Chytíte zlodeja. Potom vás obvinia z rasizmu a finančne zruinujú. Čítajte o šialenstve v USA so šťastným koncom

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Spojenými štátmi v uplynulých týždňoch rezonuje ďalší bizarný príklad dokazujúci, že tamojšej kultúrnej vojne sa medze nekladú. Univerzita Oberlin College a stovky jej študentov sa protestami a ohováraním rozhodli potopiť malý miestny podnik za to, že sa jeho zamestnanec pokúsil dolapiť černošského zlodeja.

Začiatok kauzy siaha ešte do roku 2016. Píše sa 9. november a v Gibson’s Bakery, malom rodinnom obchodíku v meste Oberlin v štáte Ohio, nič nenapovedá tomu, že onedlho sa odohrá incident, ktorý navždy poznačí jeho históriu.

Do predajne v tom čase vošiel černošský tínedžer a študent miestnej Oberlin College. Čisté úmysly však nemal. Pokladník a zároveň vnuk majiteľa obchodu si totiž všimol, že mladíkov preukaz totožnosti, ktorý mu predostrel pri snahe kúpiť si fľašu vína, je falošný. Ako by to nestačilo, pod bundou schovával ďalšie dve v úmysle ukradnúť ich.

Po tom, ako predavač zlodeja odhalil, ten spanikáril a dal sa na útek. Zamestnanec sa za ním rozbehol, no vonku čakali dvaja komplici, ktorí sa na predavača vrhli a sotili ho na zem. Situáciu upokojila až privolaná polícia.

Vinný je predavač !

Do tohto momentu by sme mohli hovoriť o rutinnej záležitosti, ktorých sa ročne udejú stovky či tisícky. Avšak lavína nasledujúcich udalostí, ktoré neznesie ani ríša fantázie, podnietila záujem médií aj na druhom konci planéty a zastavila sa až súdnym rozhodnutím, ktoré by len ťažko hľadalo obdobu.

Bez zásahu vysokej súdnej autority či v prípade opačného verdiktu by sa ale americkí bojovníci za sociálnu spravodlivosť či príslušníci hnutia Black Lives Matter (Na čiernych životoch záleží) ocitli na koni, z ktorého by ich len tak hocikto nezhodil. A to je to posledné, čo sloboda v USA potrebuje.

Bezprostredne po dni D totiž začali na adresu Gibson’s Bakery prúdiť prvé obvinenia z rasového profilovania páchateľa a majitelia podniku boli obvinení z rasizmu. Ergo, masová hystéria prekvalifikovala obeť na kriminálnika a naopak.

Objavili sa protesty, výzvy na bojkot, dehonestujúce plagáty a domovská univerzita Gibsonovcom vypovedala zmluvu o dodávkach tovaru, pričom toto zásobovanie prebiehalo od roku 1885. Podľa miestnej televízie WKYC-TV boli dokonca zamestnancom obchodu prepichnuté pneumatiky na autách a čelili aj slovným vyhrážkam.

Žaloba na Oberlin College

Pre zástupcov podniku vyhecovaná vlna nenávisti znamenala nie len majetkovú ujmu pri poklese tržieb, ale aj osobnú. Preto sa v novembri 2017 rozhodli zažalovať univerzitu za ohováranie a podnecovanie protestov.

Počas nasledovného sporu sa univerzita snažila očistiť svoje meno a bránila sa tvrdením, že študentské aktivity a aktivity jej zamestnancov s cieľom poškodiť Gibson’s Bakery mali súkromný charakter a škola vraj za ne nenesie zodpovednosť. Márne.

Fakty totiž hovorili jasne a v procese vysvitlo viacero skutočností, ktoré aktívne zainteresovanie školy potvrdzovali.

Veľavravné je už len tvrdenie školy o tom, že „protesty katalyzoval archaický spôsob chytenia a zadržania týkajúci sa podozrivých zlodejov“ a že „vina alebo nevina študentov je irelevantná tak pre príčinu protestov, ako aj pre tento súdny spor,” pripomína New York Times.

Účasť pedagógov na kampani pripustila aj riaditeľka Carmen Twillie Ambar, vraj ale opäť šlo o súkromnú aktivitu a ústavou garantované právo.

Mnoho sa v tomto kontexte hovorilo napríklad o dekanke Meredith Raimondovej. Tá sa pripojila k výzve, v ktorej bola pekáreň označovaná ako podporujúca „rasistické zriadenie“ a osobne sa zúčastňovala na protestoch. Zástupcovia univerzity ale protiargumentovali tým, že iba dohliadala na ich „bezpečnosť a zákonnosť.“

Preukázalo sa tiež zásobovanie študentov jedlom a pitím zo strany zamestnancov školy. Tí im podľa informácii zo súdneho spisu napríklad priniesli pizzu, zabezpečili rukavice zo študentských fondov alebo pomohli s distribúciou letákov.

Odškodné ako z rozprávky


Na základe týchto a iných skutočností napokon porota rozhodla, že škola a dekanka postavením sa na stranu študentov participovali na poškodení dobrého mena Gibson’s Bakery. Prípad zároveň nastolil širšiu otázku, do akej miery by sa mali vzdelávacie inštitúcie zapájať do politických aktivít svojich študentov a pedagógov.

Táto chyba stála univerzitu neuveriteľných 44 miliónov dolárov, ktoré ako odškodné teraz poputujú na účet majiteľa. A iba doslova pred niekoľkými hodinami sudca rozhodol aj o náhrade výdavkov súvisiacich s procesom a poplatkov pre advokáta v spoločnej výške cca 6,5 milióna.

Nuž, aj taká môže byť daň za stratu zdravého úsudku.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Belgicko od pondelka otvorí bary a reštaurácie

Belgicko od pondelka otvorí bary a reštaurácie

V Belgicku budú od pondelka otvorené bary a reštaurácie, ktoré zatvorili pred viac ako dvoma mesiacmi v rámci obmedzení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Stane sa tak v súvislosti s ďalšou fázou uvoľňovania obmedzení. Premiérka Sophie Wilmes v..