PRIESKUM Americkí veteráni: Vojny v Iraku a Afganistane boli chybou

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Po takmer dvoch desaťročiach od spustenia amerického vojenského ťaženia v regiónoch Blízkeho a Stredného východu klesla podpora týchto akcii na jednu tretinu. Hlas zbrojných lobistov a mediálnych výrobcov súhlasu po uspokojení vtedajších potrieb slabne a naopak narastá počet ľudí, ktorí si myslia, že konflikty po prelome tisícročí Spojeným štátom veľa dobrého nepriniesli. Potvrdzujú to aj najnovšie prieskumy renomovanej agentúry Pew Research.

Pri otázke, či vojna v Iraku stála za to pri zvážení všetkých výhod a nevýhod pre USA, odpovedalo negatívne 64% vojenských veteránov. Naproti tomu 33% opýtaných si myslí opak a silové riešenie z minulosti naďalej podporuje. Názory širšej verejnosti, teda radových obyvateľov nad 18 rokov, sú prekvapivo takmer identické. 62% dospelých Američanov si myslí, že vojna v Iraku za to nestála a 32% tvrdí, že áno.

Pri dopytovaní sa na vojnu v Afganistane sa ukázala menšia skepsa verejnosti, no i tak majoritná časť respondentov potvrdila, že s ňou nesúhlasí. Hovoriť môžeme o 58% kritických veteránov a 59-percentnom negatívnom postoji verejnosti. Menej ako štyri desatiny opýtaných považujú vojnu za dobré rozhodnutie.

Podľa zistení sa názory v prípade veteránov nelíšia na základe dosiahnutého stupňa hodnosti či bojových skúseností, ale zaváži napríklad to, či boli vojaci daného konfliktu účastní alebo nie. V prípade, že v Iraku alebo v Afganistane sami bojovali, sú skeptickejší ako ich kolegovia, ktorí sa daných vojen osobne nezúčastnili.

Pohľady sú však tradične rozdielne v kontexte straníckej príslušnosti. Republikánsky ladení veteráni sú tradične viac militaristicky orientovaní ako ich demokratickí oponenti. Až 45% republikánov si myslí, že vojna v Iraku bola dobré rozhodnutie, pričom u demokratov je to trojnásobne menej, iba 15%. Pri otázke o konflikte v Afganistane je pomer 46:26, opäť v prospech republikánov. Čo sa týka názoru širšej verejnosti, dáta sú podobné.

Vysokú podporu má však prebiehajúce vojenské angažovanie Spojených štátov v Sýrii. Až 42% veteránov si myslí, že vmiešavanie sa americkej armády do vnútorných záležitostí Sýrie je dobrý nápad. Naopak, tesná väčšina, 55%, so silovým riešením nie je stotožnená. V prípade verejnosti prieskumy svedčia o 36% za a 58% proti.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter