Transparency: Harabin má transparentnejšiu kampaň ako Kiska

Štefan Harabin (Zdroj: SITA)

Najmenej transparentnú predvolebnú kampaň má vládna strana Smer-SD, naopak najtransparentnejšiu vedú koalícia Progresívne Slovensko/Spolu (PS/Spolu) a strana Sloboda a Solidarita (SaS). Vyplýva to zo zistení Transparency International Slovensko (TIS), o ktorých informovala na dnešnej tlačovej konferencii. TIS hodnotila transparentnosť politických strán v piatich kategóriách: transparentný účet, príjmy strany a lídra, výdavky pred kampaňou, organizácia kampane a web kampane.

Jednotlivé kategórie mimovládka vyhodnocovala školskou stupnicou známok. Jednotku získali strany, ktoré boli najtransparentnejšiu, päťku strany, ktoré boli najmenej transparentné. Vyhodnotenie jednotlivých kategórií následne pretavila do celkovej známky transparentnosti. Koalícia PS/Spolu a strana SaS získali celkovú známku 1,65. Tretie miesto získalo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so známkou 2,4. Nasledovali strana Štefana Harabina Vlasť (2,7), Slovenská národná strana (SNS) (2,85) a strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí (2,90).

Najhoršiu transparentnosť dosiahla vládna strana Smer-SD, ktorej celková známka bola 3,95. Druhou najhoršou stranou v hodnotení TIS bolo hnutie Sme rodina (3,55), treťou Dobrá voľba (3,45). Priemerné hodnotenie dosiahli aj strany OĽaNO (3,25), ĽSNS (3,10) a vládny Most-Híd (3,05).

Dá sa očakávať, že strana, ktorá je netransparentná pred voľbami, bude netransparentná aj po tom, ako sa dostane do vlády,“ komentoval výsledky hodnotenia kampaní Gabriel Šípoš, riaditeľ TIS. Podľa organizácie bude kampaň k voľbám 2020 najdrahšou v histórii Slovenska. Aktuálne minuli strany na kampaň spolu viac ako tri milióny eur. Najviac, takmer 960-tisíc, investoval vládny Smer-SD. Strany PS/Spolu a SaS minuli 644-tisíc a 333-tisíc. Najmenej investovali KDH, a to 31-tisíc a Most-Híd 34-tisíc eur.

V hodnotení najviac zavážili najmä prehľadnosť transparentného účtu a príjmy strany a jej lídra. Pri transparentných účtoch organizácia skúmala, do akej miery je možné určiť, kto je darca peňazí alebo akej spoločnosti a za čo konkrétne strana peniaze posiela. Pri príjmoch strany a jej lídra sa TIS zameriavala na pôvod vlastných peňazí, ktoré strana do volieb vkladá, do akej miery strana informuje o tom, ako vlastné peniaze nadobudla. Tak isto vyhodnocovala aj majetkové priznania lídrov strán. Ďalší prieskum transparentnosti uskutoční mimovládka o dva mesiace.

Líder PS/Spolu Michal Truban k hodnoteniu financovania kampane v tlačovej správe uviedol, že na seba a financovanie kladú vysoké nároky, ktoré od nich ľudia očakávajú. A takto transparentne podľa neho chcú riadiť aj krajinu. „Kým oligarchovia a mafiáni spojení so Smerom bohatnú na príjmoch z verejných peňazí a užívajú si ochranu špičiek štátu a justície, my ukazujeme, že veci sa môžu zmeniť k lepšiemu,“ uviedol Truban.

FINANCOVANIE KAMPANÍ NEMÁ BYŤ FRAŠKA (live-stream z tlačovej konferencie)

⚠️ FINANCOVANIE KAMPANÍ NEMÁ BYŤ FRAŠKA (live-stream z tlačovej konferencie Transparency)Dnes spúšťame monitoring politických kampaní do parlamentných volieb. Pridajte sa k našej kontrole. Darujte teraz na http://bit.ly/transparency_volbyPozrieme sa stranám a ľuďom v ich pozadí na prsty. Je nevyhnutné, aby sa o hlasy nás všetkých hralo fér a transparentne. #TransparentneVolby

Gepostet von Transparency International Slovensko am Donnerstag, 5. Dezember 2019

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter