosti, francúzske orgány mu naparili dvojročný trest. Aktivistka Racketeová však za prevádzačstvo dostala vyznamenanie od francúzskeho hlavného mesta. Samozrejme, mesto Paríž a francúzske súdnictvo nie sú to isté. Zostáva však otázkou, načo vôbec Francúzi nejaké zákony o prevádzačstve majú, keď odmeňujú kriminálnikov, ktorí tieto zákony porušujú v iných krajinách.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...