Pročko: Zo Smeru som niekedy cítil nádej

Jozef Pročko (Zdroj: facebook.com)

ROZHOVOR Verejnosť ho doteraz poznala ako tvár televíznej obrazovky a moderátora. Dlhé dohady o jeho možnom vstupe do politiky však ukončil tento pondelok, keď zakotvil na kandidátke OĽaNO Igora Matoviča. Ja som oddrel mítingy pre ANO, SDKÚ, KDH, SOP, ale doteraz ma všetci sklamali, hovorí pre Denník S Jožo Pročko, s ktorým sme sa rozprávali nielen o jeho plánoch do budúcnosti.

Posledný týždeň ste tak trošku napínali verejnosť. Najskôr ste hovorili, že premýšľate nad politikou, potom ste povedali, že do toho nepôjdete, a teraz ste na kandidátke OĽaNO. Ako to bolo naozaj?

Ja som odmietol najprv jednu ponuku, potom koncom augusta druhú ponuku, potom tretiu a Igor Matovič stále chcel, aby som porozmýšľal. Nemám problém priznať, že sme sa stretávali, dobre sa mi s ním rozpráva aj som mu nejaké veci radil, no povedal som mu, že nie.

V sobotu ráno poslali nahrávku Počiatka a Trnku. A keď som ju videl, tak mi Igor na obed zavolal a hovorí: ‚Chceš len sedieť doma a robiť videá alebo sa aktívne zapojiť?‘ Keď som si pozrel nahrávku, kde minister financií natvrdo rozpráva o tom, ako udrbali 2 miliardy a ešte oklamali Fica, že nedostal svoju polovicu, tak mu hovorím, počkaj hodinu.

Ešte som si dal hodinku na rozmyslenie a povedal som, tak idem do toho. Ale nie je to o tom, že chcem byť veľkým politikom, ale chcem pomôcť dať preč túto korupciu. A hlavne, viem že môžem presvedčiť nevoličov. Nevoľte mňa, voľte tých, ktorí sú slušní, ktorí vám pomôžu. Lebo veľa mojich kamarátov nevolí preto, lebo oni vidia, čo sa tu deje, ale povedia, že aj tak sa tu nič nezmení.

A Ficovi to vyhovuje, a potom stále opakuje, že kradnúť budú všetci. Jemu vyhovuje, že ľudia sú otrávení. Takže ja chcem ísť do politiky pomôcť svojim aktívnym prístupom, aby išli voliť. Ale nech volia koho chcú.

Vy ste neboli vždy taký vyhranený antismerák, je to badať len v poslednom období. Čo vás zlomilo?

Viete, v roku 2006 som ešte cítil aj trochu nádej, keď sa Smer dostal k moci. Fica nikto nepoznal, príde niečo nové, nová vláda, možno to bude dobré. Ale už o rok nebolo. Už od roku 2010 som bol poslancom obecného zastupiteľstva a videl som, že čo sa tu deje.

Ja som občiansky zodpovedný odkedy som sa narodil. Mám to od malička v sebe. A doteraz ma všetci sklamali.

Ja som oddrel mítingy pre ANO, SDKÚ, KDH, SOP, lebo dali preč ruky od Mečiara a títo všetci spravili, čo spravili. Nebolo to bohviečo pre mňa.

Práve to ANO vám vyčítajú. Zaznieva, že nebolo väčších goríl, vy ste pre nich robili mítingy.

Nerobil som pre nich, ja som vtedy aktívne pôsobil proti Mečiarovi a keď mi povedali, aby som im moderoval mítingy, tak ja som nemal problém. To, čo sa s tým stalo, to je ich maslo na hlave. Ja som každému z nich, Dzurindovi aj Ruskovi, povedal otvorene do očí, že to, čo spravili, tým podviedli národ.

A teraz mám tú možnosť nielen rozprávať o tom na videách o občianskej zodpovednosti, ale stať sa občiansky zodpovedným. Aj to u mňa rozhodlo. Všetci písali, ako sa Pročko hrnie do politiky, ale keby ste vedeli, ako som sa nehrnul… nehrniem sa. Ale zase na druhej strane, aj mám radosť, že môžem aktívne urobiť to, o čom stále rozprávam.

Viete, ja som bol 8 rokov v obecnom zastupiteľstve a náš pán starosta, ten bol všetko: HZDS, SNS, Smer, KDH, SDKÚ, ten si sám dával 800 eur odmeny každý mesiac a ja som sa proti tomu postavil. No aj tí jeho ľudia zo mňa urobili idiota, ktorý ide proti obci. Ja som sa jediný postavil proti odpredaniu najlukratívnejších 6-tisíc metrov štvorcových pozemkov v našej dedine za euro. Ja nejdem proti obci, vy idioti, prišli sme o 8 miliónov a ja idem proti obci? Vy ste drbnutí?

Takže v OĽaNO chcete byť taká nová Remišová? Budete vychádzať s kauzami, upozorňovať na nepotizmus a podobne?

Chcem upozorňovať na korupciu, ale ak sa do tej koalície dostanem, chcem byť aj vnútorný hlas, taký ten voxpopuli. Veď čo chlapci, my sme rozprávali, že sa nebude kradnúť, teraz sa dohadujú kšefty, kto bude upratovať ministerstvo vnútra? Nie chlapci, dajme tender. Ja budem aj zato, nech sa vyberajú ľudia na úrady na základe odbornosti.

Takýto som. Možno ma niekto poprosí, aby som pomohol niekomu, či sa nemôžem zaňho prihovoriť, ale nepoviem ľuďom, čo sú vo funkciách a ktorých poznám, že tohto zober. Viete čo poviem ja? Pozrite sa naňho a keď je šikovný a dobrý, tak ho zober. Ale keď nie je, tak ho dajte preč. Tak to aj robím.

Ale tu sa deje opak, tu aj debil môže byť vo vysokej funkcii. A náš štát fakt spravujú ľudia, ktorí nevyhovujú ani morálne, ani vzdelaním, ničím, ničím, ničím.

Hovoríte, že chcete byť vnútorný hlas budúcej koalície. Čo hovoríte na ten hlavný Ficov argument, že to nemôže fungovať dlhodobo, keďže už teraz sú v opozícii konflikty?

Viete, ja ich poznám, koalíciu aj opozíciu, veľmi dobre. Koalíciu spájajú kšefty. A čo bude Fico tvrdiť, že áno, po nás príde dobrá vláda? Fico, ktorý urobil zlepenec z dvoch opozičných strán a dvoch ľavicových strán? Viete, to je predvolebná kampaň a každý si chce pred nimi nahnať.

A tie trenice budú, ale s tými, čo som doteraz spolupracoval, tak vždy sa vie nájsť spoločná reč. Netreba hľadať kompromisy typu ja ti zamestnám Ferka, ty mi dáš úrad tam. To nie. Cesta je naozaj sa dohodnúť, že nebudeme kšeftovať, ale pôjdeme odbornou cestou. A toto chcem.

Keby to robím tak, ako to robia oni, tak už som bárs kde, veď SDKÚ a títo boli pri moci. S Ruskom sme sa rozprávali, teda ja som mal robiť ten míting a hovorí mi: ‚Urobíš nám ešte nejaké mítingy?‘ Veď na môj prvý míting, čo som pre nich moderoval, prišlo 10-tisíc ľudí do Martina. A tak som ich robil a on sa ma pýta, že ako mi môžu pomôcť.

A tak hovorím, idem stavať dom, vy máte televíziu, tak mi pomôžte nájsť spoločnosť, ktorá mi to postaví za dobrú cenu. Tak ma poslal k Františkovi Mojžišovi z Drukosu. A môj dom mal stáť 6 miliónov korún. A ja šťastný, že mi pomôžu a viete čo mi povedal Mojžiš? Že dobre, postavíme vám to za 15 miliónov. Ešte mňa potom naťahovali po vyšetrovaniach, lebo Mojžiš tvrdil, keď chceli dať Ruska dole, že ho Rusko násilím nútil, aby mi stavali dom.

Keď som prišiel za vyšetrovateľom, tak hovorím, prepáčte, Rusko mi povedal, že mi pomôže so stavbou domu, poslal ma za Mojžišom, pozrite, ukázal som mu ten papier, s rozpočtom od Mojžiša, a vyšetrovateľ mi hovorí: viete pán Pročko, to sú politické hry kádehákov, ktorí chcú Ruska odstrániť.

Ako sa dnes pozeráte na to, že váš bývalý šéf Rusko stojí pred súdom s Kočnerom?

On nie je môj bývalý šéf. Ja som za ním prišiel v 98., vyrábal som pre TV Markíza, nie ako interný zamestnanec, ale ako firma som dodával pre nich produkty. Ale brali ma ako tvár Markízy. Prišiel som za Ruskom, vtedy som mu ešte vykal a hovorím: ‚Pán Rusko, nemôžeme spraviť nejakú nadáciu? Mne chodí denne niekoľko žiadostí od ľudí, ktorí potrebujú pomoc.‘ a on súhlasil, že ide o výborný nápad.

Bol som potom s Pavlom Ruskom v nadácii Markíza, kde bol Rusko šéf. Za tých 8 rokov, čo som tam bol spolu s ostatnými, sa tam rozdalo 42 miliónov slovenských korún ľuďom, ktorí to potrebovali. A môžem vám povedať, že tie peniaze išli ľuďom adresne.

Ja som aj odmietal ísť na dovolenky, keď sa vybavil Hydrotour pre 40 sociálne odkázaných detí, tak som povedal: ‚Nie, ja nejdem s vami, nech ide radšej ešte nejaké dieťa.‘ Takže tá nadácia bola naozaj úžasná. A keď Paľo išiel do politiky, ja som mu aj veril. On povedal, že nepotrebuje peniaze, veď on ich mal za predaj Markízy.

A teraz, čo sa deje v tej kauze zmenky, ja by som za Paľa ruku do ohňa nedal, nepostavil by som sa zaňho, že je v tom nevinne. To, čo sa deje a tie dôkazy, viete, kto chce kam, pomôžme mu tam. Veď ja mám aj vlastnú nadáciu a v roku 2004 za mnou prišiel pán, že chce vyprať peniaze, no poslal som ho preč.

Keď som si postavil reštauráciu v Halíči, prišli chlapci z Bystrici a povedali mi, že mi budú robiť ochranku a že oni vedia preprať peniaze, ja som im povedal: ‚Viete, mňa ochraňujú policajti, lebo som robil mikulášske akcie nezištne zadarmo pre policajné deti v Lučenci.‘ Zavolal som náčelníkovi z Lučenca: ‚Prosím ťa, tu sedia nejakí chlapci od Černáka a ponúkajú mi ochranu, mám to prijať?‘ A tí na mňa pozreli a vedľa čašník sa na mňa pozrel, že čo mu drbe tomu Jožovi, veď ho zabijú tí černákovci. A tí sa zodvihli a odišli preč. Ale keby som to bol prijal, že budem s nimi banda, tak som aj ja v dobrej prdeli.

Vráťme sa k tým treniciam. Keby boli len medzi stranami opozície…, ale vidieť ich potenciálne aj na samotnej kandidátke OĽaNO. Vy máte úplne iný názor na farára Mariána Kuffu ako Anna Záborská. Teniska Karol Kučera zase pozitívne vníma Salviniho. Kritizuje USA a zrejme sa nedohodne s ľuďmi, ako sú Jaroslav Naď alebo Juraj Smatana, ktorí sú tiež na kandidátke. 

Viete, zatiaľ nepoznám všetkých, ale spomínali ste Karola Kučeru a môžem povedať, že to je človek, s ktorým zdieľam názory. On Salviniho neobdivuje. Všetko to vytrhávajú z kontextu. Keď si pozriete Karolove názory, on je veľmi vzdelaný inteligentný človek. Zdieľa ten názor, čo zdieľam aj ja. To znamená pomôcť ľuďom, ale každého jedného migranta, ktorý ide do Európy, skontrolovať. Robiť to, čo robili s nami v 1968, keď sme my emigrovali, že sme museli byť mesiac, dva alebo tri v karanténach. Robme to takto a nepúšťajme ich sem. Povolili sme a je tu množstvo radikálov.

Nejde o útok na pána Kučeru, je však zrejmé, že v takýchto veciach má diametrálne odlišné názory ako iní ľudia z kandidátky OĽaNO.

Ale to je super a mne sa to páči. Igor Matovič je geniálny v tomto, že vie zložiť takú kandidátku. Ja sa ale pýtam, kto na kandidátke OĽaNO má za sebou nejaký korupčný škandál, klientelizmus alebo podvod. To, že má nejaký názor, je jeho vec. Ja napríklad o farárovi Kuffovi hovorím a budem hovoriť, že to nie je farár. To je človek, ktorý nemal byť farárom a hovorí o tom, že liberalizmus je zlo a že liberálni ľudia sú zlí. Človek, ktorý v kostole rozpráva ľuďom, aby volili jeho brata? (smiech) Čo je väčšie zneužitie chrámu božieho ako to, že v kostole propaguje politickú voľbu vlastného brata. Pre mňa je farár človek, ktorý pritiahne aj zlého človeka k bohu, ale farár, ktorý rozpráva, že tento je dobrý a tento je zlý, to je zlý farár. Farár toto nemá robiť. Keď rozpráva farár o tradičnej rodine a cirkev mu zakázala mať rodinu a on proti tomu nič nerobí ako človek, tak to je pokrytectvo najväčšie. Nepoznám väčšie.

Pripustime, že na kandidátke OĽaNO nie je nikto s kauzami z minulosti. Napríklad aj Progresívne Slovensko alebo KDH ale deklarujú, že majú ľudí bez korupčných škandálov, ale sú názorovo jednotní. To je rozdiel od ľudí na kandidátke OĽaNO.

Prepáčte, ale keby ste boli sedeli na našom prvom stretnutí pred zverejnením kandidátky, tak tam padlo 90 rôznych názor a zhodli sme sa na spoločnom. Nemusíme mať názorovú zhodu všeobecne, ale výsledok nech je pre dobro. Mne sa páči, že zo 150-tich ľudí, ktorí sú na kandidátke OĽaNO, si môže človek vybrať. Nepáči sa vám Záborská alebo Pročko, Kučera? No tak ich nebudem voliť a budem voliť tých, ktorých chcem. Tá kandidátka je pre mňa geniálna. Igor Matovič je geniálny v tom, že pripraví ľuďom široký výber a povie: ‚Môžete si vybrať.‘ Nie všetci ľudia majú radi pravicu, nie všetci majú radi ľavicu. Sú tam aj socialisti, ale o to ide. Ja si totiž sadnem aj s človekom, ktorý volí Kotlebu. Porozprávam sa s ním. Ja s tým nemám problém, keď je to slušný človek. Nemám sa ale o čom rozprávať s Kotlebom, pretože ja som ho zažil ako župana na BBSK, ktorý nasľuboval super veci, ale ani jednu z nich nesplnil. Už len to, že mi povedal, že spraví neziskové organizácie a zamestná tisíce Rómov a pritom neurobil nič. Povedal, že mu hádzali polená pod nohy. Ale doprčic, tie podielové dane dostávali všetci rovnako. Kotleba je pre mňa týpek aj všetci okolo neho, čo zistili, že sa dá nerobiť, trepať populistické kecy a žiť z daní poplatníkov.

Pred pol rokom ste hovorili, že uvažujete o návrate na obrazovky. Prečo k tomu nakoniec nedošlo?

Došlo, pripravujem si svoje veci so synom. Takú skrytú kameru, ale pozitívnu. Uvidíte.

Takže ak vás zvolia, budete poslanec, ktorý bude v skrytej kamere?

Prepáčte, ale vy si myslíte, že keď sa stanem poslancom, tak sa dám do čierneho obleku a budem chodiť po ulici a budem hovoriť: ‚Ja som poslanec Jožo Pročko.‘ (smiech) Ja si to neviem predstaviť. Keď pôjdem do parlamentu, ak sa tam dostanem, tak tam prídem a poviem, čo si myslím, že je zle, prídem domov, oblečiem si montérky a opravím si dvor. Keď dostanem moderovať akciu pre deti niekde v Krompachoch, lebo tam nemajú peniaze, tak to spravím. Ja stále zostanem Jožo Pročko. Neviem, prečo majú všetci tendencie pýtať sa, či sa po vstupe do politiky zmením. Ja sa tam nejdem meniť a to môžem zaručiť. A aj teraz ešte raz chcem poprosiť nevoličov choďte voliť a voľte koho chcete.

Bude s vami v parlamente väčšia sranda?

Dúfam, že sa tam ľudia aspoň budú zabávať. A verím, že aj tí zlí sa môžu napraviť. Dôležité je, aby človek zostal sám sebou.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...